Že čo nové by ste sa ešte mohli dozvedieť? To sme si mysleli aj my, kým sme nenatrafili na veľký celosvetový prieskum. Vyplynula z neho prekvapujúca správa, že až 60 percent žien má aspoň jednu nezodpovedanú otázku o svojej vagíne. A pozor, ženy, ktoré majú vaginálne sebapoznanie na vysokej úrovni, dosahujú ľahšie a častejšie orgazmus! Nepestujte si zbytočné mysteriózne predstavy o území „tam dole“ a zbavte sa všetkých pochybností. Raz a navždy.

1. Každá je iná

Ale čoby. Čo sa týka vagíny samotnej, sme na tom vlastne všetky rovnako a potvrdili by vám to aj chlapi po piatom pive. Samozrejme, myslíme teraz na normálne zdravé ústrojenstvo bez nejakých anomálií a takisto nepredpokladáme, že ste po pôrode pätorčiat. Čo sa z prípadu na prípad odlišuje, je však príslušenstvo. Čiže veľ kosť klitorisu a pyskov. Netrápte sa prípadnou asymetriou, je úplne normálna, tak ako pri prsiach a iných častiach vášho tela.

2. Farba

Farba pokožky vašich najintímnejších partií nemusí mať (bohužiaľ) nič spoločné s farbou ostatných častí vášho tela. Takže aj prírodná blondínka môže mať dole farbu bordó a čiernovláska severský alabastrový odtieň.

3. Holiť či neholiť?

Deväť z desiatich gynekológov je proti celkovej depilácii. Ochlpenie nám podľa nich nenarástlo len tak pre nič za nič. Bráni vnikaniu baktérií do pošvy, zápalom a infekciám. No a prečo sa aj napriek tomu holíte, predsa viete i samy.

4. Ako funguje

Ako dáždnik. V polohe „stand by“, čiže keď sa do nej nesnažíme niečo dostať, steny vagíny, plné záhybov, k sebe priliehajú. No a keď treba, tak sa roztiahnu. Čo znamená, že dokážu pojať aj naozaj výdatne obdareného milenca. Žiadne strachy, po akte s inkriminovaným nástrojom nezanedbateľných rozmerov sa pošva stiahne a bude zasa ako predtým.

5. Rozmery

Priemerná slušná pošva, ktorá sa nevymyká z rámca, má asi 2,5-centimetrovú šírku a 10-centimetrovú dĺžku. Napriek tomu stále platí bod 4. Hurá, no nie?! Elasticita pošvy, naša superluxusná zbraň, zaručuje zväčša roztiahnutie o 100 percent do dĺžky – a do šírky... ajajáááj. Ani sa nepýtajte.

6. Celibát vs. medové týždn

Ak sa vo vás už dávno nikto nevyskytol, nič to. Teda, aspoň z hľadiska svalového tonusu vagíny. Nijako sa to na ňom nepodpíše. A ak sa predsa len na nejaký penis po rokoch ulakomíte, nikto nič nezbadá. Choroba, presnejšie cystitída medových týždňov je však iná káva. Priveľa sexu môže vysušiť a poodierať sliznicu vagíny a dopraviť do močového ústrojenstva bakteriálnu infekciu. Neliečený zápal podporovaný ďalšími dávkami sexu môže viesť k závažným zdravotným komplikáciám! Keď už, tak si pomôžte aspoň lubrikačným gélom.

7. Výtok

Pošvový sekrét je normálny, potrebný. A toto celé platí, ak je minimálny a takmer neviditeľný. Vagína ho produkuje, aby nevyschla, a pred menštruáciou trošilinku hustne a môže zmeniť farbu. Všetko ostatné, čo v nohavičkách nájdete a čo sa zo spomínaného opisu vymyká (konzistenciou, farbou, množstvom, svrbením, bolením a predovšetkým vôňou), je nezdravé. Ani nečítajte ďalej a rovno si zavolajte do ordinácie a objednajte sa.

8. Straty a nálezy

Stratené predmety vo vagíne nie sú len vďačnou témou pre vtipkárov. Sú aj reálnym zážitkom mnohých lekárov, ktorí pátranie úspešne zavŕšili, a ich pacientok, z ktorých väčšina tú hanbu na počudovanie prežila. Spomedzi najsofi stikovanejších, ktoré si dovoľujeme zverejniť v rámci zachovania našich dobrých vzťahov, vyberáme napríklad mobil ný telefón a kondóm. Prípad strateného tampóna sa však môže prihodiť aj v najlepších rodinách. Takže len pre istotu: ak sa to stane, zachovajte pokoj, stratiť sa nemohol. Čupnite si a tlačte, ako sa len dá. Tlakom pošvových svalov by sa mal vynoriť sám.

9. Vôňa ženy

Existuje. Diplomaticky povedané. Vagína má svoju charakteristickú vôňu a chcieť od nej, aby sa to zmenilo, a drhnúť sa od rána do večera nejakým mydlom je to najhoršie, čo môžete urobiť. V princípe ide o jemne kyslastý nádych, ktorý je ovplyvnený momentálnym stavom našej mikrofl óry. Po cvičení a pred menštruáciou je napríklad intenzívnejší. Vôňu okrem osobnej hygieny a sexuálnych návykov takisto ovplyvňujú aj antibiotiká, druh antikoncepcie a mikrofl óra partnera.

10. Musculus pubococcygeus

To je on! Sval, ktorý sa sťahuje napríklad pri orgazme či zadržiavaní moču a spôsobí vášmu partnerovi nevídanú rozkoš. Ak nemáte tušenie, ktorý to je, vsuňte si do pošvy tri prsty a stiahnite sval, akoby ste chceli moč skutočne zadržať. Mali by ste ho pocítiť. Alebo vložte do vagíny menší vibrátor a postavte sa. Ak vo vás zostane, dobre, vašou ďalšou úlohou je pokúsiť sa s ním chodiť tak, aby nevypadol. A posledný level, pokúste sa ho vytlačiť, opäť len s pomocou spomínaného svalu.

11. Najhorší sezónni nepriatelia

Mokré plavky, sedenie na studenom, chlórová voda, termálna voda, tangá, tesné nohavice.

12. Najlepší sezónni priatelia

MORE! Slaná voda vyštípe, zahojí, prepláchne, vyčistí a prelieči.

13. Bez hanby

Až 50 percent žien sa hanbí debatovať o svojej vagíne. 16 percent žien má nepríjemné pocity už len pri pohľade na ňu! Isto nemusíme zdôrazňovať, že len vyrovnaná znalkyňa svojej vagíny k sebe pritiahne rovnako vyrovnaného znalca všetkého, čo sa s ňou dá podniknúť.

14. Gaťky

Bavlna, bavlna, bavlna. Ako jediná vašej intímnej zóne neuškodí, naopak, prospeje. Skúste si vybrať bezšvový model s antibakteriálnou úpravou. Perte ich minimálne na 60-ke, ak trpíte opakovanými problémami, naučte sa nohavičky aj pravidelne žehliť. A pozor na bieliace pracie prostriedky. Môžu uvoľňovať chlór a ten vás môže riadne potrápiť.

15. Príliš vlhká vs. príliš suchá

Aj v tomto prípade je zlatá iba tá stredná cesta. Kým nadmerná vlhkosť spôsobuje u postihnutej ženy skôr komplex, prílišná suchosť je možno napohľad elegantnejšia, no rozhodne pri sexe nepoteší. Ak sa vo vagíne po najmenšom vzrušení spúšťa prírodná katastrofa a penis sa namiesto trenia topí v záplavách, môže to byť prekážka, ale riešiteľná. A stále myslite na to, že muž má tendenciu to pripísať svojej atraktivite a svojim zásluhám, takže bude spokojný. Určite spokojnejší ako v prípade suchej pošvy, keď bude mať pocit, že je to preto, že vás nevzrušuje. Bez ohľadu na to, že ani jedno, ani druhé s ním nesúvisí, medzi rýchle a diskrétne riešenia patria napríklad vrúbkované kondómy, polohy so spojenými nohami a, samozrejme, lubrikant.

16. Po pôrode

Vagína má schopnosť vrátiť sa do pôvodného stavu asi po troch týždňoch. Otázne je, či to tak cíti aj jej majiteľka, hoci pochybnosti sú mnohokrát skôr psychického pôvodu. Psychický blok môže súvisieť s ťažkým pôrodom alebo so šitím, takže paradoxne môže mať žena pocit, že je priúzka. Ak je problémom skôr ochabnuté svalstvo a strata pružnosti, pomôžu opäť cviky (Kegelove) alebo rejuvenizacia vagíny. Zákrok, počas ktorého šikovný plastický chirurg omladí a zlepší, čo treba.

17. Samočistenie

Ôsmy div sveta. Berte to ako hotovú vec. Nemusíte si ordinovať žiadne preventívne výplachy ani zasahovať nijakým iným spôsobom do vnútorných vecí. Vagína sa čistí sama a dokáže udržať zdravé pH bez akejkoľvek vašej asistencie.

18. Vaginálny orgazmus

Vraj len 6 percent žien dosiahne orgazmus výlučne pohybom dnu-von, teda bez dráždenia klitorisu. Šesť. Existencia výhradného vaginálneho orgazmu bez pomoci inej stimulácie je podľa súčasných prieskumov taká ohrozená ako povesť bodu G. Alebo len stúpa pravdovravnosť žien?

19. Vagína & konečník

Veľmi tesní susedia, ktorí môžu mať nadštandardné, ale aj komplikované vzťahy. Ak ich chcete zachovať na priateľskej báze, uvedomte si, že konečník sa nedokáže prirodzene zvlhčiť a vždy musíte dodržať pravidlo, že prienik do vagíny môže byť vystriedaný prienikom do análneho otvoru, no nikdy nie naopak. Presun hordy baktérií o inkriminovaných pár centimetrov sa vám môže postarať o zábavu na niekoľko mesiacov.

20. Vyšetrovanie

Choďte si ju dať skontrolovať, aj keď vás nič nebolí, nepáli, nesvrbí a ne... veď viete. Percento slovenských žien, ktoré dobrovoľne a pravidelne absolvujú gynekologickú prehliadku, je zarážajúco nízke a dlhodobo sa pohybuje na úrovni 20 percent. Na preventívku máte nárok od osemnásteho roku raz ročne. Okrem komplexného vyšetrenia zahŕňa aj skríning rakoviny krčka maternice. Včasná diagnostika vám môže zachrániť život a to si v prípade náhlej lenivosti a neodkladných povinností zapíšte radšej aj za uši.