Skartujte zlú minulosť, protijed na hnev a bolesť existuje! 6 + 3 rady, ako odpustiť
1. 1. 2015, 18:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:21)

Zdroj: Shutterstock
Odpúšťanie často bolí, ale určite stojí za to. Práve koniec a začiatok roka môže byť tou správnou chvíľou, aby sme zabudli na zlé. Pomôžeme tým najmä sebe.
Ak máme v živote nejaký problém, ak sa nám nedarí, ako by sme chceli, možno sa priveľmi zaoberáme minulosťou, myslíme na tých, ktorí nám ublížili a vyčítame im to stále dokola.
Keď sa preberiete zo silvestrovských osláv a na kalendári sa zjaví nový rok 2015, urobte si chvíľku sama pre seba a pozrite sa na veci z inej stránky. Nie, nehovorím, že sa dá odpustiť úplne všetko a za každú cenu, ale veľa vecí áno – a vždy tým pomôžeme najmä sebe a tým, ktorých máme rady.

Zdroj: Shutterstock
Dokazovať stále niečo, čo som nespravila a ani
Skartujte zlú minulosť
Veľmi často sa stáva, že sa samy zamotáme do pavučín minulosti a neuvedomujeme si, ako veľmi nám to škodí. Negatívne myšlienky, obviňovanie, nenávisť, závisť, odpor nám bránia žiť naplno len preto, že sme kedysi prežili niečo nepríjemné, zlé, niečo, čo nás zranilo a spôsobilo bolesť. Pestujeme si túto burinu a svojimi myšlienkami ju zalievame ako kvety v kuchyni na okne, pričom by sme mali robiť presný opak. Pýr vytrhnúť a odstrániť aj s koreňmi.
Ako zo slepej uličky?
Zdroj: rodinné archívy, Shutterstock, RCA
Janette Šimková partnerská koučka
Janette Šimková, životná a vzťahová koučka
„Vďaka odpusteniu sa mení spôsob nášho vnímania,“ vysvetľuje odborníčka na vzťahy Janette Šimková z poradenskej spoločnosti Lifekoučing a pokračuje: „Odpustenie nám umožňuje žiť spôsobom, ktorý nás nad danú situáciu povznesie, a preto sa tá situácia mení. Niektorí ľudia majú strach, že ich odpustenie vmanipuluje do pozície obete, že ich aj naďalej bude niekto zneužívať. To však nie je pravda, pretože odpustenie v skutočnosti posúva vzťahový vzorec a zmení nielen nás, ale aj toho, kto nám ublížil. Každá oblasť, kde sa cítime ako v slepej uličke, alebo priestor, v ktorom nás niekto znepokojuje, je signálom, že by sme mali riešiť odpustenie.“
Buďte k sebe úprimné
Je to paradox, ale na to, aby sme dokázali odpustiť iným, musíme začať v prvom rade od seba. „Každý z nás sa už cítil aspoň raz v živote ako obeť alebo bol nepochopený, osamelý a opustený,“ hovorí Janette Šiumková. „Je to ľudské a vtedy pomáha úprimnosť k sebe samému, aby si človek dokázal sám v sebe pomenovať svoje pocity. Potom vieme hľadať odpovede na otázku, ako a prečo nás niečo znepokojuje.“ Proces prijatia a odpustenia je podľa odborníčky na vzťahy nesmierne mocný a robí v medziľudských vzťahoch zázraky. „Kto prijal a pochopil seba, prestal sa kritizovať a súdiť za každú drobnosť, ten takto dokáže nazerať aj na ostatných.“ A to je pri budovaní a udržiavaní harmonických medziľudských vzťahov kľúčové. „Neznamená to pritom, že máme meniť seba – stačí, ak zmeníme uhol pohľadu na okolnosti a pochopíme, že všetci robíme, čo vieme, a pritom sa učíme. Dôležité je učenie a náš postoj, že akceptujeme ľudí takých, akí sú,“ zamýšľa sa odborníčka.
Zdroj: Shutterstock
Prasiatko pre šťastie
Ako začať?
1. Doprajte si pauzu v premýšľaní o osobe alebo udalosti – nechajte si odstup. Ochráni vás to pred vyčerpanosťou. Zamestnajte sa tým, čo odpúta vašu pozornosť od problému a pri čom si oddýchnete či už aktívne, alebo pasívne.
2. Potom príde poznanie, že sa dokážete zdržať trestajúcich výrokov, reptania a nepriateľského správania.
3. Nasleduje trpezlivosť – v praxi je to veľkorysosť a súcit, ochladenie emócií.
4. Pridajte vypúšťanie z pamäti: vedome sa odmietajte udalosťou alebo človekom zaoberať. Zmyslom je nechať veci na pokoji, hoci zabudnúť neznamená urobiť zo seba niekoho so stratou pamäti.
5. Vedomé zabudnutie znamená, že máte zatlačiť niečo do úzadia. Je to aktívny proces, nie pasívna snaha. Určité veci nechajte na pokoji, neatakujte sa opakovanými myšlienkami, obrazmi a emóciami.
6. Zámerne sa dištancujte od problematických udalostí, od posadnutosti, a tak si vytvorte priestor na vznik nových skúseností, nad ktorými premýšľajte. Nevracajte sa k tým starým.
Protijed na hnev a bolesť
1. Na kus čistého papiera si napíšte, čo vás nahnevalo, ponížilo, zranilo – a potom ho spáľte.
2. Zasmejte sa samy sebe. Koktail smiechu s trochou irónie dokáže zázraky.
3. Aj keď neviete extra kresliť, namaľujte si obrázok, ako cestujete preč od niekoho, kto vás ranil, nahneval či inak sa vás dotkol.