Šialené mýty o antikoncepcii: Pre istotu 2 kondómy...
10. 5. 2012, 20:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:48)

Zdroj: Archív
Aj malé decko vie, že bocian deti nenosí a z bozkávania sa nedá otehotnieť. Ale prečo toľko dospelých verí bláznivým mýtom o antikoncepcii?
Každý vie, že pri sexe sa dá otehotnieť. A snáď každý vie, že pred neželaným tehotenstvom sa dá ochrániť. Či už používaním kondómu, tabletkami, vnútromaternicovým telieskom, podkožným implantátom, náplasťou... Možností je veľa, stačí si vybrať. Dalo by sa povedať, že v dnešnej dobe už nejaké mýty o antikoncepcii ani neexistujú a ak, tak iba ako príklady na zasmiatie. Ale chyba lávky! Nemecký Bild sa zameral na tie najodvážnejšie, najrozšírenejšie a najhlúpejšie. Samozrejme, všetky sú v oblasti antikoncepcie absolútne nefunkčné!
Mýtus 1: Dojčenie chráni pred tehotenstvom
Je pravda, že niektoré dojčiace ženy nemajú ovuláciu, čiže nemôžu otehotnieť. No žiadna nevie, či jej práve ovulácia po pôrode opäť „nenaskočila“. To sa dozvie, až keď príde menštruácia. Častejšie však v takýchto prípadoch nepríde.
Mýtus 2: Tri dni po menštruácii neotehotniem
Spermie prežívajú v tele ženy aj niekoľko dní a tak sa môže ľahko stať, že si na dozreté vajíčko takpovediac počkajú. A zázrak zrodenia sa môže začať...
Mýtus 3: Prerušovaná súlož stačí
Každý kto verí, že včasné vytiahnutie penisu tesne pred ejakuláciou zabraňuje splodeniu potomka, sa mýli. Z penisu sa ešte pred ejakuláciou vylučujú tzv. kvapky lásky, ktoré môžu obsahovať aj spermie.
Mýtus 4: Jedna zabudnutá pilulka nevadí
Antikoncepčné tabletky chránia pred neželaným tehotenstvom na 99 %. Kto ich ale berie, ako si spomenie, hrá ruskú ruletu. S každou jednou zabudnutou tabletkou výrazne klesá ochranný efekt. Risk je zisk, v tomto prípade to však môže byť zisk vo forme budúceho dieťatka.
Mýtus 5: Po rokoch užívania hormonálnej antikoncepcie už neotehotniete
Skôr sa môže stať, že otehotniete až po dlhšej dobe. Všetko závisí od doby užívania tohto typu antikoncepcie, od použitej metódy – či to boli tabletky, teliesko, náplasť a predovšetkým od organizmu ženy, ktorý je, ako vieme, každý individuálny.
Mýtus 6: Tampón zabraňuje oplodneniu
Kto verí v túto bizarnú metódu, nech na ňu okamžite zabudne! Malé mrštné spermie sú naprogramované na oplodnenie za každých okolností. Bavlnené vlákna im síce spôsobia problémy, ale ony si cestičku nájdu. Okrem toho tampón vedie ku komplikáciám pri sexe.
Mýtus 7: Dva kondómy sú účinnejšie ako jeden
Zvlášť opatrní jedinci si myslia, že cez dva prezervatívy naraz neprejdú ani spermie slávneho Davida Copperfielda, ktorý dokázal prejsť aj cez Čínsky múr. Na tom niečo bude, ale pri použití dvoch kondómov sa gumy trú proti sebe, pričom môže minimálne jedna skĺznuť a zvyšuje sa aj riziko pretrhnutia. Úplne stačí jeden dobre padnúci kondóm.
Mýtus 8: Kondóm sa môže použiť aj viackrát
Šetrní to možno tak robia, v konečnom dôsledku však zaplatia oveľa viac – za plienky, oblečenie, kočík a všetko ostatné, čo potrebuje dieťa, ktoré sa môže veľmi rýchlo „prihodiť“, keď sa raz použitý kondóm použije ešte raz (ak nie viackrát). Takýto ochranný prostriedok zle drží na svojom mieste a takmer určite z neho čo – to vytečie presne tam, kam sa to dostať nemalo.
Mýtus 9: Coca Cola ako antikoncepcia
Tento šialený mýtus je rozšírený hlavne v Amerike. Coca-Cola použitá ako vaginálna sprcha by mala zabíjať spermie. Doktorka Deborah Anderson však vedecky potvrdila, že niektoré spermie zmiznú v krčku maternice ešte skôr, než šumivý nápoj otvoríte a tam sú tak dobre schované, že k nim neprenikne už žiadna sprcha. Coca-Cola môže slúžiť ako antikoncepcia iba vtedy, ak namiesto sexu budeme piť tento nápoj.
Mýtus 10: Tabletka „po“ je dobrá antikoncepcia
Tabletka po nechránenom styku je navrhnutá na núdzové použitie a nie ako antikoncepčná metóda. Obsahuje vysoké dávky hormónov, ktoré zabránia usadeniu oplodneného vajíčka v maternici. Používa sa najmä v prípadoch, ak sa pretrhol kondóm, alebo ste zabudli vziať svoju antikotabletku či ste mali neželaný nechránený styk. Vzhľadom k vysokej dávke hormónov sa používa naozaj len výnimočne, pretože žene nabúra celý hormonálny cyklus.