Prečo ženy žijú dlhšie než muži? Odkryté tajomstvá, ktoré vás prekvapia!
16. 6. 2025, 16:00 (aktualizované: 16. 6. 2025, 16:43)

Zdroj: Shutterstock
Všetci vieme, že muži a ženy žijú rôzne dlho, ale čo je za tým? Prečo sú ženy vo väčšine prípadov odolnejšie a čo ich robí životaschopnejšími?
Zdroj: fizkes/ Shutterstock
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Galéria k článku

Ženy žijú v priemere dlhšie ako muži prakticky na celom svete. Doteraz sa však skúmalo prežitie oboch pohlaví v podmienkach s podobným životným štýlom, napríklad nefajčiari, mnísi a mníšky či mormóni. Vo vzduchu vždy visela otázka, či nemôžu k dlhšiemu priemernému prežívaniu žien prispievať aj isté sociálne výhody či ohľaduplnosť k „nežnému“ pohlaviu. Vedci sa preto rozhodli overiť, či skutočne ide o biologickú výhodu ženského pohlavia. Preskúmali životaschopnosť ľudí vo veľmi tvrdých životných podmienkach s extrémnym rizikom úmrtia – v časoch hladomorov, epidémií či otroctva. K akému výsledku dospeli?
O štyri až päť rokov dlhšie
Skupina dánskych odborníkov pátrala v historických štatistikách a ukázalo sa, že i v drsných podmienkach žili ženy dlhšie. Vedci analyzovali dáta o úmrtnosti za posledných dvestopäťdesiat rokov a skúmali mieru prežitia v siedmich rôznych populáciách po celom svete, napríklad otrokov na Trinidade, obetí hladomoru v druhej polovici 18. storočia vo Švédsku, v polovici 19. storočia v Írsku a v minulom storočí na Ukrajine alebo vplyv dvoch epidémií osýpok v 19. storočí na Islande. Priemerná dĺžka života analyzovaných osôb v ťažkých časoch bola ledva dvadsať rokov, no ženy žili priemerne o štyri až päť rokov dlhšie ako muži.
Zdroj: Shutterstock
Female,Hormones,Estrogen:,Estradiol,,Estriol,And,Progesterone,And,Male,Hormone
Sme lepšie naprogramované?
Podľa odborníkov tento fakt dokazuje, že ženské pohlavie je naozaj biologicky „naprogramované“ ako životaschopnejšie. K lepšej ženskej štatistike prispela najmä úmrtnosť dojčiat – dievčatká do jedného roka boli schopné vydržať viac útrap ako bábätká chlapci, napriek tomu, že zväčša žili v spoločnostiach, kde mali popri chlapcoch spoločensky horšie postavenie.
Newsletter Nového Času pre ženy
Chcete mať prehľad o všetkom, čo vás baví?
Prihláste sa do nášho newslettra a už vám neunikne ani jedna klebeta o vašich obľúbených prominentoch, seriáloch či mužoch! Móda, sex, zdravie aj inšpiratívne príbehy – to všetko priamo do vašej schránky. Odoberajte tu!
Ženské hormóny
Prečo majú ženy tuhší korienok? Odborníci sa zhodujú, že ide o samotný biologický základ ženského pohlavia. Kľúčovú úlohu pravdepodobne zohrávajú ženské hormóny estrogény, ktoré majú protizápalové účinky a pozitívny vplyv na pružnosť ciev, zatiaľ čo mužský testosterón pravdepodobne zvyšuje riziko úmrtia pri niektorých ochoreniach. Aby toho nebolo málo, zatiaľ čo estrogény zvyšujú obranyschopnosť, testosterón a progesterón môžu imunitu potláčať. Ženy pred menopauzou majú podľa výskumov lepšiu imunitnú ochranu pri mnohých bakteriálnych, vírusových či parazitárnych ochoreniach, napríklad pri besnote, tuberkulóze, hepatitíde, meningokokovej aj pneumokokovej infekcii, sezónnej chrípke a ďalších.
Máme dve X
Ďalšou ženskou výhodou je prítomnosť dvoch chromozómov X v genetickej výbave. Muži majú X a Y. Jeden X dokáže v prípade niektorých dedičných chorôb zabezpečiť „opravu“ druhého X, takže dievčatko sa narodí zdravé, ale chlapec, vinou chromozómu Y, má polovičné riziko, že bude vrodenou chorobou trpieť. Dva chromozómy X sú podľa odborníkov tiež veľkou výhodou pri stretnutí organizmu s nečakanými imunitnými výzvami.
Rizikové správanie
A je tu rizikovejšie správanie mužov k svojmu zdraviu. Viac fajčia, pijú alkohol, užívajú drogy, riskujú, jedia menej zdravo. Štúdie ukazujú, že ženy z vyšších socioekonomických vrstiev žijú dlhšie, zatiaľ čo mužská populácia je zraniteľnejšia voči chorobám súvisiacim s životným štýlom, ako sú srdcovo-cievne ochorenia, rakovina a diabetes. Tieto choroby sú spojené s nezdravými stravovacími návykmi, stresom a nedostatkom pohybu, ktoré sa často vyskytujú v nižších sociálnych vrstvách.

Vplyv moderných technológií
Moderné technológie, ktoré sú dnes všadeprítomné, môžu tiež ovplyvniť rozdiely v dĺžke života medzi mužmi a ženami. Ženy sú častejšie používateľkami zdravotných aplikácií a technológií, ktoré podporujú zdravý životný štýl, ako sú aplikácie na sledovanie stravy, cvičenia a mentálneho zdravia. Zatiaľ čo muži, najmä v strednom veku, majú tendenciu menej sa starať o svoje zdravie a majú menší záujem o preventívne opatrenia. Táto nerovnováha v používaní technológie môže viesť k rozdielom v prístupe k zdravotnej starostlivosti a vo výsledkoch.
Zdroj: shutterstock
Situationship sa často vyznačuje tým, že spolu je vám fajn a potom ste dlhšie bez kontaktu.
Psychologické faktory
Psychológia a sociálne väzby tiež zohrávajú dôležitú úlohu v dĺžke života. Podľa výskumu publikovaného v Journals of Gerontology (2017) majú ženy tendenciu vytvárať silnejšie sociálne siete ako muži, čo je spojené s nižšou mierou stresu, lepšou podporou v ťažkých časoch a celkovým lepším emocionálnym zdravím. Silná podpora priateľov a rodiny je kľúčovým faktorom v dĺžke života, pretože znižuje stres a zlepšuje schopnosť vyrovnať sa s životnými výzvami. Muži majú tendenciu mať užšie a menej stabilné sociálne siete, čo môže prispieť k vyššiemu riziku depresie a zdravotných problémov.
Anketa
Čo si myslíte, že je hlavnou príčinou dlhšieho prežívania žien v porovnaní s mužmi?
Hlasovanie bolo ukončené
Počuli ste náš podcast?
Ženatí žijú dlhšie
Čo by mohlo prispieť k tomu, aby muži žili dlhšie? Ženy! Medzinárodný výskum pod vedením Akadémie vied ČR ukázal, že ženatí muži majú šancu žiť o viac ako deväť rokov dlhšie v porovnaní so slobodnými. Aj vydaté ženy prežívajú o niečo dlhšie ako nezadané. Ale pozor! Dánski odborníci zistili, že ak si žena vezme podstatne mladšieho chlapa, pravdepodobnosť jej úmrtnosti stúpa, až o štyridsať percent v porovnaní s rovesníčkami. Najlepšia kombinácia pre dlhší život oboch pohlaví je podľa výskumu žiť v manželstve s rovesníkom, s ktorým slávite narodeniny najviac v ročnom odstupe.
Ako je to u nás?
Podľa Výskumného demografického centra Infostat je očakávaná stredná dĺžka života slovenských žien o šesť až sedem rokov vyššia ako mužov. Je rôzna podľa toho, z akého ste okresu. Napríklad u dnešných dvadsiatnikov z Bratislavy sa očakáva stredná dĺžka života vyše 78 rokov v prípade žien a vyše 71 u mužov. Dvojročné dievčatká by sa mali podľa prepočtov dožiť vyše 81 rokov a chlapci vyše 75 rokov. V Košiciach je to u dvadsiatnikov o rok a pol menej, u malých detí je rozdiel asi polročný v neprospech Košičanov.