Reklama

Poznáte najhorší mýtus partnerstiev? Je čas prestať mu veriť!

Reklama

Áno, priznávam, môj milenecký, čisto sexuálny vzťah, odhalil môj manžel vďaka mobilu.

Stále chcel vedieť, komu píšem sms

V noci, keď som spala, manžel si zobral môj mobil, zapol a našiel v uložených správach esemesky, ktoré som z nostalgie schovávala.

Pomer som hneď ukončila a snažili sme sa obaja, aby sme manželskú krízu rýchlo zažehnali. A i keď to vyzeralo, že nám to celkom klape, stále som musela ukazovať svoj mobil, dávať mu čítať sms a emaily.

„Kto ti píše?“ pýtal sa, keď som vzala mobil do ruky.

„Sesternica,“ odvetila som.

„Tak ukáž!“ zaujímal sa.

Volal na čísla, ktoré v mobile našiel, a ja som ich nemala uložené pod žiadnym menom, kontroloval výpisy hovorov. Takto sme to spoločne vydržali viac ako rok.

Nakoniec som si uvedomila, že jediné, po čom túžim, je napísať sms svojej kamarátke: „Už ma s tým sledovaním štve! Končím s ním!“ Rozchod bol jednoducho nevyhnutný. Aspoň nejaké súkromie je totiž podľa mňa vo vzťahu veľmi dôležité.

Viera (32)

Radí PhDr. Petr Šmolka, manželský poradca:

Zabudnite na príslovie: „Dôveruj, ale preveruj!“

Prečo býva mobil (alebo email) pre partnera alebo partnerku taký zaujímavý? A prečo si ľudia takto narúšajú súkromie?

S partnerstvom je spojený celý rad mýtov. Jedným z tých najhorších je predstava, že by partneri, obzvlášť manželia, nemali mať pred sebou žiadne tajomstvá. Chceli by sme sa uistiť, že naše prípadné obavy nemajú reálny podklad, a tak sa uchýlime k onej nezmyselnej poučke „dôveruj, ale preveruj!“. Čo si samo osebe protirečí.

Pokiaľ dôverujem, nemám potrebu preverovať. Pravda, pokiaľ partner chodí s mobilom i na toaletu, pokiaľ mu v noci chodia sms, dá sa dané pokušenie chápať. Napriek tomu by ale bolo dobré mu i vo vlastnom záujme odolať. Zobrané do dôsledkov, tak dobre konšpirovaný mimomanželský vzťah urobí omnoho menšie zlo, ako ten vzťah odhalený...

Dajú sa určiť nejaké hranice, kam by partner nemal zachádzať?

Tie hranice sú celkom jasné a zreteľné. Partnerov mobil i partnerova elektronická pošta, čiže emaily, by mali byť pre druhého tabu!

Čo robiť, keď mám túžbu pozrieť sa do partnerovho mobilu?

Vo vlastnom záujme by bolo dobré danú túžbu potlačiť. Mnoho tých, ktorí podľahli, a navyše našli niečo zraňujúce, by dali všetko za to, aby by mohli situáciu vrátiť späť.

Ako reagovať, keď si partner prezerá môj mobil alebo email?

Každý bude asi reagovať podľa svojho temperamentu, doterajších skúseností a podľa toho, ako partnerský vzťah momentálne vyzerá. Vždy by ale mala naša reakcia obsahovať jasnú informáciu, že ide o konanie, ktoré naozaj nemienite trpieť.

Existujú prípady, keď bola takto odhalená nevera? Je to s modernými technológiami jednoduchšie?

Nepochybne áno. Bez toho, aby som mal k dispozícii štatistiky, tak by som si dovolil tvrdiť, že približne u 80 % odhalených nevier bola na začiatku partnerova neposlušnosť. Teda to, že pátral tam, kde nemal. Moderné technológie tomuto počínaniu len pomáhajú. Niekedy i bez toho, že by sme partnerovo súkromie narušili.

Občas stačí nepozornosť a sms určená milenke či milencovi sa vydáva na cestu k legálnemu partnerovi. Ak budem osobný, tak prvá sms, ktorú som dostal od ženy po tom, čo si zadovážila mobil, znela takto: „Ahoj, Jirka, dufam, ze ti je dobre na tele i na dusi, tvoja Jana.“ Musím priznať, že sa v tej chvíli vo mne bil človek a manželský poradca.

Zvíťazil kompromis. Odpovedal som, že síce neviem, kto je ten Jirka, ale viem, že tú sms asi nedostal. Neodpovedala, a keď sme sa potom doma stretli, prišla s verziou, že tá esemeska bola pre jej kamarátku Jiřinu, inak tiež Jirku. No a Jirka sa z nej stal vinou absencie diakritiky. Vo vlastnom záujme som sa rozhodol svojej žene túto verziu uveriť...