Ohováranie prekvitá jedna radosť! Ako sa k nemu postaviť? Keď urobíte TOTO, porazíte každého závistlivca
31. 8. 2015, 13:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:19)

Zdroj: Shutterstock
Ohováraním si niektorí ľudia hoja nízke sebavedomiei nespokojnosť s vlastným životom. Čím viac podobných sa k nim pridá, tým sa cítia lepšie.
S radosťou poukazujeme na chyby ostatných, nedokážeme sa tešiť z ich úspechov a závidíme im aj maličkosti. Máme to zrejme v krvi. Radšej riešime životy ostatných, ako by sme sa mali pozrieť na svoj vlastný a niečo zmeniť. Prekáža nám kolegyňa, ktorá schudla a omladla o niekoľko rokov. Namiesto úprimného obdivu cítime frustráciu, pretože nám sa to pre nedostatok pevnej vôle nedarí. Zlý pocit zo seba si často kompenzujeme očierňovaním druhých pred ostatnými. Najčastejšie poukazujeme u druhých na to, čo nám prekáža na nás samotných. Závisť, nespokojnosť s vlastným životom a nedostatočná sebaúcta sú hlavnými príčinami ohovárania. Nedoprajeme druhým šťastie v rodinnom živote. Nevieme uniesť ani to, že majú dobrých priateľov, štíhlu postavu, úspech v práci, peniaze.
Zdroj: Shutterstock
Jednou z hlavných príčin ohovárania je závisť.
Roztáča to závisť
Prečo je všade navôkol toľko ohováračov? Jednou z hlavných príčin ohovárania je závisť. Ak sa k tomu pridá nespokojnosť so sebou a životom, ktorý žijeme, niet sa čo čudovať, že táto činnosť doslova prekvitá. „Ohováračmi sú najčastejšie ľudia, ktorí sú nevyrovnaní sami so sebou. Nevedia, kam v živote smerujú, nemajú žiaden cieľ. Keď niekoho ohováram, tak to robím preto, lebo mu závidím alebo by som chcel byť ako on. Je za tým túžba byť ako ten druhý. V neurolingvistickom programovaní hovoríme, že za každým správaním je pozitívny úmysel. V tomto prípade túžba dosahovať ciele ako človek, ktorého ohovárame,“ vysvetľuje kouč osobného rozvoja Peter Betyár. „Keby sme si uvedomili, že každý z nás má život vo vlastných rukách a sústredili by sme sa na dosahovanie svojich cieľov, nemali by sme potrebu klebetiť a slovami ubližovať ostatným. Len ťažko bude druhých ohovárať ten, kto si je vedomý svojej hodnoty a je spokojný sám so sebou,“ dodáva skúsený odborník na ľudské správanie.
Zdroj: RCA
Peter Betyár, kouč osobného rozvoja
Nerozčuľujte sa, je to zbytočné
Nachádzate sa na druhej strane, teda patríte medzi tie, ktoré sú vďačným terčom ohovárania? Neriešte to. Žite svoj život podľa vlastných predstáv. Akékoľvek vysvetľovanie či očisťovanie mena nemá zmysel. Uvedomte si, že ten, kto vás ohovára, má zrejme veľa vlastných problémov a vnútornú nespokojnosť si kompenzuje práve očierňovaním vašej osoby. Preto neplytvajte energiou a radšej ju využite na to, aby ste sa stále zdokonaľovali. Veď ako už dávno povedal grécky filozof Diogenes Laertios: „Závistlivcom sa najlepšie pomstíš, keď budeš zo dňa na deň lepší.“ Nikdy ohováranie neoplácajte rovnakou mincou, dostali by ste sa na úroveň ohovárača. To nechcete, poznáte svoju hodnotu a viete, čo chcete. „Pokiaľ zistíte, že vás niekto ohovára, odporúčam, aby ste sa dotyčného opýtali, čo pozitívne mu to dáva, keď o vás hovorí za vaším chrbtom. Obyčajne, keď sa dotyčného opýtate takýmto spôsobom, čiže v pozitívnom rámci, zostane zaskočený. Netreba sa hneď rozčuľovať a riešiť veci prostredníctvom emócií,“ radí kouč.
Zdroj: Shutterstock
Nebojte sa byť iná.
Nebojte sa byť iná
Určite si spomeniete na situácie, keď ste sa dostali do skupinky, ktorá ohovára. V snahe zblížiť sa s ostatnými ste sa tiež zapojili. Bohužiaľ, ohováranie je významnou súčasťou medziľudskej komunikácie v rodinných, priateľských i pracovných vzťahoch. V skutočnosti nie je škodlivé len pre toho, kto ohovára, ale aj pre tých, ktorí sa na tomto procese zúčastňujú. To si väčšina z nás neuvedomuje. „Oblasti, do ktorých vkladáte energiu, majú tendenciu rásť. Čiže, ak sa budem o niekom vyjadrovať negatívne a pripojí sa k tomu niekto ďalší, tak už len tým, že tam je negatívna emócia, aj spätná väzba bude negatívna. Pokiaľ sa nachádzate v skupinke, v ktorej sa ohovára, odporúčam vám, aby ste v tomto prípade nešli s davom. Každý z nás má nejaké hodnoty. Pokiaľ sú tou vašou vzťahy, túto skupinku opustite. Poprípade povedzte, že máte iný názor a viac sa na klebetení zúčastňovať nebudete,“ vysvetľuje Peter Betyár.
Kto sa dopustí trestného činu ohovárania?
§ Trestného činu ohovárania sa v zmysle § 373 Trestného zákona dopustí ten, kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu a za to sa potrestá odňatím slobody až na dva roky.
§ Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spáchaním tohto činu spôsobí značnú škodu (26 600 €), alebo koná z osobitného motívu, alebo tento čin spácha verejne, alebo ho spácha v podnikaní závažnejším spôsobom konania.
Zdroj: RCA
JUDr. Štefan Strýček, advokát
§ Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha tento trestný čin a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu (133 000 €), alebo spôsobí inému stratu zamestnania, úpadok podniku alebo rozvod manželstva. Objektom pri tomto trestnom čine je ochrana vážnosti jednotlivca, nie kolektívu, či právnickej osoby. Ochrana je poskytovaná aj deťom, ale aj osobám, ktoré zomreli, aj tým, ktoré boli pozbavené spôsobilosti na právach, respektíve majú tieto spôsobilosti obmedzené. Na naplnenie skutkovej podstaty tohto trestného činu je potrebné, aby došlo k oznámeniu nepravdivej informácie o niekom, ktorá môže byť oznámená akýmkoľvek relevantným spôsobom a je takej intenzity, že objektívne vyvolá ohrozenie vážnosti u spoluobčanov, v zamestnaní (prepustenie zo zamestnania), v podnikaní, v mieste bydliska, naruší jeho rodinné vzťahy (rozvod manželstva) alebo spôsobí mu inú vážnu ujmu.
O ohováraní viem svoje
Martina, 35 rokov, referentka
„Niekoľko rokov som pracovala vo firme, kde bolo ohováranie na dennom poriadku. Napriek tomu, že som pôsobila v mužskom kolektíve, bola som vďačným terčom rozhovorov kolegýň z vedľajšieho oddelenia. Raz im prekážala dĺžke mojej sukne, potom nevhodne zvolený účes, a keď sa mi náhodou niečo nepodarilo, žiarili od spokojnosti. Inokedy sa im nepozdávalo, že si príliš dobre rozumiem so svojimi kolegami. V tom čase mi to bolo viac-menej ľahostajné, alebo som sa k tomu postavila rebelantsky. Ak som podľa nich mala krátku sukňu, tak som si obliekla ešte kratšiu. Doteraz si však pamätám, ako ma jedna z nich odsudzovala za to, že žijem s partnerom ako družka. Čo na tom, že ona sa stretávala s mužom, ktorý bol ženatý? Iba som sa pousmiala a poľutovala ju. V duchu som si povedala, že som vďačná za chlapský kolektív a za to, že som ušetrená trápnych ženských rečí.“
3 KROKY na stopnutie závistlivých slov
1 Spomeňte si na staré známe: Čo nechceš, aby druhí robili tebe, nerob ani ty im.
2 Majte na pamäti, že negatívne veci nikdy neprinesú nič pozitívne. Platí to aj pre ohováranie.
3 Ak máte nutkanie niekoho ohovoriť, skôr ako otvoríte ústa, porozmýšľajte, čo konkrétne vám na danom človeku prekáža. Keď sa pozriete na celú situáciu pravdivo a úprimne, s najväčšou pravdepodobnosťou zistíte, že problém je vo vás (chýba vám sebavedomie, pevná vôľa, motivácia atď.).