SÉRIOVÁ VRAHYŇA zniesla zo sveta 21 ľudí, vrátane vlastných a cudzích detí: Chamtivá Mary Ann Robson neušetrila ani vlastnú rodinu
22. 3. 2023, 20:35 (aktualizované: 22. 3. 2023, 20:59)

Zdroj: Northfoto, Pixabay / Servicelinket
Minulosť je plná žien, ktoré svojim krutými činmi hravo prekonali aj mužov. Tento prípad z 19. storočia je o žene, ktorú neskôr dobové média prezývali "Temný anjel Severu".
Mary Ann Robson sa narodila 31.10. 1832 v grófstve Durham do rodiny baníka. Detský dozorca z Wesleyskej nedeľnej školy v Murtone ju opísal ako čisto upravené a dochádzkou príkladné dievča s nevinnou povahou a priemernou inteligenciou.
Po otcovej smrteľnej banskej nehode vo februári 1842 sa musela jej rodina vysťahovať z pridelenej chaty banskej spoločnosti. O rok na to sa jej matka opäť vydala, tiež za baníka.
Mary Ann v šestnástich odišla z domu, aby sa v neďalekej dedine South Hetton stala zdravotnou sestrou. Neskôr sa vrátila do domu nevlastného otca a vyučila sa za krajčírku.
Zdroj: Northfoto
Ilustračný obrázok
Prvýkrát sa vydala v roku 1852 ako dvadsaťročná za baníka Williama Mowbraya. Pár mal štyri alebo päť detí, ktorých evidencia narodenia bola neúplná. Deti priebežne zomierali, a v januári 1865 zomiera aj William na črevné problémy.
Životy manžela a ich detí boli poistené Britskou kanceláriou a poisťovňou Prudential Insurance Office a Mary Ann vyplatili 35 libier (cca polročná robotnícka mzda). Mary Ann ostala len dcéra Isabella (*1858), ktorú neskôr poslal žiť k babke.
Druhým manželom bol chorľavý inžinier George Ward, ktoré spoznala ako svojho ošetrovaného pacienta. Zobrali sa v lete 1865, pričom už na jeseň 1866 zomrel. Príčinou bola paralýza a črevné problémy. Mary Ann opäť dostala peniaze z manželovej životnej poistky.
Tretím manželom bol lodiar James Robinson, ktorému najprv robila gazdinú, ale po smrti manželky a neskôr syna Johna (zomrel na žalúdočnú horúčku) aj fyzickú útechu. Mary Ann s ním ostala tehotná.
Keď jej matka ochorela, okamžite išla za ňou. Mama sa síce začala zotavovať, ale začala sa sťažovať na bolesti žalúdka. Zomrela vo veku 54 rokov na jar 1867, iba deväť dní po príchode dcéry.
Dcéra Mary Ann Isabella z prvého manželstva bola pripravené prísť do rodiny Robinsonovcov (predtým bývala so svoju babkou) a čoskoro dostala silné bolesti žalúdka a zomrela, rovnako ako dve Robinsonove deti (1867).
Matka dostala za Isabellu poistku vo výške asi 5 libier. Robinson medzitým začal byť podozrivý z naliehania manželky, aby si založil životné poistenie. Navyše zistil, že za jeho chrbtom narobila dlhy a dala do zálohy rodinné cennosti. Vyhodil ju a nechal si len spoločného syna Georga.
Vyhodená na ulici ju jej priateľka zoznámila s bratom – čerstvým vdovcom Frederickom Cottonom. Jemu zomreli dve zo štyroch detí, a čoskoro po opatere Mary Ann prišiel o tretie dieťa (choroba žalúdka). Žiaľom zničeného Frederika utešovala tak silno, až ostala dvanásty raz tehotná. Zosobášili na jeseň 1870 v Newcastle-Upon-Tyne. Začiatkom roka 1871 sa im narodil syn Robert.
Čoskoro nato sa Mary Ann dozvedela, že jej bývalý milenec Joseph Nattrass býva necelých 50 km od nej, a obnovila s ním milenecký vzťah. Dokonca presvedčila svoju novú rodinu, aby sa presťahovala do jeho blízkosti.
Jej štvrtý manžel zomrel v decembri toho istého roku na „žalúdočnú horúčku“. Poistka bolo viazaná na jeho život a životy jeho synov. Frederick Jr. zomrel v marci 1872 a malý Robert čoskoro potom. Príčiny ich smrti už asi poznáte.
Prvý milenec Nattrass ochorel na žalúdočnú horúčku a zomrel hneď po tom, čo svoj testament upravil v prospech Mary Ann. Druhým milencov sa stal colník Richard Quick Mann, ktorý sa postaral o jej trináste tehotenstvo.
Pád Mary Ann začal momentom, keď ju farský úradník a pomocný koroner Thomas Riley požiadal, aby pomohla ošetrovať ženu chorú na kiahne. Mary Ann sa mu posťažovala, že posledný Cottonov chlapec, Charles Edward, je tiež chorý a dodala: "Nebudem sa dlho trápiť. Pôjde ako všetci ostatní Cottonovci."
O päť dní neskôr mu oznámila, že chlapec zomrel. Riley zašiel na dedinskú políciu a presvedčil lekára, aby odložil vypísanie úmrtného listu, kým sa okolnosti nevyšetria. Prvá návšteva Mary Ann po chlapcovej smrti totiž nebola u lekára, ale v poisťovni. Tam sa dozvedela, že bez vystavenia úmrtného listu nebudú vyplatené žiadne peniaze.
Fáma vyvolala podozrenie a vyšetrovanie. Lekár William Byers Kilburn, ktorý navštevoval Charlesa, si nechal vzorky a testy ukázali, že obsahujú arzén. Oznámil to polícii, ktorá zatkla Mary Ann a zabezpečila exhumáciu Charlesovho tela. Bola obvinená z jeho vraždy. Súdny proces bol odložený až po pôrode jej trinásteho a posledného dieťaťa, dcéry Margaret Edith Quick-Manning Cotton.
Zdroj: Northfoto
Ilustračný obrázok
Krutá beštia zvolila pre svoje zločiny najjednoduchší spôsob: Primiešavala arzén do teplého čaju obetí. Ako zdravotníčka dobre vedela, že príznaky otravy lekári diagnostikujú ako brušné ochorenie, takže tým by odpadlo podozrenie z vraždy.
Mary Ann Cotton bola usvedčená z otrávenia chlapca a odsúdená na smrť obesením v Durhamskej väznici (1873). Celkovo sa jej pripisuje 21 obetí - vrátane manželov, milenca, matky, vlastných a cudzích detí. Väčšinu vrážd pritom spáchala pre malý finančný zisk. Nezomrela na šibenici na zlomenie väzov, ale pomaly sa uškrtila, pretože povraz bol príliš krátky, možno úmyselne. Známa sériová vrahyňa sa dožila iba 40 rokov.
Autor: Liana Benz