Väčšina z nás si pod pojmom silná žena predstaví nejakú mužatku alebo takého „muža v sukni“. Je to stereotyp, ktorý nezodpovedá skutočnosti. Lebo silná žena je taká, ktorá si dobre uvedomuje svoju hodnotu. A nielen to, ona si uvedomuje, že jej hodnota je vysoká. Na základe toho má vysoké nároky, je prísna na seba i na druhých a symbolicky nejde pod cenu. Teda získať ju nie je ľahké, ale zase ani také ťažké. Pretože ako každá žena, aj ona túži po vzťahu, deliť sa s niekým o svoje slabosti, nielen o silu, túži ukázať svoju tvár, aj keď plače a cíti sa zle. A o tom niečo vie práve Tamara.

Tamara (39) z Bratislavy: Nechcem byť submisívna a závislá od muža

Postupne som sa vypracovala až na dôležité miesto v bankovníctve. Vďaka tomu som mala dobrý plat a nič mi ohľadom materiálnych vecí nechýbalo. To, s čím som mala problém, boli vzťahy. Nie tie pracovné alebo kamarátske, tie mi priam kvitli. Som vtipná, inteligentná a spoločenská, medzi kamarátmi som obľúbená, ale chýbala mi spriaznená duša. Vždy keď som si myslela, že som ju našla, prišli slová: „Si skvelá, ale nie som pripravený na vzťah,“ alebo „Keby si ma zastihla v inom období, si presne to, čo hľadám. No teraz sa na to necítim.“

Väčšina jej vzťahov sa končila slovami, že je skvelá, ale on ešte nie je pripravený na vážny vzťah.
Väčšina jej vzťahov sa končila slovami, že je skvelá, ale on ešte nie je pripravený na vážny vzťah.
Zdroj: shutterstock

Stačilo výhovoriek
Mala som mladších i starších a vždy sa to skončilo nejako takto. Alebo sa ani nezačalo. Ale výhovorky boli rovnaké. A tak som si povedala stop, už nechcem toto počúvať. O čo vlastne ide? Kde je chyba? Snažila som sa na to prísť. Vo vlastnom prieskume som zistila, že chlapi pri mne cítia, že mi nebudú stačiť. Napríklad finančne. Zarábam takú sumu, že plat väčšiny mužov sa na ten môj nechytá, a tak mi vraveli, že by sa pri mne cítili menejcenne. Ale hlavne by nezniesli ten tlak, že to oni by mali byť živiteľmi rodiny a nie sú. Nechcú byť vydržiavaní... Celkom ma to dostalo. To sa mám stať submisívnou žienkou, ktorá je odkázaná na mužov plat? Zmierila som sa s tým, že nájsť chlapa bude pre mňa problém, a od randenia som si dala dlhodobú pauzu.

Aká je to silná žena?

● Má svoj názor: Tieto ženy vedia, čo chcú, a idú za tým, vzdelávajú sa a pracujú na sebe. Nie sú submisívne a neboja sa vyjadrovať svoje postoje.
● Je priama: Tieto ženy zvyčajne hovoria to, čo si myslia, priamo. Neboja sa, čo si o nich druhí pomyslia.
● Vzhľad je druhoradý: Dobre vie, že krása nie je všetko a je pominuteľná, preto nikdy svoju hodnotu nezakladá na kráse.
● Odvážne zdoláva prekážky: Nových výzev a problémov sa nezľakne, ale prekonáva ich. Má pevnú vôľu a ťažko robí kompromisy.
● Netúži po uznaní druhých: Iste, chce byť ocenená za to, čo si zaslúži, ale nie je to prioritné. Za každú cenu nepotrebuje od druhých počuť, že je dobrá.
● Zraniteľnosť nie je problém: Silné ženy neskrývajú svoju zraniteľnosť, hovoria o nej rovnako ako o sile, bolesti, zradách či svojich nedostatkoch.
● Sloboda musí byť: Aj vo vzťahu. Pozná seba a naučila sa žiť sama so sebou, nenechá sa obmedzovať, chce partnera, ktorý toto ocení, ale zároveň, ktorý sa sám nedá spútať.
● Miluje až za hrob: Ak nájde muža, ktorého jej kvality nevystrašia, potom miluje hlboko a bezpodmienečne.
Klamstvá a podvody neakceptuje: Dôvera je dôležitá, preto žiadne klamstvá ani veci za chrbtom nestrpí, keďže ich ani sama nerobí. Nemá totiž čo skrývať.
● Žiadna sebaľútosť: Nemá rada bezmocnosť, preto od nej nečakajte, že sa stane vašou opatrovateľkou. Je samostatná a má svoje ciele, to isté chce aj od muža.

Viktória (41) z Komárna: Silnou som vďaka prekonaným ťažkostiam 

Bola a som celkom obyčajná žena, dokonca by som povedala, že môj život bol oveľa ťažší ako život väčšiny mojich známych. Rodičia mali zlé manželstvo, otec pil a bol agresívny. Chvíľu trvalo, kým mama pochopila, že nás obe ochráni, len ak sa rozvedie, ale nakoniec to zvládla aj s mojou podporou. Už v desiatich rokoch som ju prosila, aby od otca odišla a začala nový život. Keď sme zostali samy a takmer bez prostriedkov, bolo to veľmi ťažké. Zase som to bola ja, ktorá mamu povzbudzovala, aby sa neopúšťala. Vravela mi vždy: „Ty moje silné dievčatko, ty zvládneš všetko v živote.“ Ale netušila, aká som slabá, ako veľmi sa bojím a každý večer plačem. To iba pred ňou som sa držala, nemohli sme si obe zúfať.

Viki tvrdí, že silnými sa nerodíme, ale stávame.
Viki tvrdí, že silnými sa nerodíme, ale stávame.
Zdroj: shutterstock

S bolesťou sa vyrovnala
Neskôr som zažila šikanovanie v škole, prvé sklamania v láske, podraz od najlepšej kamarátky, bola som označená za zlodejku, ale každá krivda a rana ma posunuli k niečomu novému. Preto som nikdy nestrácala nádej, ale zaťala zuby a naučila sa spoliehať sama na seba. Nesedela som pasívne a nečakala na riešenie, ale konala som. A všetko toto zo mňa urobilo naozaj silnú ženu, ktorá si dnes vie poradiť v každej situácii. Silnými sa nerodíme, ako si myslela moja mama, silnými sa stávame. Práve prekonávanie prekážok nám ukazuje, čo všetko dokážeme, a, paradoxne, môžu nás posilniť.

Muži sú však nad jej sily
Čo sa týka mužov, tam si neviem poradiť. Mala som aj dlhodobé vzťahy, jeden viac ako päť rokov, chceli sme rodinu, dieťa... No nepodarilo sa. Nemohla som otehotnieť, a tak mi partner povedal, že som ako muž, a to je dôvod, prečo ani dieťa nemôžem mať. Áno, rozišli sme sa. Nemohla by som žiť s niekým, kto si toto o mne myslí. Hneď nato som si našla Igora, bol to spontánny vzťah plný vášne a ja som otehotnela. Ale Igor na rozdiel od toho predchádzajúceho rodinu nechcel. Zostala som sama s dcérou. Hoci sa o ňu viem postarať a nežije sa nám zle, chcela by som, aby sme neboli samy. Ale na druhej strane, áno, túžim milovať a byť milovaná, nie však za každú cenu. Som teda hrdá slobodná mama a možno takou aj zostanem.

Toto sú dôvody, prečo muži utekajú

1. Je nezrelý
Ak povie, že sa na to necíti, môže to byť pravda. Muži sú často emocionálne nezrelí. Zrelý muž má byť oporou a stabilitou, ťažko ňou bude ten, ktorý sám nevie, čo chce, a nevyzná sa v sebe. Ak k tomu stráca kontrolu aj nad ženou, je frustrovaný a radšej cúva.
2. Bojí sa sklamania
Muž má rád pocit, že žena je pri ňom spokojná a šťastná. Ak sa mu viackrát stal opak, cíti sa slabý a má pocit, že zlyhal. A vieme, že čím viac človek ľúbi, tým je zraniteľnejší. Ak to nechce zažiť znovu, tak zuteká. Ale iba zo strachu pred sklamaním.
3. Miluje svoju slobodu
Muži majú väčší problém viazať sa ako ženy. Mnohí úspešní a samostatní muži si rovnako ako úspešné ženy zvykli na svoj komfort a neradi sa obmedzujú. A tak, keď cítia prvý tlak zo strany partnerky a vyvoláva to v nich nepohodlie, ustupujú.
4. Nechce sa meniť
Kto by chcel? Všetci sa bojíme, že život s tým druhým nás zmení. Ženy majú tendenciu meniť to, čo sa im na mužoch nepáči. Silné ženy dokonca vyžadujú niektoré veci veľmi razantne. Ak muž má pocit, že sa musí zmeniť hoc aj k lepšiemu, odchádza preč. Mimochodom, meniť by sme sa mali, len ak to chceme my, nie tí druhí.