Poznám veľa žien, ktoré vyzerajú k svetu, darí sa im v práci, majú milión záľub, a predsa si nevedia nájsť partnera. A vôbec to nie je pre to, že by ich nikto nechcel, práve naopak. Komplimenty sa im sypú, pozvania na rande dostávajú, ale väčšinou sa už z toho prvého vrátia znechutené. „Vôbec sme si nesadli... Nepreskočila iskra... Bol príšerne nudný... Nechal ma, aby som si svoju polovicu zaplatila...“ A keď to s nádejným adeptom náhodou skúsia, po týždňoch či niekoľkých mesiacoch sklamane zhodnotia: „Nebolo to ono. To radšej budem sama.“ Čím to je? Naozaj sú tí dnešní chlapi takí nemožní alebo majú ženy, ktoré už dlhšie žijú samy, privysoké kritériá?

Linda: Na každom mi začalo niečo prekážať 

Rozviedla som sa po šiestich rokoch bezdetného manželstva. On sa príliš hnal za kariérou a ja som mala pocit, že mám hrať v jeho živote len úlohu ozdoby, ktorá drží ústa, krok a príkladne sa oňho postará. Rozvod brala moja rodina ako traumu a zlyhanie, ale mne sa uľavilo a konečne som sa voľne nadýchla. Rok som si užívala slobodu, hľadanie a nachádzanie toho, čo chcem a čo nechcem, kým som znova zatúžila po láske.

Stala sa z neho citová pijavica
Rišo bol prvý muž, s ktorým som išla po rozvode na rande. Zo začiatku sa mi veľmi páčil. Bol milý, ochotne ma počúval, priam mi visel na perách, prekvapoval ma svojimi originálnymi myšlienkami. No po čase sa z neho stala doslova citová pijavica. Prisal sa na mňa a nedal mi dýchať. Najprv sa mi jeho časté telefonáty zdali milé, ale neskôr ma začali otravovať. Ak som mu neodpísala na správu do pol hodiny, urazil sa. Cítila som, že si ma až príliš prisvojil, spravil zo mňa svoju bohyňu a jediný objekt svojho záujmu. Obmedzovalo ma to.

Je chyba vo mne?
Je chyba vo mne?
Zdroj: shutterstock

Musela som sa s ním rozísť
Bol ochotný spraviť pre mňa čokoľvek. Bol ako psík, na ktorého zapískam a ktorý hneď pribehne. Známe a kamošky mi hovorili, že čo by som chcela, veď ten by mi priniesol aj modré z neba! Ale práve to ma začalo rozčuľovať. Ten jeho bezbrehý obdiv ku mne mi skrátka nesedel. Bol pre mňa príliš submisívny. Musela som sa s ním rozísť, aj keď si uvedomujem, že iné by si želali presne toto.

Je chyba vo mne?
Aj ďalšie pokusy o vzťah dopadli neslávne. Na každom mužovi mi po čase začalo niečo prekážať. Jeden bol držgroš a účet v reštaurácii vždy delil na polovicu, druhý mal privysoké ego, ďalší si myslel, že ma musí stále usmerňovať a poúčať. Teraz neviem, či je chyba vo mne a hľadám nejakého boha, čo ku mne zlezie z Olympu – nereálny vysnívaný ideál –, alebo mám zo svojich nárokov zľaviť a uspokojiť sa s tým, čo prichádza. Aby som nezostala zvyšok života sama a stihla si aj založiť rodinu…

Ste na tom podobne?

Nedokážete zľaviť zo svojich kritérií? Spýtali sme sa odborníčky, čo s tým.

Ste na tom podobne?
Ste na tom podobne?
Zdroj: shutterstock

Nemá zmysel čakať na záchranára
Zaoberať sa tým, prečo je žena taká náročná, má zmysel. Je náročná aj na seba či len na potenciálneho partnera? Čo sama ponúka? Čo od vzťahu očakáva a čím ho má partner naplniť? Aké vlastnosti má mať a, naopak, čo je neprípustné? Možno naráža na nereálnu predstavu o záchranárovi, ktorý jej prinavráti svetlo a zmysel života do jej pochmúrnych dní, a to sa nekoná. „Zachrániť“ sa pred prázdnotou a nenaplnením v skutočnosti vieme len my samy. S mužom sa vieme podeliť o to, čo v sebe máme, a vzájomne sa dopĺňať. Druhá vec je, či je žena pripravená na vzťah, či pre ňu nie je teraz vhodnejšie urobiť si jasno v sebe.

Strach z blízkosti
Ďalšia dôležitá vec je aj nevedomé odmietanie mužov, strach z blízkosti, zo zranenia, z odmietnutia alebo citovej závislosti. Často sa stretávam s tým, že žena na jednej strane túži po láske a mužovi, no zároveň sa bojí skutočného vzťahu, odovzdania a zranenia. Buď preto, že sa už popálila, alebo očakáva od vzťahu príliš a to ju blokuje.

Vyberajte srdcom
Nech sú kritériá akokoľvek nastavené naším rozumom, nezabúdajme na našu citovú stránku. Partnera by sme si mali vyberať srdcom, nemali by sme si však nechať popliesť hlavu hormónmi ani sebaklamami. Radšej ostať sama a naučiť sa sebestačnosti a pochopiť, čo mi bráni vidieť muža, s ktorým by sme si rozumeli, milovali sa a budovali vzťah. Ak žena preberá a preberá, nie je spokojná s nikým, môže byť za tým nedostatočný pocit vlastnej hodnoty. Na jednej strane si netrúfa a neverí si, na druhej strane takých, ktorí o ňu javia záujem, nepovažuje za dosť dobrých. Možno preto, že majú v sebe niečo, čo ona sama v sebe potláča a nevie prijať. Toto zrkadlo nás vedie k sebapoznaniu a sebapochopeniu.

Cesta k sebaúcte a sebaprijatiu
Dôvodov, prečo si žena nevie vybrať partnera, je mnoho. Ženy, ktoré si dlhšie nevedia nájsť vhodného partnera a zažiť lásku, môže prepadnúť strach, že zostanú navždy samy, pretože nie sú hodné lásky, niečo s nimi nie je v poriadku a začnú pochybovať o svojej hodnote. V tomto prípade odporúčam vyhľadať odborníka, ktorý bude nápomocný na ceste k sebaúcte a sebaprijatiu.

Rovnaké priťahuje rovnaké
Najlepší spôsob, ako si niekoho nájsť, je nemať potrebu niekoho mať. Nehľadajte, pracujte na svojej vnútornej spokojnosti, prijmite, že teraz nemáte partnera, využite čas pre seba. Opustite rolu obete, ktorá má smolu, ktorá je sama, ktorá si nezaslúži mať dobrého partnera, ktorej treba radiť, čo a ako. Nenechajte sa otráviť dobrými radami svojich kamarátok a príbuzných. Vážte si seba. Nesťažujte sa, že nie je z čoho vyberať. Rovnaké priťahuje rovnaké. Nebráňte sa kamarátstvam s mužmi, spoznávajte ľudí, všímajte si vzťahy okolo vás s nadhľadom a bez hodnotenia. Urobte si jasno v tom, čo chcete, a kultivujte v sebe cnosti. Stávajte sa jemnejšou a ženskejšou. Keď je žena pripravená, muž do jej života vstúpi.

Stojí za zamyslenie...

● Zostaňte nohami na zemi. Uvedomte si, že človek nie je výrobok, ktorý môže mať vami určené parametre.
● Pri honbe za pánom dokonalým môžete niečo dôležité prehliadnuť u pánov menej dokonalých.
● Prílišné používanie rozumu a veľké nároky vás môžu blokovať a brániť vám poznávať druhých.
● Ak si stanovíte príliš úzke kritériá na výber toho pravého, automaticky sa vám zúži aj počet potenciálnych partnerov, z ktorých si môžete vyberať a bližšie ich spoznávať.
● Spíšte si svoje nároky na partnera. Poznáte alebo stretli ste už niekedy niekoho takého, kto by ich naozaj spĺňal?
● Každý má svoje kvality, ale nikto nie je dokonalý. Bolo by chybou nastavovať si latku príliš vysoko, dívať sa na druhých príliš kriticky, prísne ich posudzovať a žiadať od partnera niečo, čo nespĺňame my samy.
● Ak sa zameriate len na to, že chcete vyšportovaného vysokého tmavovlasého muža, ktorý dobre zarába, varí, športuje, má zmysel pre humor, je inteligentný, pracovitý, zodpovedný, má rád deti aj zvieratká, číta knihy a hrá tenis, asi budete chodiť po svete sama.
● Neuštvite sa pri naháňačke za chimérou. Naučte sa rozpoznávať, čo je naozaj dôležité, byť spokojná a povedať si: „Toto mi stačí.“
● Niekedy je dôležitejšie nie to, s čím človek do vzťahu prichádza, ale čo doň dlhodobo dáva. Všímajte si, ako sa váš potenciálny partner o vzťah stará, ako rieši konflikty, ako vás vie podržať či povzbudiť.