Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Slovenky porozprávali o tom, aké to byť matkou: Z ich výrokov budete mať slzy na kraji!

Aj toto prináša materstvo

Zdroj: shutterstock

Reklama
Soňa Andrisíková

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Deti napĺňajú naše srdce bezpodmienečnou láskou. Pochybujeme, či všetko robíme správne, často balansujeme medzi prehnanou starostlivosťou o dieťa a jeho slobodou. Ale aj to je údel matky.

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Pošlite toto svojej mamine ako poďakovanie! Dojímavé vyznanie pre všetky super mamy

    V detstve sa malé dievčatká často hrajú na mamičky. Po deťoch túži väčšina z nás, materinský pud máme v sebe hlboko zakorenený. Materstvo ženu navždy zmení a nemáme na mysli iba fyzickú premenu. Nie je to vždy prechádzka ružovou záhradou a pre každú je výzva niečo iné. Tri naše čitateľky rôznych vekových kategórií nám prezradili, čo pre ne znamená byť matkou.

    50+ Zlatica:

    Netušila som, čo všetko ma čaká...

    Čo ma úplne ohromilo a prekvapilo, keď som mala našu prvú dcéru, bola láska, ktorú som dovtedy nikdy nepoznala. A to ma napĺňa dodnes. Ani druhá nebola iná. Musím však povedať, že mať deti je výzva. Nielen organizačne, ale aj emočne. Aj keď som sa stala matkou až v tridsiatke a mala som nejaké životné skúsenosti, zistila som, že vôbec netuším, čo ma čaká. Ako veľmi to zmení môj život, čo znamená byť vždy prítomná, ako často máte neistý pocit, či veci robíte správne. Keď ich zasiahla puberta, musela som sa naučiť nebrať všetko osobne. Aj keď z minulosti viem, ako sa tínedžeri cítia, ich správanie ma spočiatku často bolelo. Ale aj to je súčasť materstva. Niekedy mi je ľúto, že tak rýchlo vyrástli, ale súčasne som šťastná z ich životnej cesty.

    Zdroj: shutterstock

    Aj keď dcéry vyrástli, materinská láska napĺňa Zlatku dodnes.

    60+ Brigita:

    Byť matkou je ako jazda na horskej dráhe emócií

    Vždy som vedela, že chcem mať rodinu. Ale chcela som tiež naďalej robiť svoju prácu. Nielen preto, že rada pracujem, bolo pre mňa dôležité, aby som sa v prípade núdze dokázala postaviť na vlastné nohy. So svojou matkou som zažila, aké je to ťažké, keď sa sústredíte iba na rodinu a potom sa zrazu ocitnete sama s deťmi. Plniť všetky požiadavky však často bolo ako chodiť po lane. Keď som bola so svojimi deťmi alebo som ich sledovala, často som si kládla otázku: Nie som s nimi príliš málo? Nechýba im matka na plný úväzok? Môj syn prešiel fázou, keď šialene plakal, keď som ho brala do jasieľ. Vždy mi to zlomilo srdce a cítila som sa ako zlá matka. Bola som na pokraji rozhodnutia, že ostanem doma, ale potom som si uvedomila, že ani s tým nebudem spokojná. Bola to horská dráha emócií, cítila som sa roztrieštená na márne kúsky. Časť zo mňa chcela byť s deťmi a tá druhá pracovať, aby sa raz mali dobre. Neskôr, keď už boli takmer dospelé, som asi chcela nejaké rozhrešenie, a tak som sa ich spýtala, či som nemala byť radšej mama na plný úväzok. No ony mi povedali, že im nič v živote nechýbalo ani z materiálnej, ani emočnej stránky. V tomto veku a s odstupom času viem, že všetko bolo a je tak, ako má byť.

    70+ Angelika:

    Deti treba nechať ísť vlastnou cestou

    Keď sa obzriem späť za svojím obdobím materstva, nič neľutujem. Som rada, že som nedala na žiadne reči a riadila sa vlastnou intuíciou a pocitom. Prečo? Dnes mám odrastené deti a vďaka tomu, ako som ich vychovala, vychádzame skvelo. Sme si veľmi blízki a to ma teší. Najmä preto, že môj manžel pred dvoma rokmi zomrel. Nebolo však ľahké dostať sa do tohto bodu. Mám dvojčatá. Keď boli bábätká a deti, bolo to veľmi vyčerpávajúce. Len mama dvojičiek to pochopí. Prvé dieťa sme mali dcéru a prvé roky som bola ohromená, ako dobre to zvládam. Preto som bola spokojná ako matka a pripravená na ďalšie. Myslela som si, že o deťoch už viem všetko. Ony mi ukázali, že to zďaleka nebola pravda. Od ich narodenia cez školské časy a najmä počas obdobia dospievania. Trápilo ma, keď som sa musela rozhodnúť, čo je pre moje deti najlepšie. To som sa ako matka musela naučiť najskôr. V istej chvíli som pochopila, že sú veci, ktoré ani ako matka nemáte možnosť zmeniť. Mimochodom, toto je moja najcennejšia skúsenosť, nemôžeš sa postarať o všetko, musíš nechať deti žiť. Všetci traja sa dobre uchytili v živote a som na nich hrdá. Dodnes, hoci sú dospelí a majú vlastné deti, mám istý inštinkt, keď niečo s nimi nie je v poriadku. Hoci im už do života nezasahujem, iba ak sa ma na niečo spýtajú, matkou zostávate po celý život.

    Zdroj: shutterstock

    Pre Angeliku je materstvo cenný zdroj skúseností.

    Materstvo očami odborníčky

    Mgr. Janette Suchá, životná a vzťahová koučka 

    Materstvo určite veľmi výrazne zmení ženu. Prvé, čo mi napadne, je veta z filmu s Juliou Robertsovou Jedz, modli sa a miluj, keď jej kamarátka povie: „Materstvo je ako tetovanie na tvár, navždy ťa to zmení.“ Je pravda, že materstvo spúšťa v ženskom mozgu procesy, ktoré ženu k dieťaťu pripútavajú a ochraňujú ho, veľa však závisí od osobnosti ženy. Najmä od toho, aká dôležitá je pre ňu rola matky, pretože pre niektoré ženy je kľúčová, iné majú zasa svoje životné roly aj v pracovnej oblasti a podobne. Keď sa žena stane matkou, začne spoznávať svoje nepoznané a dovtedy skryté zložky osobnosti. Veľakrát pri starostlivosti o dieťa musí siahnuť na svoje limity a na dno síl. Dieťa potrebuje najmä lásku a starostlivosť, takže sa maximalizujú práve tieto zložky. Žena môže zažívať nové emócie alebo novú hĺbku emócií, tie emócie môžu byť pozitívne, ale aj negatívne, ako napríklad úzkosť, strach. Učí sa tiež zručnosti, ako zvládať náročné situácie a manažovať si všetky povinnosti, ktoré z materstva vyplývajú. Stáva sa, že ženy matky sú na pracovných pohovoroch diskriminované, pretože zamestnávateľ očakáva, že budú menej výkonné a viac sa budú venovať rodine a deťom, no výskumy ukazujú, že práve matky sú oveľa produktívnejšie a majú skvelé manažérske zručnosti. Materstvo je pre ženu úžasná a naplňujúca úloha, ktorá dáva životu zmysel, ale je aj veľmi náročná.

    Som dobrá matka?

    Odborníci na výchovu tvrdia, že dobrá matka neexistuje. Často si život samy sťažujeme, pretože v sebe nesieme ideálny obraz niečoho, znepokojuje nás tlak ostatných matiek, spoločenské očakávania, kariéra, životný štýl. To nás akurát tak privedie do šialenstva. Dobrá matka je tá, ktorá si nájde vlastnú cestu
    a stane sa z nej najmä šťastná mama.

    Zdroj: shutterstock

    Som dobrá matka?

    Výroky slávnych osobností o matkách 

    ● „Boh nemohol byť všade, a preto stvoril matky.“ Rudyard Kipling

    ● „Nič nie je také úprimné ako mamin bozk.“ Saleem Sharma

    ● „Najlepšie miesto na plač je v matkinom náručí.“ Jodi Picoult

    ● „Mamy sú ako lepidlo. Aj keď ich nevidíš, stále držia rodinu pokope.“ Susan Gale

    ● „Materstvo – všetka láska sa začína a končí sa tam.“ Robert Browning

    ● „Niekedy je sila materstva väčšia ako prírodné zákony.“ Barbara Kingsolver

    ● „Nie je ľahké byť mamou. Keby áno, robili by to aj otcovia.“ The Golden Girls

    ● „Mama je človek, ktorý keď vidí, že má iba štyri kúsky koláča pre päť ľudí, povie, že o koláč nikdy nestála.“ Tenneva Jordan

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Soňa Andrisíková

    redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

    Ako študentka som sa vždy tešila na nové vydanie Nového Času pre ženy a jeho pestrý obsah. Dnes mám to šťastie, že ho spolu s mojimi kolegyňami tvorím pre vás aj ja a veľmi ma to baví. Rada prinášam v jednotlivých rubrikách nové informácie, zaujímavé postrehy, i moje vlastné myšlienky. Okrem domácnosti, vzťahov, zdravia, ezoteriky či hlavnej témy, píšem aj skutočné príbehy, ktoré sa stali mojou srdcovkou. Keď som začala spracovávať príbehy, ktoré vytvoril sám život, prišla tá najväčšia radosť z práce v časopise. Rada dostávam do povedomia osudy žien, ktoré nemajú v živote na ružiach ustlané a napriek tomu sa nevzdali. Rovnako obľubujem také, v ktorých sa ženy inšpirujú navzájom. Vďaka nim i ja sama napredujem.