Čo je tejomstvom večnej lásky? Za to, akých partnerov si vyberáme, vraj môže chémia. To, či pár vydží dlho alebo nie, závisí aj od fungovania nášho mozgu. Americkí profesori totiž zrealizovali výskum, ktorého sa zúčastnili páry, ktoré už 20 rokov žijú spolu. Porovnali ich s čerstvo zamilovanými ľuďmi a zistili, že keď im ukázali fotky svojich partnerov, pri niektorých pároch zaznamenali tie isté chemické reakcie, aké produkujú ľudia v dlhšom zväzku.

Labutie páry

Takéto páry nazvali odborníci labutími, pretože aj po desiatich rokoch spolužitia boli schopní zažívať lásku. Vysvetlili to tým, že aj labute žijú celý život s jediným partnerom. Recept na večnú lásku hľadá každý, ale márne. Nenašla ho ani Jana, ktorej starí rodičia žili dlhý, ťažký, ale predsa šťastný život. Nikdy jej pritom nedali žiadnu radu, aby mala podobnú skúsenosť v živote aj ona. „Babka mala 17 a dedo 19, keď sa vzali. Niekedy mali sotva čo do úst, ale napriek tomu vychovali štyri deti. Keď babka ochorela a nevedela vstať z postele, dedko verne sedel pri jej posteli, staral sa o ňu a strážil ju. Aj posledné slová a žmurknutie patrili dedkovi," opisuje. O pol roka na to, už obaja odpočívali vedľa seba.

Istota a dôvera

Janiní starí rodičia sa nikdy nehádali. Jeden druhého si natoľko vážili a ľúbili, že nedopustili, aby sa medzi nimi niečo pokazilo. „Raz som sa opýtala babky, či niekedy pomyslela na druhého muža. Vysmiala sa mi. Povedala, že od prvého okamihu vedela, že chce takého muža, pri ktorom sa môže cítiť isto a dedko bol práve taký. Myslím si, že boli spolu tak dlho preto, že si jeden druhého vážili a venovali sa jeden druhému. Možno v tom spočíva ich recept na večnú lásku.“

Recept na večnú lásku hľadá každý...
Recept na večnú lásku hľadá každý...
Zdroj: Shutterstock.com

Odborníci, ktorí sa venujú partnerskému poradenstvu tvrdia, že o dobrý a trvalý vzťah sa treba starať. Podľa americkej štúdie závisí trvácnosť partnerstva aj od toho, do akej miery dokážu polovičky akceptovať svoje osobnosti, prípadne, nakoľko si obaja rozumejú. Závisí to aj od toho, do akej miery majú spoločné ciele, plány, ako medzi sebou komunikujú, ako sa vyrovnávajú s konfliktmi, ako sú na tom s peniazmi, či dokážu akceptovať svoje rodiny a priateľov. Takisto aj od toho, do akej miery chcú spoločne tráviť voľný čas a ako dokážu spolu fungovať v sexuálnom živote.

Podľa toho sa môžu zaradiť medzi vitálne, harmonické, tradičné či napäté páry. Do čím vyššej kategórie patria, tým je menšie riziko rozchodu a tým väčšia pravdepodobnosť, že pár bude šťastne žiť. To znamená, že obaja neostanú len vedľa seba, ale že budú tvoriť harmóniu. Odborníci však tvrdia, že netreba upadať do stavu beznádejete ani vtedy, keď partneri zistia, že sa k sebe nehodia. Ak sú totiž ochotní pracovať na vzťahu, veľa láske napomôžu. Veľakrát pomôže aj to, keď sa rozprávajú o problémoch.

Recept na večnú lásku

Nikdy ale netreba zabúdať na jednu podstatnú vec. Nech sú partneri spolu akokoľvek dlho, vždy by sa mali vzájomne rešpektovať a vzájomne sa dokázať zabaviť. Ak máte v partnerovi istotu a aj po desiatich rokoch sa na neho tešíte, keď prídete z práce, ste na dobrej ceste.