Zo zahraničia
1894: Sexu sa treba vyhýbať!
Žena amerického pastora Ruth Smythers napísala v roku 1894 zaujímavú príručku Instruction and Advice for the Young Bride (Inštrukcie a rady pre mladú nevestu). V nej radila vydatým dámam, ako sa vyhýbať sexu s manželom, lebo je to niečo nepríjemné a opovrhnutiahodné. Ak už sex praktizovať, tak len za účelom počatia dieťaťa. Ideálne raz do mesiaca a potom, keď sú už deti na svete, tak vôbec.
„Ľudia sú zvrátení od prírody a väčšina z nich neváha využiť každú príležitosť k nechutným praktikám v nenormálnych polohách. Ženu tľapkajú, dokonca sú schopní tú vlastnú ohavnosť im strkať do úst,“ píše Ruth. A ponúka niekoľko rád, ako sa pohlavnému životu vyhnúť:
- Predstierajte únavu, chorobu, ospalosť, bolesť hlavy najlepšie hodinu pred spaním, aby ste sa vyhli sexu. Zaberajú hádky, odvrávanie a hašterenie.
- Ak vás manžel bude chcieť pobozkať, mali by ste sa k nemu otočiť tak, aby sa jeho pery mohli dotknúť len vašej tváre.
Keď už na sex dôjde:
- Mali by ste zhasnúť všetky svetlá a nechať muža tápať v tme. Ak to nepomôže, mali by ste ležať ako mŕtva. Najmenší pohyb by si mohol muž vysvetliť ako želanie mať sex.
- Nahota je tabu. Žena by nikdy nemala byť nahá. Ani pri sexe.
1902: Žena má rodiť deti a nie čítať
„Počnúc sobášom má mladá manželka prispôsobiť svoj život pravdepodobnej a žiaducej možnosti počatia a materstva,“ napísala Emma Frances Angell Drake vo svojom manželskom manuáli z roku 1902. A potom to zaklincovala: „Inak nemá právo byť ženou.“ Rovnako vystríhala mladé ženy pred návštevami knižných klubov a čitateľských krúžkov, vraj ich treba pred tým chrániť.
1910: Najlepšie ženy sú tiché ženy
Autor Walter Gallichan napísal vo svojom skvoste Modern Woman and How to Tame Her (Moderná žena a ako ju skrotiť), že vysvetľovať manželke svoju nespokojnosť treba, keď je ticho a neskáče manželovi do reči. Moderné ženy sú vraj hašterivé, ale ochotne prijmú veci, ak sa im vysvetlia s láskou. A keď to nie sú ochotné prijať, treba ich, skrátka, ignorovať alebo vyšachovať zo života. Hotovo!
1920: Nenechajte manželky piť kávu!
Istý Bernarr Macfadden vo svojej hrubočiznej knihe Womanhood and Marriage (Ženstvo a manželstvo) svätosväte vystríhal mužov, aby nenechali svoje manželky nekontrolovateľne popíjať kávu či čaj. Vraj budú potom frigidné a budú trpieť plynatosťou.
1930: Mínusové body za červený lak
Študovaný pán George W. Crane, PhD., prišiel v roku 1930 so súborom akýchsi tabuliek, ktoré mali hodnotiť manželstvo na číselnej stupnici. Manžel mohol obodovať svoju manželku a manželka manžela. Ženy mohli stratiť body, ak sa nevenovali deťom, nosili červený lak, išli spať s natáčkami alebo si dávali na tvár krém a išli spať až po manželovi.
1943: Čo sú tvoje starosti v porovnaní s manželovými?
„Buď dobrá poslucháčka, nechaj manžela, nech ti porozpráva o všetkých svojich starostiach a tvoje potom budú vyzerať v porovnaní s jeho celkom triviálne,“ napísal Edward Podolsky v roku 1943. A ešte pokračoval: „Nezaťažuj ho malichernými problémami, keď sa vráti z práce, a pred večerou ho nechaj relaxovať. Rodinné problémy s ním preberaj, až keď je jeho vnútorné ja uspokojené.“ A čerešnička na záver: „Vaša najdôležitejšia úloha je budovať a udržiavať jeho ego, morálka je ženská záležitosť.“
1950: Byť manželkou je vaša kariéra
Emily Hartshorne Mudd, jedna z najznámejších manželských poradkýň, svojho času dala iným ambicióznym ženám takúto radu: „Byť úspešná manželka je kariéra sama osebe, ktorá okrem iných vecí vyžaduje vlastnosti diplomata, podnikateľky, kuchárky, zdravotnej sestry, učiteľky, političky a príťažlivej ženy.“ V inej príručke pre mladé dámy pripravujúce sa na manželstvo sa zase píše, aby pred príchodom manžela z práce stihli toto: upraviť sa, upratať dom, utíšiť deti a čakať manžela s večerou a naliatym drinkom.
1960: Sex na zmierenie
Zdá sa, že aj zdanlivo pokrokové 60. roky boli pre ženy ako stredovek. Keď sa istá Sue, manželka v domácnosti, zjavila s monoklom pred dverami Dr. Paula Popenoea, celebritného manželského poradcu, povedal jej, že manžel Jack urobil chybu, že ju udrel, ale môže si za to sama, lebo nepochopila, čo potrebuje. Potom vo svojom stĺpčeku ešte pritvrdil, keď napísal, že ak muž vyžaduje sex ako akt zmierenia, mala by mu ho žena poskytnúť, aby nezhoršovala situáciu.
1973: Nesťažuj sa na muža
V roku 1973 vyšlo 10 prikázaní pre dnešné ženy. V jednom z nich sa hovorilo, že nemáš nikomu vešať na nos svoje problémy s manželom. Ani mame, ani sestre, ani susede. Napokon, ani ty sa v nich nemáš vŕtať. Je nežiaduce zneuctiť si telo prejedaním, tabakom či alkoholom.
1980: Buď krotká a plachá
Autorka Stacy Rubis radí ženám, aby zabudli na svoje sebavedomie a premenili sa na plaché bezbranné stvorenia plné hanby. Vraj to robí dobre mužskému egu a manžel sa potom cíti oveľa mužnejšie.
Z knihy D. I. Vaňkovej: Rozhovory s dievčatami
Ako získať muža svojho srdca
„Chcete dostať hrdinu? Chcete získať lásku kvalitného človeka? Dokážte, že aj vy máte svoju kvalitu. Nedávajte lacno svoj záujem, svoje city. Nenaleťte na prvého šikovného chlapca, ktorý sa na vás usmeje, pozve do kina. Dovoľte, aby som k vám hovorila otvorene: správate sa zavše ako slúžky k svojim pánom, ste málo hrdé, a preto často pohŕdané. Nebojte sa, že už vás nik nebude chcieť, keď máte 15-16 rokov a ešte nemáte za sebou ,veľkú lásku‘. Chlapci nemajú radi servilné, ponížené dievčatká, ktoré nemajú vlastnú chrbtovú kosť. Medzi sebou sa z nich vysmievajú a robia na nestálosť ich charakteru stávky. Nestojte o to byť obletované (a za chrbtom vysmievané), nedovoľte, aby chlapci o vás vedeli, že bez nich nemôžete žiť, že o nich ,strašne‘ stojíte.“
Na tému nevera
„Človek, ktorý ľúbi, musí byť obozretný a disciplinovaný. Musí držať svoje city na uzde, aj keď stretne niekoho rovnako sympatického, ako je ten, komu dal slovo. Nesmie dovoliť, aby niekto druhý zaujal jeho myšlienky, čas, city. To je disciplína citov! Je to jedna zo záruk opravdivej, hlbokej ľudskej lásky. Len si pomyslite, že by ľudia nepoznali alebo neuznávali disciplínu citov. Nebolo by dobrých manželstiev a vyrovnaných rodín. Nebolo by zodpovednosti v láske, nebolo by istoty. Bez disciplíny citov by sme mohli živelne vyberať a nedbať na záväzky a zodpovednosť, ktoré držia ľudskú spoločnosť na určitej morálnej úrovni. Vznikla by anarchia, chaos, rodiny by sa ľubovoľne a bez zodpovednosti uzatvárali a rozvádzali, zmizla by rodina v pravom zmysle slova – zmizla by základná bunka našej spoločnosti.“