S Ľubošom sme spolu od stredoškolských čias. On mal predo mnou pár priateliek, pre mňa je však jediným mužom v živote. Myslela som si, že to spolu potiahneme až do dôchodku a ešte ďalej, ale zdá sa, že som sa veľmi mýlila.

Doteraz nerozumiem, ako sa to mohlo stať. Ako mi to mohol urobiť? Môj milovaný Ľuboš! Prežili sme toho spolu strašne veľa, porodila som mu dvoch synov, stála som pri ňom v dobrých aj ťažkých chvíľach. Zvládli sme výpovede v práci, zopár ťažších zdravotných diagnóz aj rodinných tragédií. Vždy sme sa na seba mohli spoľahnúť, boli sme silná dvojka.

Až kým si nenašiel novú prácu... Súvisela s tým aj jeho kríza stredného veku, začal sa meniť. Správal sa ako tínedžer, akoby zrazu chcel dohnať to, na čo kedysi nemal čas ani príležitosť. Pivo s kamarátmi, túry v horách, kemping. Na toto on nikdy nebol, maximálne sme chodievali na prechádzky, občas sme si sadli na bicykel, ale to bolo všetko. V rodinnom dome, na dvore a v záhrade vždy bolo čo robiť, pestovali sme si zeleninu, on sa venoval aj svojmu milovanému viniču. Nikdy mu nechýbali kamaráti a predĺžené víkendy niekde mimo rodiny, kam by nevzal mňa a synov. Všade sme chodievali spolu. A teraz...

Naše manželstvo rozbila mužova nečakaná nevera.
Zdroj: Shutterstock

Už sme sa nemilovali

A potom mu šéf dal výpoveď. Pracoval v tej firme 15 rokov, bola to pre neho tvrdá rana. Pár mesiacov bol doma, pracoval na svojom životopise, chodil na pohovory. Nakoniec sa vďaka jednej známosti zamestnal vo veľkom podniku. Prvýkrát v živote mu šéfovala žena. Najskôr bol z toho nervózny, asi mu to znižovalo aj sebavedomie, ale zvykol si a prestal sa sťažovať. Vlastne o práci takmer vôbec nerozprával. Ja som mala svoje vlastné starosti, synovia nám odchádzali z domu, riešila som internáty, nákupy, prácu, starostlivosť o chorých rodičov, záhradu...

Áno, prestali sme sa s Ľubošom milovať. Sex z našej spálne zmizol postupne, nenápadne. Radšej sme sa dobre vyspali, ja som bola neustále unavená a on si po večeroch stále niečo študoval do práce a dokončoval nejaké úlohy. Moja mama nečakane ochorela a musela som u nej v susednom meste stráviť niekoľko dní. Keď som sa po týždni vrátila domov, našla som v našej manželskej posteli cudzie čipkované nohavičky. A určite nepatrili mne.

Naše manželstvo rozbila mužova nečakaná nevera.
Zdroj: Shutterstock

Ako to, že som si nič nevšimla?

Najskôr som zavolala synom, ale ani jeden z nich v tom čase nebol doma. Takže ma Ľuboš podvádza! Bol to strašný šok, nečakala som to. Nič som si nevšimla. Okrem toho, že sa naše rozhovory scvrkli len na bežné témy o nákupoch a jedle, sme nič mimoriadne neriešili. Áno, bol si kúpiť pár nových košieľ a tuším si vymenil aj vodu po holení, ale ja som ho z ničoho nepodozrievala... Tak veľmi som bola zvyknutá na naše bezpečie a stabilitu! Bola som presvedčená, že nám niečo také nehrozí.

Kedysi bol Ľuboš vášnivý milenec, v posteli aj mimo nej sme strávili veľa erotických chvíľ, ale... Pripisovala som to nášmu veku, človeku sa po 40-ke už predsa nechce toľko objímať, bozkávať. Urobila som chybu? Prečo som si nikdy nekúpila erotické spodné prádlo? Tie nohavičky mi zlomili srdce. Nedokázala som sa ich dotknúť. Nemohla som už v tej posteli spať. 

Naše manželstvo rozbila mužova nečakaná nevera.
Zdroj: Shutterstock

Nezapieral, povedal mi pravdu

Keď sa Ľuboš vrátil domov, našiel ma v obývačke plakať na koberci. Nedokázala som prestať. Tak horko som nevzlykala azda celé roky! Zrútil sa mi svet, bolo to príšerné. Zľakol sa, čo mi je. Poslala som ho do spálne. Okamžite ich tam zbadal. Chytil nohavičky a strčil si ich do vrecka. To ma ešte viac rozplakalo. Preboha, koľkokrát ma počas nášho manželstva už podviedol? Zrazu som mala hlavu plnú čiernych myšlienok, bola som stratená. Ako ja pôjdem zajtra do práce? Čo si pomyslia ľudia, keď sa rozvedieme? Čo len budem sama robiť?

Nič nepopieral. Sadol si ku mne a položil si ruku na moje plece. Možno sa ma takto dotýka naposledy, pomyslela som si. Môj milovaný manžel! Jediný muž v mojom živote! Naozaj ho teraz stratím?

Naše manželstvo rozbila mužova nečakaná nevera.
Zdroj: Shutterstock

"S kým ma podvádzaš?" Potrebovala som to vedieť.

Sklonil hlavu. "Bola to Marta. Je mi to veľmi ľúto. Ja..."

Už som nechcela nič počuť. Takže jeho šéfka. Chcelo sa mi vracať.

"Aspoň ti zvýšila výplatu?" povedala som znechutene. Musela som odísť. Už som mala pobalených zopár vecí, chcela som sa vrátiť  k rodičom. Budú šokovaní, ale to som bola aj ja. Nemala som na výber.

"Tak si ju sem nasťahuj," odsekla som mu, keď sa začal vyhovárať, vysvetľovať. Málo sexu, málo pozornosti, mal pocit, že ho už nemilujem, že je to medzi nami už mŕtve... Nie, nechcela som ho počúvať!

Naše manželstvo rozbila mužova nečakaná nevera.
Zdroj: Shutterstock

A tak teraz bývam vo svojej detskej izbe. Mám 42 rokov a vrátila som sa k rodičom, ako taká pubertiačka. Neviem, čo bude, či sa rozvedieme. Synovia sa na víkendy vracajú prespať k otcovi a chodia navštevovať aj mňa. Už sú veľkí, náš rozvod ich snáď už tak veľmi nezraní.

Ľuboš mi neustále volá, posiela esemesky, maily. Prišiel za mnou, ale neotvorila som mu dvere. Potrebujem sa dať dokopy, trochu si v sebe upratať. Momentálne nemám silu ani len na to, aby som si uvarila kávu. Sedím na posteli a hľadím z okna. Hľadím na svoj rozsypaný život...

Erika

Naše manželstvo rozbila mužova nečakaná nevera.
Zdroj: Shutterstock