Rozchod po mužsky: Pravda o tom, ako to prežívajú chlapi
26. 4. 2012, 16:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:43)

Zdroj: Isifa.com
Viete presne, čo to robí s vami a koľko času ste potrebovali, aby ste sa vystrábili z najhnusnejšieho. Ale čo robí rozchod s mužmi? A robí vôbec niečo?!
ozchod nikoho nepoteší, aj keď poznáme zopár prípadov, keď sa pilo až do rána od šťastia, že je už po tom. Aj také, kde bola úľava taká intenzívna, že tromfl a všetky ostatné sprievodné „porozchodové“ stavy. No rozchody ťažké, stále prepletené láskou, spomienkami a nepeknými príhodami bolia ako „fras“. Občas tak strašne, že pomôže len jediné. Vedomie, že aj druhý trpí tak isto.
Obávame sa, že nemáme dobré správy. Ak za dobrú správu nepovažujeme to, že vôbec nejaké správy z druhého brehu máme.
Hovor o tom. O čom?
„Druhý breh“ je inak pomerne luxusné označenie mužských emócií, skôr by sa hodil „pustý ostrov“. Prebojovať sa k najcitlivejším pocitom v hlbočinách chlapskej duše je fuška, to radšej sfárať baňu. Nie sú navyknutí o nich hovoriť a majú problém ich verbalizovať, na rozdiel od ženského pohlavia oplývajúceho srdečnou zhovorčivosťou o najintímnejších zákutiach svojho vnútra v podstate kdekoľvek a s kýmkoľvek. Aj keď sú terapeutické účinky nekonečného kvákania nespochybniteľné, „normálny“ muž sa k nim nikdy neuchýli.
Ale poďme od začiatku. To, či a ako nimi zamáva rozchod, závisí nielen od ich všeobecného morálneho kreditu, ale hlavne od okolností. Ak vás „vymákol“ pri divokom sexe s jeho spoluhráčom basketbalu, vystrábi sa určite ľahšie, ako keď sa s ním jedného dňa rozídete, lebo „cítite prázdno“. Pre muža sú kopačky nestráviteľné a ponižujúce. Obdobie horkosti chvíľu trvá a sprevádza ho výrazná intoxikácia, aby sa zabránilo v maximálnej miere dotieravým myšlienkam. Nedajbože premýšľaniu. Ešte to tak. A tu prichádzame k najväčšiemu rozdielu medzi oboma pohlaviami, rýpaniu sa v otvorených ranách. Žena po rozchode volá prvú, druhú, tretiu kamarátku a spol., aby odpálila nezriedka aj NIEKOĽKOROČNÝ proces rýpania sa v tom, čo sa stalo, prečo sa to stalo, aký podiel na tom nesie ona a čo mohla spraviť inak, aby sa to, čo sa stalo, nestalo. Muž po rozchode drží bobríka mlčanlivosti. Aj keď sa stretne s prvým, druhým, tretím kamarátom a spol., bujaro preberú voľby, hokej, pivo a na priamu otázku, ak vôbec od vnímavého kamaráta príde, reaguje úsečnou informáciou. Takže ak sa spoliehate na to, že jeho kamaráti vás mali radi a „určite mu dohovoria“, chachá. Zabudnite. Rozpitvávanie záchvevov vašej tváre a delikátnych informácií vášho spolubytia, ktoré vyústili do rozchodu, spolu nikdy chlapi nebudú prevádzkovať. Lebo:
„Načo? Veď už je to aj tak jedno.“ Tomáš, 26
„Je to trápne a robia to baby.“ Miro, 28
„Ťažko sa na takúto debatu hľadajú slová.“ Noro, 33
Poučenie prvé: Prinútiť ľubovoľného muža, ak nie je práve na drogách ani sa neživí poéziou, aby vydoloval zo svojho najhlbšieho vnútra pocity a opísal ich povedzme piatimi rozvitými vetami, by sa mohlo zaviesť aj ako forma mučenia. Pozor, aby nedošlo k mylnému výkladu. To, že o nich nemajú komu povedať a že ich nevedia opísať neznamená, že ich nemajú! Veľmi dôležitá informácia. Hreje pri srdci. A to je asi tak všetko.
Ženy plačú, muži sa hnevajú
Najzásadnejší rozdiel v tom, ako rozchod vníma muž a ako žena, je v defi nícii základného pocitu. Pre nás je to: sklamanie. Pre muža: prehra. Všimnite si tú jemnú nuansu. Sklamanie, prehra, sklamanie, prehra. Nás gniavi sklamanie pri srdci, tlačí nás k zemi, preto toľ ko sĺz, depresívnych myšlienok a zožierania. Prehra však muža šokuje, na chvíľku zlomí a hneď vzápätí ho naštve. Zdravo, dalo by sa povedať, lebo obranný mechanizmus, ktorý sa takto spustí, organizmus skutočne ochráni od dlhodobého trápenia. Máloktorý muž preto po rozchode pripúšťa svoj podiel viny na udalostiach a rovno preskočí niekoľko fáz, aby zakotvil v tej, ku ktorej sa ženy dostávajú až po čase, averzii k opačnému pohlaviu. Ale zas nepleťme si pojmy, averzia je len averzia a dobrý orálny sex je dobrý orálny sex. Takže ak natrafíte na chlapíka v evidentnom „porozchodovom“ delíriu a dáte sa namotať, nám sa nepríďte sťažovať.
Poučenie druhé: Áno, áno, áno. Chlapci bývajú po rozchodoch strašne opití a strašne odvážni. Budú sa tackať po baroch, diskotékach, bordeloch, tváriť sa, že nič a vyspia sa s kýmkoľvek, kto príde vhodne do rany. Ak vám to pomôže, nahovárajte si, že to preto, aby zabudli. Robiť všetko, čo bolo dosiaľ zakázané a ohundrané, je jeden z vďačných spôsobov, ako deklarovať svoju nenávisť k opačnému pohlaviu.
Ak vás „vymákol“ pri divokom sexe s jeho spoluhráčom basketbalu, vystrábi sa určite ľahšie, ako keď sa s ním jedného dňa rozídete, lebo „cítite prázdno“.
Ako by som mu to...
Mimoriadne zaujímavý je mechanizmus, ktorý majú v hlave pred rozchodom muži a ženy. To platí hlavne pre vzťahy, ktoré nekončia nejakou nechutnou ranou, ale preto, lebo „vyšumeli“. Vzťahy, ktoré trvajú roky rokúce, nie však dosť dlho na to, aby on konečne pokľakol alebo ona porodila, bývajú pri rozchode ťažký oriešok, lebo „už ťa nemilujem“ sa hovorí veľmi zložito. Zmysel mužov pre emočné bezpečie, teda prístav, je pritom omnoho vyvinutejší, než by sa zdalo, a keď oň odrazu príde, je absolútne nepripravený a dezorientovaný. Žena, hoci topiaca sa v slzavom údolí, zvládne rozchod lepšie ako partner, lebo si už dlhodobejšie predstavovala, aké by to bolo bez neho. Vytváranie „tragických“ scenárov v hlave slúži ako „demo“ rozchodu a napokon je z neho užitočná pomôcka. Ženy potom už len hľadajú spôsob, ako to urobiť, aby ho to nebolelo. Každá druhá so syndrómom Matky Terezy sa bežne modlí, aby si našiel niekoho iného a batôžtek viny by len elegantne prehodila na jej plecia. Muži iniciujú rozchody vo všeobecnosti menej ako ženy, keď už, musí to byť riadny dôvod. Tipujeme tak polodlhé blond vlasy, pevnú ritku, obdivuhodné manuálne zručnosti. Rozchádzajú sa vtedy, keď už sú „inde“, populárne „prázdno“, „neposúvame sa“, „už to nie je také, ako bývalo“ a podobne ako dôvody neobstoja. Ku cti im však slúži, že tiež nechcú spôsobiť bolesť. Dúfajú, že si už konečne ten zarúžovaný golier všimnete alebo sa to s ním už nebude dať vydržať a predbehnete ho. V každom prípade sú schopní navoliť dosť tvrdé slová, no určite nie tvárou v tvár. Radi sa rozchádzajú cez esemesky, maily a najväčší machri cez fax! Za všetkých oskarový herec Daniel Day-Lewis, ktorý zvolil tento šetrný spôsob pri svojej frajerke Isabelle Adjani. Bola v piatom mesiaci tehotenstva.
Poučenie tretie: Muž, ktorý napísal: „Myslim ze to medzi nami nema viznam, zasluzis si lepsieho. Uz my nevolaj“ na vás nič nehrá, nevydiera a myslí si, že to medzi vami nemá význam, preto si zaslúžite kohokoľvek, len jemu už dajte svätý pokoj, ale hlavne mu pripitá v noci netelefonujte, lebo by to zobudilo jeho novú frajerku.
O mužoch, na ktorých nič z tohto neplatí
Robo žil s Ľubou päť rokov. Toľko problémov, koľko mal tento vzťah, má bežne päť-šesť problémových vzťahov dohromady. Tridsaťkrát ho vyhodila, tridsiaty prvý sa vrátil oknom. Nakoniec zmenila adresu, vymazala ho z telefónneho zoznamu, začala žiť s novým mužom a Robo... to stále nepochopil. Dvadsaťkrát denne volal svojim kamarátom a kamarátkam, aby im v trištvrtehodinovom telefonáte vylíčil to, čo už počuli tristokrát zo všetkých uhlov, chodieval „náhodou“ každý deň po jej ulici a z času na čas jej zavolal, či ho omylom nezdvihne. Po večeroch pil, ľutoval sa, vypisoval správy, zase vyvolával a zaplatil niekoľko bilbordov s vyznaním lásky, ktoré mala po ceste do práce. Ľuba schudla dvanásť kíl, ale nová láska ju držala nad vodou, dnes má už nové priezvisko a čaká dieťa. Robo je na tabletkách, lebo má prácu, v ktorej si nemohol dovoliť, aby bolo vidno, koľ ko pije, a ani po roku nezabudol. My všetky, čo dôverne poznáme celý príbeh, však nezabudneme nikdy. Okrem desu a hrôzy je totiž hlavne varovný.
Poučenie štvrté: To, ako sa správa chlap po rozchode, o ňom VEĽA naznačuje. Čo naznačuje, hovorí. Ako sú schopní sa zachovať niektorí manželia po dvadsiatich rokoch k svojim ženám a deťom opíšeme zase niekedy inokedy, napríklad v článku Odpočuté zo súdnych siení, ale aj po skončení obyčajného „chodenia“ sa ukazujú charaktery. Je normálna určitá ukrivdenosť, márnomyseľnosť, určite aj zlosť a vypäté slová, ktoré sa potom odvolávajú, dokonca je normálne možno aj chvíľu dúfať, že je to dočasný stav a jeho/ju to prejde. Nie je normálne choro lipnúť, prenasledovať a neakceptovať do očí bijúce skutočnosti. A nie, nie je to láska. Dobre vieme, rozchody sa môžu končiť plačom, ale aj sexom. Že nie vždy je všetko jednoznačné a niekedy dá strašnú prácu odtrhnúť sa. Sledujte „svojho“ chlapa v tomto krízovom období. Možno sa o ňom dozviete veci, ktoré vám pomôžu správne sa rozhodnúť.