Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Otázka, ktorú priam neznášate: Dievča, kedy sa už vydáš?

Reklama

Večer sa vracajú do prázdneho bytu. Kedysi mali nálepku staré dievky. Na vidieku bolo dievča na ocot rodinnou traumou. Ako je to dnes?

Dnes sa nazývajú vznešene singles a väčšina sa k tomu hrdo hlási. Nezadaných ľudí je čoraz viac. Je to teda problém, či nie?

Po stáročia sme naprogramovaní žiť v páre a zrazu bum! Ľudia bez vzťahu a manželstva tvoria čoraz početnejšiu skupinu ľudí, ktorej sa podľa mnohých odborníkov nevenuje takmer žiadna pozornosť. Ako sa im žije, čo cítia, naozaj nepotrebujú toho druhého? Podľa psychológov to spočiatku nemusí znamenať žiaden väčší problém až na to neustále vysvetľovanie, že aj takto sa dá dobre žiť. Aj oni však túžia po láske. Medzi základné ľudské potreby totiž patrí potreba milovať a byť milovaný...

Single: čo sú zač?

Singles sú ľudia, ktorí sú bez partnerov či už dobrovoľne, vyhovuje im to, nechcú sa nikým nechať obmedzovať, alebo nedobrovoľne, jednoducho dosiaľ nenarazili na toho pravého. Radšej, ako by boli za každú cenu s kýmkoľvek, volia život bez partnera. To, že žijeme sami, prestalo byť handicapom. Skôr naopak. Čoraz viac žien do sveta kričí, že sú samy a že sa im to tak páči.

Koniec tradičnej rodiny

Podľa prieskumov žije v každej tretej slovenskej domácnosti len jedna osoba. Čo to znamená? Blíži sa vari koniec tradičnej rodiny, ako o tom špekulujú odborníci ? A je to zle alebo nie? To sú otázky, na ktoré dokáže dať odpoveď budúcnosť a spôsob, akým v nej budeme žiť. To, čo je jasné teraz, sú fakty. A tie hovoria, že čoraz viac mužov i žien žije bez partnera. Fenomén singles dorazil na Slovensko po roku 1989. Zvláštnou skupinou sú tzv. Husákove deti, teda dnešní tridsiatnici. Na Slovensku sa podľa štatistického úradu počet nezadaných ľudí za posledných 13 rokov zdvojnásobil. Spolu ich je okolo 1,2 milióna! V manželstve žije približne 60 % obyvateľov Slovenska. Najrýchlejší nárast nezadaných ľudí je vo veku medzi 30 a 40 rokov a po 55. Medzi singles sa totiž počítajú aj rozvedení a ovdovení.

Je to celosvetový trend

Single domácnosti začínajú čoraz viac charakterizovať západnú civilizáciu, napríklad v škandinávskych krajinách je okolo 40 percent jednočlenných domácností, v USA tvoria singles už polovicu spoločnosti (!). Podobným smerom sa vydáva dokonca aj Čína, India alebo Brazília.

Ako to vníma psychologička Zdenka Némethová:

Majú takmer všetko, ale nemusia byť šťastní

Sú ľudia, ktorí ako keby mali predispozície byť po celý život osamelí? Hrajú v tom rolu naše zážitky z detstva a rodiny?

Áno, môže to mať vplyv, každého z nás spoluvytvára výchova, to, do akých situácií sa denne dostávame. Pozorujeme, ako sa ľudia, ktorí sú pre nás dôležití, správajú v určitých situáciách, dávame si veci do súvislosti a vytvárame si tzv. presvedčenia, často mylné, a toto niekedy môže robiť problém vo vzťahoch. Je určite rozdiel medzi matkou, ktorá nadáva na mužské pokolenie, a takou, ktorá má ideálny vzťah s manželom.

Má rozvod rodičov vplyv na to, či sa dieťa rozhodne žiť single?

Aj medzi rozvedenými rodičmi môže byť rozdiel. Ak bol rozvod traumatizujúci, môže to byť problém. Iný postoj má dieťa v rodine, kde prebehol rozvod v harmonickom duchu a rodič si dokonca našiel lepšieho partnera.

Môže život osamote priniesť šťastný a naplnený život?

Sme naprogramovaní tak, aby sme žili v páre, nie samostatne, príroda to tak zariadila, aby sme sa množili. Medzi základné ľudské potreby, hneď po fyziologických, patrí potreba milovať a byť milovaný. Ak nám niečo z tohto chýba, nemôžeme prežiť svoje osobné šťastie.

Majú dlhodobo nezadaní šancu nadviazať trvalý vzťah?

U človeka, ktorý bol dlhšie single, sa to môže odzrkadliť aj na schopnosti nadväzovať vzťahy, sú viac uzavretí, majú svoj zabehaný životný štýl, veľa návykov a zlozvykov, ktoré môžu nový čerstvý vzťah sabotovať. Kým si to neuvedomia a nezmenia to, môžu sa natrvalo zacykliť v nenaplnených vzťahoch. Život single nenúti hľadať kompromisy a prispôsobovať sa. Ak príliš spohodlnieme, môžeme sa stať aj egoistami.

Ako to vidí koučka Denisa Kmecová

Pre spokojný život nestačí mať len kariéru

Keď ste single, má to svoje výhody. Máte čas venovať sa práci a vybudovať si kariéru. Po práci si svoj voľný čas môžete vyplniť aktivitami, ktorými chcete. Nemusíte na nikoho brať ohľad. Máte peniaze, ktoré môžete míňať, ako len chcete. Vyzerá to ako idylka, ale... Možno ten voľný čas nebudete mať s kým tráviť. Čím budete starší, tým viac vašich priateľov sa usadí a budú sa venovať svojej rodine, nie vám. Peniaze nebudete mať s kým míňať. Dôkazom toho, že pre šťastný život nestačí mať len rozbehnutú kariéru, je, že práve skupina dnešných tridsiatnikov a dokonca štyridsiatnikov si zakladá rodiny takpovediac na poslednú chvíľu a má deti. Isteže, sú ľudia, ktorým deti k šťastiu nechýbajú, no zdá sa, že väčšina potrebuje aj tento rozmer.

Čo si myslí Katarína Puková, personalistka

Chcete byť top manažérka? Vydajte sa!

Ak si myslíte, že zamestnávatelia vždy uprednostňujú singles ľudí, tak veru, realita je iná. Nezadaní sú zaujímaví len do určitého veku a na niektoré pozície. „Dnes už neplatí, že zamestnávatelia vyhľadávajú ľudí bez záväzkov, naopak. Každý zamestnávateľ vie, že spokojný človek podáva lepšie výkony ako ten, ktorý sa fixuje len na jednu oblasť života. Aj preto, najmä na vysoké manažérske pozície, hľadajú vyrovnaných ľudí s dobrým rodinným zázemím. Kvalitné rodinné vzťahy dodávajú zamestnancovi energiu a silu na dlhodobé zvládanie pracovnej záťaže. Vytvárajú tak predpoklad na stabilný výkon a lojálnosť,“ tvrdí personalistka Katarína Puková z agentúry Persea.

Vyberáme pre vás niečo PLUS