Prečo chceme byť milované? TOTO sú 4 dôvody, prečo chceme k niekomu patriť: Bod č.4 vás POTEŠÍ!
1. 3. 2024, 15:45 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:26)
Mať po svojom boku celoživotného partnera je prirodzenou súčasťou ľudskej existencie, ktorá nás napĺňa pocitom zmysluplnosti a šťastia. Táto túžba je hlboko zakorenená v ľudskej povahe. Chceme milovať a byť milované...
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
Uvedomenie si, že nie sme citovo spojené so žiadnym partnerom spôsobuje intenzívny pocit osamelosti, ktorý môže viesť až k psychickým problémom. Dokonca sme vtedy náchylnejšie na rôzne ochorenia a máme sklon k problematickému správaniu, ktoré môže viesť až k depresii.
Si len moja, patríme k sebe, sme si súdení, nikdy ťa neopustím Takéto vyznania z úst človeka, ktorý sa nám páči a spôsobuje nám povestné motýliky v bruchu, nám dodávajú pocit, že sme milované. A prečo sa vôbec neustále upíname na druhú osobu a máme potrebu sa s ňou deliť o svoj život? Vytvorenie trvalého, pozitívneho a zásadného vzťahu je podľa psychológov základná ľudská potreba.
Len aby som nebola sama
Za potrebou niekomu patriť sa môžu skrývať hlbšie dôvody, ktoré pramenia zo strachu z pocitu nenaplnenia. Niektorí hovoria, že si túžia nájsť hocikoho, pretože nevedia byť single a samoty sa obávajú. Ale to nie je správne. Bohužiaľ, potom zisťujú, že vo vzťahu nie sú šťastní, lebo šťastie len prostredníctvom niekoho ďalšieho dosiahnuť nemôžeme. Staré a pravdivé pravidlo totiž vraví, že najskôr musí byť jedinec spokojný a šťastný on sám, až potom môže robiť šťastným vo vzťahu toho druhého. Zároveň musia do vzťahu obaja niečo investovať a vedieť robiť kompromisy bez akýchkoľvek neskorších výčitiek svojej drahej polovičke.
Článok pokračuje na ďalšej strane. >>>
Kedy to bude fungovať?
Ak má láska vzbudzovať u partnerov pocit obojstrannej spokojnosti, je nevyhnutná vzájomná výmena. Čo to znamená? Z výsledkov istej štúdie vyplynulo, že ľudia uprednostňujú vzťahy, v ktorých obe strany rovnakou mierou dávajú i prijímajú. Inak povedané, iba ak sú obaja partneri zapojení vo vzťahu rovnakou mierou, pravdepodobnosť ich budúceho fungovania v dlhodobom partnerstve sa zvyšuje. Potešenie z tejto spolupatričnosti je také zásadné, že ich neodradí ani vedomie, že nie vždy je všetko ideálne.
Prečo je to tak?
Túžba k niekomu patriť je hlboko zakorenená a môže mať mnoho dôvodov:
1. Emocionálna podpora
Ľudia túžia po spojení s inými, pretože to prináša emocionálnu podporu a bezpečie. Byť s niekým, kto nás miluje a prijíma takých, akí sme, poskytuje pocit istoty a podporuje pocit sebaúcty.
2. Spoločné prežívanie
Keď k niekomu patríme, máme možnosť sa s ním podeliť o naše najväčšie radosti, ale aj bolesti. Vzájomné prijímanie a odovzdávanie vytvára hlbšie väzby a posilňuje aj naše ďalšie vzťahy v rodine, v práci, so známymi kamarátmi.
Článok pokračuje na ďalšej strane. >>>
3. Intimita
Cieľom mnohých vzťahov je nájsť intimitu a dôverné spojenie. Toto hlboké spojenie nám umožňuje otvoriť sa a ukázať svoju zraniteľnosť, čo vedie k hlbšiemu porozumeniu a vzájomnej podpore.
4. Spoločný rozvoj
Keď sme súčasťou partnerského vzťahu, môžeme spoločne rásť, učiť sa a rozvíjať. Poskytuje nám to príležitosť spolupracovať na rovnakých cieľoch a spolu snívať o budúcnosti.