Poznáte to, je celkom jedno, či ste opustili vy jeho alebo on vás, ale aj po rokoch vás stretnutie s bývalým dokáže rozhodiť. O to viac, ak sú rany ešte čerstvé a stretnutia nečakané. S našimi radami to však zvládnete.

1. O ex len v dobrom

Neventilujte svoju dezilúziu z ukončeného vzťahu verejne. Jasne, posťažujte sa kamarátke medzi štyrmi očami, ale nevylievajte si srdce na Facebooku či Twitteri. A úplne sa zdržte všetkých negatívnych komentárov na jeho osobu. Po prvé je dosť možné, že časom budete zase priatelia, takže by ste svoje slová mohli ľutovať. Po druhé je to úbohé a dáma rieši svoje záležitosti vzpriamene. Po tretie, nikoho to nezaujíma. Takže ak mu chcete povedať niečo od pľúc, urobte to osobne a v súkromí.

2. Neničte jeho veci

Je to detinské a prezrádzate tým svoju nevyzretosť. Vyhadzovanie oblečenia z okna pôsobí efektne len vo filme. V skutočnosti tým dosiahnete len to, že vás budú mať susedia za hysterku a on už doživotne za kravu. Bohato stačí, keď mu veci nahádžete do tašiek a pri prvej príležitosti odovzdáte. Alebo ho požiadate, aby si ich vyzdvihol, až nebudete doma.

3. Zostaňte na úrovni

Je dosť pravdepodobné, že sa čoskoro niekde stretnete a je dosť možné, že ho bude sprevádzať jeho nová priateľka. V takomto prípade držte emócie na uzde. Nekričte, neplačte a netvárte sa smutne. Ešte nikdy sme nepočuli o tom, že by stretnutie s kričiacou, plačúcou a nahnevanou ženou spôsobilo opätovné zamilovanie. Naopak. Bavte sa a správajte sa priateľsky. Dajte mu najavo, že s vami stratil skvelú babu nie hysterku.

4. Vymažte jeho číslo

Ak s vami lomcujú emócie, radšej zmažte jeho číslo z mobilu. Ak ho budete v budúcnosti potrebovať, určite máte spoločných priateľov. Zatiaľ sa ale zaobídete bez neho. Aspoň mu nebudete posielať vyčítavé SMS a alebo dokonca volať, keď sa trochu pripiete.

5. Ignorujte ho na sociálnych sieťach

Ak ste sa rozišli v zlom, je celkom logické, že si ho vymažete z priateľov či ho prestanete sledovať na ostatných sociálnych sieťach. Ak je váš rozchod na úrovni, v priateľoch si ho pokojne nechajte, ale robte, ako by tam nebol. Aj tu však platí, že ak neunesiete pohľad na fotky s jeho novou babou, radšej si ho na čas skryte.

6. Neponáhľajte sa s novým vzťahom

Je síce možné, že on sotva týždeň po rozchode randí s inou, ale vy sa do ničoho hnať nemusíte. Nie sú to dostihy, kto začne randiť skôr. Spamätať sa z rozchodu trvá každému inak dlho. Je len a len na vás, kedy sa budete cítiť na nový vzťah a na náhode, že stretnete toho pravého. Byť single nie je žiadna stigma.

7. Nebite sa o domácich miláčikov

Ak máte deti, je vám určite jasné, že sa budete musieť dohovoriť, a ak tak neurobíte, rozhodne za vás súd. Rovnako by ste sa mali dohodnúť, ak ste si spolu zaobstarali nejakého domáceho maznáčika - psa, mačku, papagája, rybičku, leguána... Maznáčikovia sú pre nás často trochu ako deti, takže sa na starostlivosť o nich slušne dohodnite.

8. Vezmite si len to, čo je vaše

Ak sa sťahujete zo spoločnej domácnosti, dobre zvážte, na čo z vášho majetku si robíte nároky. Popravde veľkorysosť je znamením prevahy. Rozmyslite si preto, či tie kukučky po babičke či akúkoľvek inú hlúposť naozaj tak veľmi potrebujete.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Shutterstock

9. Čo nemáš rád, nerob druhým

Pamätajte na zlaté pravidlo: "Správajte sa k druhým tak, ako by ste chceli, aby sa oni správali k vám." Ak je k vám niekto hrubý alebo neslušný, jeho vec. Neznižujte sa na jeho úroveň.

10. Choďte inam

Vôbec nie je zlé sa aspoň na na čas vyhýbať miestam, kam ste chodievali spolu. Po prvé znížite pravdepodobnosť, že sa tam stretnete a tiež sa ušetríte sentimentálnych spomienok.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock

11. Prestaňte o ňom hovoriť

Pustite ho z hlavy, ako to len bude možné. Od teraz už nepatrí do vášho života a tak sa na neho nevypytujte kamarátov ani ich neotravujte nekonečným rozoberaním vášho rozchodu a jeho osoby.

12. Nepátrajte po príčinách

Prestaňte si vyčítať, že ste niekde urobili chybu alebo naopak hľadať chybu vo svojom bývalom. Na vzťahové katastrofy musia byť dvaja. Vždy existuje príčina a následok. A najčastejšie je dôvodom rozchodu prostý fakt, že sa k sebe jednoducho nehodíte. Takže sa v tom prestaňte babrať a hľaďte do budúcnosti.

13. Nepite

Jasne, ak nie ste abstinentka, je dosť pravdepodobné, že sa po rozchode aspoň raz opijete s kamarátkami. Fajn, ale stačilo. Nie je totiž nič otravnejšie, než opitá expriateľka, ktorá robí niečo z toho, čo vám vyššie odporúčame nerobiť. A nijako zábavná nie je a večne opitá kamarátka, ktorá niečo "tára" o svojom bývalom. Bežte si radšej zabehať alebo na prechádzku. Možno stretnete niekoho zaujímavého.