Mužov treba chváliť, ale nemusíte z neho neustále padať na zadok. Pozor však na to, aby ste ho rešpektovali, obdivovali a čo najčastejšie ho vnímali ako svojho milovaného a milujúceho partnera, s ktorým ste aspoň chvíľami šťastné. Problém môže vzniknúť vo chvíli, keď nafúknete jeho negatívne vlastnosti, ktoré vás štvú, a necháte nimi zakryť tie pozitívne.

Nezametajte problémy pod koberec

To najhoršie, čo môžete urobiť, je zavrieť oči a zamiesť problémy pod koberec. "Dvanásť rokov sme nehovorili o tom, že nám nefunguje sex, až sme vlastne nemysleli na nič iné ako na tento problém. Nakoniec z neho bola obrovská bublina, ktorá nás rozviedla. Už nikdy by som nenechala nič zájsť tak ďaleko. Bola to chyba," priznáva tridsaťosemročná Milena, ktorá sa so svojím mužom nezhodla na tom, ako často sa budú milovať. On chcel raz týždenne, ona raz za pol roka. Ale je jedno, či vás trápi sex, alebo že spolu trávite málo času. Všetko riešte čo najskôr a udržujte čistý stôl.

Kompromisy patria do vzťahu

Znie to ako protirečenie, ale nie je. Zamiloval sa do vás, pretože ste taká, aká ste, a to si pestujte. Pokojne zostaňte bláznivo bezstarostná, alebo naopak usadlo rozumná, a zároveň rešpektujte svojho partnera. Ale neprežeňte to. Trvať neustále tvrdohlavo na svojom a hovoriť: "Taká som a už sa nezmením," je pre vzťah zničujúce. Aj tu je potrebné nájsť zlatú strednú cestu.

"Som veľmi aktívna a najradšej by som každú voľnú minútu niečo podnikala. Chodila na výlety, do kina, na túry, proste čokoľvek. Lenže môj Richard je skôr flegmatik, ktorý je radšej v pokoji. Chvíľu sme spolu bojovali, ale nakoniec sme vymysleli kompromis. Raz so mnou podnikne program podľa môjho gusta a nabudúce zostane na chalupe a leňoší na záhrade s knižkou v ruke. Spokojní sme obaja," hovorí päťdesiatročná Eva, ktorá vie, že presadzovať si za každú cenu svoje je cesta do pekiel.

Aj vy máte šancu, aby vám vzťah s vaším vyvoleným vydržal celý život.
Aj vy máte šancu, aby vám vzťah s vaším vyvoleným vydržal celý život.
Zdroj: Shutterstock.com

Doprajte mu voľnosť

Samozrejme je dôležité mať spoločné záujmy a tráviť spolu veľa času, ale rovnako je dôležité nechať si každý zvlášť trochu priestoru. Nebojte sa, že vám utečie. Naopak. Najrýchlejšie utekajú muži, ktorých priviažete na reťaz a strážite ich na každom kroku. Ja si nemôžem vynachváliť princíp, že raz za pol roka chodíme na voľné víkendy (on so svojimi kamarátmi a ja s kamarátkami) a raz týždenne trávime večer každý zvlášť. "Potrebujem aspoň občas prísť medzi chlapov, pokecať si a vyčistiť si hlavu. Tak chodím do krčmy. O to viac sa potom teším na svoju ženu domov," potvrdzuje môj princíp štyridsaťpäťročný Pavol. Voľno dopraje samozrejme aj svojej žene.

Dôverujte mu

Aj v páre je dôležité mať svoje súkromie. Hovorte spolu o všetkom, čo vám pripadá dôležité, ale nechajte jemu aj sebe trochu voľnosti. V žiadnom prípade mu neprehľadávejte vrecká, mobil ani e-mail. Prehnaná žiarlivosť je spoľahlivým likvidátorom každého vzťahu. Chvíľu je to možno milé, ale časom nahlodá aj ten najpevnejší vzťah. A vernosť partnera vám rozhodne nezaistí!

Lichoťte mu, ale rozumne

Niekedy to vyzerá, že práve ženy potrebujú neustále počuť, že sú krásne, úžasné, sexi, zaujímavé a milované. Lenže úplne rovnako po lichotkách a komplimentoch túžia muži. Nezabúdajte na to! Vety typu: "Milujem tvoj zmysel pre humor! To auto si opravil naozaj úžasne! Dneska ti to fakt pristane!" S ním urobia divy. Zvlášť, keď ich budete myslieť vážne. Len pozor, aby ste to neprehnali a "nevychovali si" nafúkaného, do seba zahľadeného chlapa, ktorý si myslí, že je boh a vy by ste mu mali kľačať pri nohách.

Aj vy máte šancu, aby vám vzťah s vaším vyvoleným vydržal celý život.
Aj vy máte šancu, aby vám vzťah s vaším vyvoleným vydržal celý život.
Zdroj: Shutterstock.com

Nebuďte dokonalá

Jasné, že zvládneme úplne všetko. Nakupovať, upratať, zavolať opravára na televízor, naladiť set top box, vymeniť pneumatiku. Lenže čo potom zostane mužom? Pozerať sa na našu samostatnosť a obdivovať, že ich vlastne vôbec nepotrebujeme? "Viem vymeniť žiarovku, ale nerobím to. Môj manžel by bol smutný, že to pre mňa nemôže urobiť. Prosím vás, správajte sa ako ženy a neberte mužom ich chlapskosť!"

A je to naozaj tak. Môžeme zarábať rovnako ako naši partneri, ale nemali by sme im ani sebe brať pocit, že sme krehké a zraniteľné ženy, pre ktoré by život bez mužov bol smutný a ťažký.

Nezabúdajte na sex

V osemdesiatke už možno taký dôležitý nie je, ale do tej doby áno. Počas milovania medzi vami prúdi zvláštna energia, ktorá vzťah posilňuje a upevňuje. Učte sa mať z neho radosť, užívať si ho a baviť sa. Hľadajte, čo je pre vás oboch príjemné, a snažte sa sem tam o zmenu. Ak máte nejaký problém v posteli, hovorte o ňom, aj keď sa pri tom možno trochu červenáte.

Aj vy máte šancu, aby vám vzťah s vaším vyvoleným vydržal celý život.
Aj vy máte šancu, aby vám vzťah s vaším vyvoleným vydržal celý život.
Zdroj: Shutterstock.com

Smejte sa

"Máme podobný zmysel pre humor, vieme sa spolu baviť, ale aj zasmiať sa sami sebe. Je to ako živá voda. V živote je totiž toľko smutných a ťažkých chvíľ, že si vážim každú, kedy si spolu užijeme srandu. Je to dôležitejšie, ako sa zdá," hovorí štyridsaťpäťročná Erika. Jej muž vraj vďaka svojmu vtipnému nadhľadu vykorčuľoval aj z nepríjemných situácií.

"Keď sa vrátil neskoro z krčmy a ja som bola naozaj naštvaná, cestou si z kartónu vyrobil žehličku a otvoril dvere s tým, že si to ide ku mne vyžehliť. Nemohla som sa na neho hnevať, aj keď som to mala v pláne," rozpráva ešte dnes s úsmevom.

Dbajte o seba

Zo začiatku chodíte na rande vo svojich najlepších modeloch, namaľovaná a s upravenými vlasmi. Lenže časom nad tým mávnete rukou, prezlečiete sa do teplákov a šminky si schováte na inokedy. Váš partner určite prežije, že každý deň nevyzeráte ako miss, ale časom mu to môže pekne vadiť.

"Aspoň trochu sa maľujem aj cez víkend, domáce oblečenie mám vždy čisté a pekné. Tepláky s vyťahanými kolenami alebo tričko s dierou na mne neuvidíte nikdy. Nie je to síce vo vzťahu najdôležitejšie, ale mám svojho muža rada a chcem sa mu páčiť. Aj po pätnástich rokoch vzťahu," hovorí tridsaťpäťročná Alena. A má pravdu. Obliekajte sa pre svojho muža, akoby ste išli na prvé rande.