Napriek tomu, že pandémia koronavírusu je momentálne najčastejšie skloňovanou témou, nemali by sme zabúdať sledovať svoj zdravotný stav i z iných stránok. Majte na pamäti preventívne prehliadky, nezanedbávajte vyšetrenia u gynekológa či riešenia problémov v oblasti intímneho zdravia.
Ako môžem znova zvýšiť svoju túžbu po sexe?
Popremýšľajte, prečo sa túžba znížila. Stresom v práci alebo v súkromnom živote? To môže spôsobiť emočnú blokádu. Existujú sexuálne túžby, ktoré váš partner nepozná? Povedzte mu, o čom snívate. A nezabudnite, lieky môžu tiež negatívne ovplyvniť vaše libido.
Sú náhradné hormóny počas menopauzy nebezpečné?
Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Hormonálna substitučná liečba zvyčajne zmierňuje príznaky a znižuje riziko osteoporózy. Vedľajšie účinky môžu zahŕňať zvýšené riziko trombózy, mŕtvice a mierne zvýšené riziko rakoviny prsníka. Váš gynekológ vás bude informovať o vašom individuálnom riziku.
Môže mi tabletka uľahčiť prechod?
Antikoncepčná tabletka je schopná uľahčiť prvé príznaky menopauzy. Vek, v ktorom nastáva menopauza, však užívanie tabletiek neovplyvňuje. Ak máte závažné príznaky počas menopauzy, váš gynekológ vám odporučí hormonálnu substitučnú liečbu.
Kedy je nutná mamografia?
Vyšetrenie slúži na včasné odhalenie a objasnenie podozrivých (hmatových) nálezov. V rámci mamografického vyšetrenia možno zistiť uzliny v počiatočnom štádiu, keď je možná šetrnejšia liečba a najlepšia šanca na uzdravenie. Prevencia a včasná diagnostika znižujú úmrtnosť na rakovinu prsníka.
Kedy mám prestať užívať antikoncepciu?
V dôsledku hormonálnych zmien sa obdobie menopauzy stáva nepravidelným. Mnoho žien si nie je istých, ako dlho majú pokračovať v užívaní antikoncepcie. Tehotenstvo v tejto fáze života je nepravdepodobné, ale možné. Takže by ste mali pokračovať v užívaní antikoncepcie. Ak ste menštruáciu nedostali rok, antikoncepciu už nepotrebujete. Môžete sa o tom porozprávať so svojím lekárom.
Čo môže pomôcť proti inkontinencii?
Najskôr si treba ujasniť, ktorá forma inkontinencie je prítomná. Liečba potom zvyčajne zahŕňa cvičenie panvového dna, použitie pesarov, ktoré sa nosia v pošve, často lieky a niekedy aj chirurgický zákrok. Cvičenie panvového dna a predchádzanie obezite môžu preventívne znížiť riziko vzniku inkontinencie.
Kedy je výtok znepokojujúci?
Normálny pošvový výtok je belavej farby a bez zápachu. Množstvo sa líši u každej ženy. Zmeny v sekréte môžu byť indikátorom intímneho zdravia. Ak je výtok krvavý, zelenkastý, nepríjemne zapácha alebo ak sa jeho množstvo výrazne zvyšuje, mali by ste sa poradiť so svojím gynekológom.
Čo môžem urobiť s bolesťou počas sexu?
Gynekológ by mal objasniť, či je za bolesť zodpovedný zápal alebo endometrióza. Ak dokáže vylúčiť takéto príčiny, poradí vám s intímnou hygienou alebo odporučí masť na vaginálnu suchosť.
Čo spôsobuje neočakávané krvácanie?
Nepravidelný cyklus so skrátenými (menej ako 25 dní) alebo s predĺženými (viac ako 35 dní) intervalmi medzi krvácaním alebo s výskytom krvácania alebo špinenia uprostred cyklu môže naznačovať hormonálnu nerovnováhu. Stres, zápal alebo benígne zmeny tkaniva môžu tiež viesť k neočakávanému krvácaniu. Toto by sa malo rýchlo objasniť, najmä po menopauze, pretože v zriedkavých prípadoch môže byť za tým zhubné ochorenie.
Na návštevu lekára často nie je čas, no niekedy sa jednoducho hanbíme opýtať lekára na chúlostivé ženské problémy. Ak vás niečo trápi, opýtajte sa anonymne nášho gynekológa, ktorý každý týždeň odpovie na vaše ženské alebo sexuálne otázky. Píšte na nižšie uvedené kontakty a pridajte heslo Gynekológ!
Opýtajte sa odborníka!: @novycasprezeny.sk, WhatsApp +421915731094, FB @NCprezeny, instagram @novycasprezeny