Máloktorá z nás má to šťastie, že dobre vychádza s matkou svojho partnera, oveľa častejšia je tiché trpenie sa oboch žien navzájom. Veď vtipov o svokrách je snáď rovnako veľa ako o policajtoch. Lenže ak aj vy bojujete so svokrou, ktorá sa vám stále pletie do života, neustále vám radí, poučuje vás, kritizuje a komanduje, do smiechu vám asi veľmi nebude. Fakt, že vzťahy so svokrou bývajú ťažké, je dokázaný mnohých výskumami. Svokra býva aj dôvodom mnohých rozvodov. Lenže ženu, ktorú vám život "pribalil" s partnerom, nemôžete vrátiť ani vyreklamovať. A či sa vám to páči alebo nie, má na vášho chlapa obrovský vplyv. A je tiež ženou, ktorú raz možno budete raz potrebovať, či už čo sa týka stráženia detí alebo rád. Ako teda k svokre pristupovať, aby vaše rodinné vzťahy boli čo najlepšie?

Nastavte si pravidlá

Každý vzťah by mal mať svoje pravidlá, či už ide o vzťah milostný, vzťah rodičov a detí alebo vzťah svokry a nevesty. Čím skôr si také pravidlá nastavíte, tým skôr sa váš vzťah ustáli. Ak vaša svokra má tendenciu hovoriť vám úplne do všetkého, varením počínajúc a sexuálnymi praktikami končiac, nenechajte to len tak a stanovte si hranice, kam až môže zájsť. Ak to neurobíte skoro, s každým spoločne stráveným rokom to pôjde horšie. A to nielen čo sa týka neohlásených návštev. Neskôr pôjde napríklad o výchovu detí. Ak teda dáte hneď najavo, že máte svoj názor na určité veci či životné situácie, skôr sa vyhnete neskôr tomu, že vám bude do všetkého hovoriť.

Vzťah svokry a nevesty nebýva často jednoduchý.
Vzťah svokry a nevesty nebýva často jednoduchý.
Zdroj: Shutterstock.com

Hľadajte pozitíva

Aj keď sa vám to zdá nemožné a máte pocit, že niečo pozitívne na tejto dáme budete hľadať len ťažko, určite to v skutočnosti nie je také zlé, ako sa zdá. Možno už ste príliš zaujatá. Svokra sa možno občas správa tak, že by ste ju radšej nevideli, ale vy tiež máte predsa svoje chyby. A aj ona vás musela prijať takú, aká ste. Možno aj ona mala trochu odlišné predstavy o svojej neveste. Hľadajte to, v čom si porozumiete, nie to, čo vás bude rozdeľovať. Aj keď nenájdete spoločnú reč, čo sa týka varenia alebo udržiavania poriadku, možno máte rovnakú vášeň pre knihy alebo cestovanie alebo iné koníčky.

Občas jej dajte za pravdu

Pravidlo "mamička má vždy pravdu" platí u mamičiek partnerov dvojnásobne, preto sa ani nesnažte so svokrou veľmi prieť. A tiež nezabúdajte, že rovnako ako v partnerskom vzťahu, tak aj vo vzťahu so svokrou je občas potrebný nejaký kompromis. A tak je niekedy potrebné urobiť malý ústupok, z ktorého sa môže stať veľké gesto. Skúste vziať názory a rady svokry občas do úvahy. Možno zistíte, že neboli zase také zlé, ako ste si mysleli.

Vzťah svokry a nevesty nebýva často jednoduchý.
Vzťah svokry a nevesty nebýva často jednoduchý.
Zdroj: Shutterstock.com


Narovinu, ale slušne

Uhájiť si svoje tak, aby ste si svokru nepostavili proti sebe, býva jedna z najťažších úloh. Ak sa vám nepáči, čo robí, nesťažujte sa stále len manželovi. Nezabudnite, že svokra je a vždy bude jeho matkou, a tak vzťah medzi nimi býva veľmi silný. Neustálym sťažovaním sa proti sebe budete štvať svokru aj manžela. A to by nemuselo dopadnúť dobre. Radšej si to vydiskutujte samy, z očí do očí. Najdôležitejšie je vaše konanie, ktoré by malo byť asertívne, ale zároveň zdvorilé. Montuje sa vám neustále do života? Povedzte jej slušne, že si to neželáte, že ju rada uvidíte, ale vo svojom dome ste pani vy. Mala by to rešpektovať. Nepáči sa jej, ako vediete domácnosť? Vypočujte si jej pripomienky, ale nenechajte sa terorizovať. Dajte jasne najavo, že aj keď to nie je podľa jej predstáv, aj vy chcete pre jej syna to najlepšie.

Urobte si na ňu čas


To, že sa budete svokre čo najviac vyhýbať, vášmu vzťahu nijako nepomôže. Aj keď je všetkým jasné, že z vás nebudú nikdy žiadne veľké kamarátky, nevzdávajte to. Skúste sa prekonať a urobiť ústretový krok tým, že jej občas zavoláte len tak. Alebo vymyslite nejakú zámienku, s čím potrebujete poradiť - napríklad s varením. Určite sa bude cítiť dôležitá a vy u nej stúpnete v cene, keď prejavíte záujem a snahu. A prečo by ste tiež niekedy nemohli spoločne zájsť na kávu či výstavu? Nezabudnite, svokra je tiež len človek a výhrady k vám má napríklad len preto, že vás v skutočnosti nepozná. Dajte tomu teda šancu a spoznajte sa bližšie. Možno to nakoniec bude celkom fajn a vaše vzťahy sa časom zlepšia.