Frederika má problém: Nechce sa nechať vydržiavať, ale toto...

S priateľom máme niekoľkomesačné bábo. On zarába výborne a ja som tiež mala dobrú prácu, ale teraz je prvoradý synček a do práce sa minimálne dva roky nechcem vrátiť. Priateľ na to má iný názor. Od začiatku sme všetko platili na polovicu a stále to tak chce, aj keď som prišla o príjem a som doma. Nechcem dieťa vláčiť po zariadeniach ani platiť cudziu pani, keď môžem sa starať o dieťa ja a hlavne je to dôležité, aby malo na začiatku stabilitu a mamku. No a priateľ mi po mojom rozhodnutí začal zapisovať všetky výdavky, na ktoré nemám a ktoré musí kupovať, vraj ich po nástupe do práce splatím. Zdá sa mi to nefér. Nie som zlatokopka, starám sa predsa o nášho syna a domácnosť. Je to málo?

Psychologička Sylvia radí: Druhý musí vziať na seba finančnú povinnosť za všetko

Fúha. Takže jednoznačne platí - ak je to len trochu možné, pre zdravý vývin dieťaťa, pre zdravý a šťastný štart je dôležité, aby prvé tri roky dieťaťa, kedy sa vytvára emočná väzba, bolo dieťa s milujúcou matkou, alebo podľa dohody s otcom, prípadne sa striedať. Ak sú na blízku starí rodičia, krstní, alebo tety, či strýkovia a majú chuť občas bábo v rodine pokočíkovať, pohrať sa, povarovať je to milé. Ale zodpovednosť, hlavná sila a energia, kotva je na rodičoch – oboch. Ak jeden zostane doma, vzdá sa dobrovoľne budovania kariéry, na čas opustí svoju dobrú prácu – ten druhý vezme na seba finančnú povinnosť za všetko, za celú novú rodinu - za dieťa, za pohodlie a bezpečie toho druhého. Ak to váš partner tak necíti, môže vám platiť plný plat ako opatrovateľke na 24 hodín, ako kuchárke a upratovačke, ktoré sú k dispozícii celý deň – možno, keď mu to vyčíslite, zarobíte aj viac ako v pôvodnom zamestnaní. Ak si v tejto téme celkom nerozumiete a zostávate v konflikte, skúste pár sedení spolu u odborníka.

Aj vy máte problém? Opýtajte sa psychologičky 

Naša psychologička Sylvia radí čitateľkám už 19 rokov... Ak máte akýkoľvek problém, napíšte nám na novycasprezeny@novycaspreženy.sk a rada vám naň odpovie. Ďakujeme.