Kedysi ste jeden bez druhého nemohli vydržať ani chvíľu, milovali ste sa vždy, keď sa dalo a túžili ste po sebe tak náruživo, že sa to ani nedá opísať. Ale... Tento romantický film sa skončil, zmenil sa postupne na nudný seriál bez vášnivých citov. Prečo sa to stalo? Ako z toho von?

1. Sexuálny terapeut

Podľa nemeckých odborníkov je vášeň celoživotný učebný proces, s ktorým sa dá začať kedykoľvek. Vášeň možno nanovo objaviť, alebo sa ju aj nanovo začať učiť. Učebný proces zapája veľa oblastí: hlavu – myslenie, telo – fyzické prejavy, emócie a celkovo vzťah ako taký. Pri podobných problémoch si dvojice v zahraničí hľadajú sexuálnych koučov, ktorí ich dokážu viesť. U nás poradia sexuológovia, psychológovia a psychiatri, ale aj vzťahoví kouči.

2. Prečo už dotyky nie sú vzrušujúce

Na začiatkoch, v počiatočnej zamilovanosti je človek ako zelektrizovaný, nevie sa sexu nabažiť. Často je za tým aj túžba po dieťati. Potom sa do vzťahu vkradne rutina a sexu ubúda. Sklamanie zo vzťahu vedie k stresu a kto je v strese, trpí permanentným svalovým napätím. Preto dotyky nie sú vzrušujúce, dokonca bývajú až nepríjemné. Zásadná otázka teda znie: Prečo ste mali chuť na sex a nájsť si aj dnes svoju motiváciu.

Ako prebudiť vyhasnutú vášeň?
Zdroj: Shutterstock

3. Nehanbite sa požiadať o pomoc

Či už v páre, alebo bez partnera, nebojte sa zájsť za odborníkom. Aj v čase, keď ste nešťastné z toho, že deti odišli z domu a nechcete žiť život v manželstve bez vášne. Dôležité je, že sa snažíte 
niečo zmeniť.

Drobnosti, ktoré robia divy

4. Buďte spontánna, objímte partnera, keď to vôbec nečaká

5. Chyťte ho na prechádzke či pri večeri za ruku.

6. Pobozkajte ho dlhšie ako zvyčajne. 


7. Pustite si pomalú hudbu a zatancujte si.

8. Keď okolo neho prechádzate, zľahka sa ho dotknite.

Ako prebudiť vyhasnutú vášeň?
Zdroj: Shutterstock

Praktické rady na každý deň

9. Sústreďte sa na seba

Nestaráte sa náhodou o všetkých, len na seba zabúdate? Toto čím skôr zmeňte. Urobte si dosť času na to, aby ste mali pokoj na jedlo, oddych, spánok. Nestresujte sa, keď nestíhate, aj zajtra je deň. Nálada stúpne a budete mať chuť aj na viac romantiky – a to už je len krôčik k zmyselnosti.

10. O čom rozmýšľate?

Zmyselná túžba je viac vecou mysle ako činov. Ak neustále myslíte na prácu či domácnosť, ak sa váš muž stratil z vašej hlavy, odsuniete ho do úzadia aj v živote. Myslite naňho aj počas dňa, spomínajte na vzrušujúce chvíle, ktoré ste spolu zažívali, naprogramujte sa na jeho vlnu.

Ako prebudiť vyhasnutú vášeň?
Zdroj: Shutterstock

11. Ste stále nervózna a nahnevaná?

Tak sa nečudujte, že na nežnôstky ani nepomyslíte. Porozmýšľajte o príčinách vášho hnevu. Ak to nedokážete sama, oslovte odborníka.

12. Prežívajte romantiku

Doma je síce doma, ale na to, aby ste zažili erotickú romantiku a mohli sa nerušene, bez detí a povinností venovať jeden druhému, vypadnite z domu do iného prostredia. Noc vo wellness hoteli alebo deň v inom meste dokážu zázraky.

13. Vypnite televízor

Viete, koľko vzácneho voľného času zabijeme sledovaním televíznych programov alebo internetu? Čo všetko by sme mohli namiesto toho zažiť? Na televízne programy si vyhraďte len určitý čas. Aby vám zostal priestor aj na spoločný výlet či prechádzku mestom.

Ako prebudiť vyhasnutú vášeň?
Zdroj: Shutterstock

14. Žite intímne stále

Dôvodom na dočasnú nechuť na sex u ženy bývajú často deti. Práve matky, ktoré aj pracujú, sú zaťažované dvojnásobne a aj stresu majú viac. Okrem toho dostávajú hormón lásky oxytocín od detí, nie sú už odkázané na svojich mužov. Nuž a existuje veľa žien, ktoré sú spokojné – veď majú muža, deti, tak je všetko, ako má byť. Alebo nie?

Tip pre páry s deťmi: 

Ani v tejto fáze nezanedbávajte intímnosti a pekné chvíle s vaším mužom. Berte do úvahy aj jeho potreby a zdieľajte s ním tie svoje.

Ako prebudiť vyhasnutú vášeň?
Zdroj: Shutterstock