Niektoré ženy to vôbec netušia, niektoré sa tak tvária a ticho to tolerujú, iné robia žiarlivé scény. Trpia však všetky rovnako, pretože nevera bolí a zraňuje. A hoci sa zdá, že milenka je pre muža bohyňou, ktorú postavil na výnimočný piedestál a nechce sa jej vzdať, sú situácie, keď si muži zrátali dva plus dva a uvedomili si, že to s ňou musia ukončiť. Prinášame vám ich príbehy aj pohľad odborníčky.

Milenka môže byť pre muža rozptýlením, ale neskôr aj záťažou.
Milenka môže byť pre muža rozptýlením, ale neskôr aj záťažou.
Zdroj: shutterstock

Michal: Začala chcieť priveľa 

Som ženatý 16 rokov a manželku mám stále rád, ale náš sexuálny život úplne vyhasol. Sex je u nás sviatočná záležitosť, jednoducho sme prestali mať na seba chuť. Ona ma prestala zvádzať, dotýkať sa ma, a keď si ľahne do postele, tak sa otočí na druhú stranu a mňa už nebaví stále si TO pýtať. Navyše mám pri milovaní pocit, akoby mi robila láskavosť.

Cítil som sa ako žiadaný chlap
Na jednom pracovnom „teambuildingu“ som spoznal Sašu. Nezadanú spoločenskú babu, z ktorej sexepíl len tak sršal. Mala milión záľub, veľa plánov, veľa kontaktov, bola rozcestovaná a jej energia ma neskutočne priťahovala. Bývala sama v garsónke, mala priveľa ambícií, rozprávala mi, že ona nie je typ na manželstvo ani na materstvo, že si chce len užívať život. Povedal som si – ideálna milenka! Spočiatku to naozaj fungovalo. Stretávali sme sa u nej, sex s ňou bol neskutočný, nevedel som sa od nej odtrhnúť. Bol som plný novej energie, cítil som sa konečne ako žiadaný chlap.

Michalovi chýbal v manželstve sex.
Michalovi chýbal v manželstve sex.
Zdroj: shutterstock

Chcela mať so mnou dieťa!
No približne po polroku sa Saša začala meniť. Chcela čoraz viac času tráviť so mnou, začala mi robiť výčitky. Povedala mi, že už má toho rozlietaného života dosť a chce sa usadiť – dokonca si vie predstaviť, že by so mnou mala dieťa! To bola pre mňa posledná kvapka. Cítil som, akoby sa mi okolo krku stiahla slučka. Rozhodne som netúžil s niekým začínať nový život. S tým svojím som bol v podstate spokojný, chcel som len frajerku na sex a bodka. To sa však skomplikovalo, a tak som sa s ňou rozišiel. Vrátil som sa k žene. Ani neviem, či niečo tušila. Teraz sa snažím sekať dobrotu, ale vášnivé milovanie mi nikdy neprestane chýbať.

Andrej: Uvedomil som si, o čo by som prišiel 

Mal som pred štyridsiatkou, keď sa mi začali „zapaľovať lýtka“. Moja manželka bola moja prvá a jediná partnerka. Brali sme sa mladí, prvá dcéra sa nám narodila, keď sme mali 21. Okolo štyridsiatky sme už mali veľké deti a mal som pocit, akoby som niečo zmeškal… Pod vplyvom rozbúrených hormónov mi napadalo také to mačovské – veď si mal v živote len jednu ženu, to nevyskúšaš žiadne iné? Začal som sa ľutovať, že svet je plný rôznych pestrých chutí a ja musím byť „na diéte“.

Na hnev a nenávisť len ťažko prilákate muža späť.
 

Užíval som si druhú pubertu
Keď sa mi do cesty priplietla Táňa, náhodná známosť z Facebooku, bol som v pasci. Ani sa nemusela veľmi snažiť. Stretávali sme sa u nej alebo v hoteloch a ja som si užíval druhú pubertu, chuť a vôňu inej ženy. Netrvalo to však dlho, manželka sa o nás dozvedela. Echo jej dala nejaká známa. Raz večer si ma posadila a povedala mi, že všetko vie, že mi nebude robiť scény, ale že sa mám rozhodnúť, koho si vyberiem, lebo ju táto situácia uráža. Ak sa rozhodnem pre milenku, vraj môžem kedykoľvek odísť. Neviem, ako to dokázala, ale hovorila to pokojným hlasom. Myslím, že práve to zabralo. Čakal som scény a búchanie dverami, ale ona pôsobila tak vyrovnane a vážne, až som sa zľakol. Nevedel som si predstaviť, že si balím kufre, opúšťam ju aj deti a kráčam do neznáma. Na to som sa doma cítil príliš dobre. Táni som sa pár dní neozýval, potom som jej priamo povedal, že to chcem ukončiť. Jej reakcia bola oveľa hysterickejšia ako reakcia mojej manželky. Aj to ma utvrdilo, že som sa rozhodol správne.

Andreja si manželka dokázala získať späť.
Andreja si manželka dokázala získať späť.
Zdroj: shutterstock

Neverníci nás učia, ako byť verná sama sebe

radí PhDr. Radoslava Olajos, párová terapeutka, www. atna.sk

PhDr. Radoslava Olajos,
PhDr. Radoslava Olajos,
Zdroj: Picasa

Za akých okolností je muž ochotný vzdať sa milenky?
Vtedy, keď je k tomu donútený. Človek len máločo zmení, ak nemusí. Niektorí muži v zásade nemajú problém s neverou, niektorí sú dokonca takí šikovní, že si to ich žena ani nevšimne. Muži si však dobre spočítajú, čo môžu stratiť a čo by sa im prepieklo, a podľa toho sa správajú. Mnoho žien dáva mužovi tichý alebo nevedomý súhlas prejavený ľahostajnosťou, neochotou venovať sa varovným signálom a nedostatočnou pozornosťou tomu, čo sa vo vzťahu deje. Niektoré sa boja tému otvárať, overovať si intuíciu a podozrenie.

Je reálne očakávať, že muž milenku opustí?
Ak ide o úlet, muž milenku opúšťa. No ak zistí, že sa vlastne nič nestalo, môže ho to posmeliť k ďalším úletom a naďalej si bude spestrovať milostný život týmto spôsobom. Ak mužovi milenka poskytuje niečo bytostne dôležité, čo v manželstve dlhodobo nenachádza, neopustí ju len tak ľahko. Muž sa neraz ocitá na mínovom poli doma aj u milenky, rozchádzajú sa a opäť ho obe priťahujú a nevie si pomôcť. Pre muža, ktorý nie je patologický klamár a neverník, môže byť táto dilema mimoriadne zaťažujúca a vrhá ho do neriešiteľnej situácie, keď je vo vzťahu aj so ženou, aj s milenkou. Často prvé mesiace ani roky paralelného vzťahu nemá muž ešte jasno v tom, ako sa rozhodne, ak mu priamo alebo nepriamo jedna zo žien nepomôže. Ak je k sebe poctivý a urobí na sebe kus práce, zväčša sa problém „rozpustí“, pretože si ujasní smer, priority a hodnoty. Či je reálne, aby milenku opustil, závisí od príčin, pre ktoré tento mimomanželský vzťah vznikol.

Čo môže podvádzaná žena urobiť?
V prvom rade sa postarajte o seba, aby ste pre neveru manžela v sebe neaktivovali rolu obete, netrýznili sa pocitmi viny, nepodliehali ničivým emóciám a nemali potrebu s milenkou súťažiť a pritom ísť sama proti sebe, proti svojej dôstojnosti. Pomáha byť k mužovi úprimná a hovoriť otvorene, hoci aj rázne a emotívne. Vyvarujte sa však scén, pri ktorých by ste ho ponížili, súdili alebo inak zraňovali. Išlo by len o útok a ventiláciu vašich hnevov, čo zväčša prehĺbi odcudzenie partnerov. Najskôr však musíte byť úprimná k sebe, urobiť si jasno a nájsť odvahu hovoriť o všetkom, čo vás ťaží. Uvedomte si, čo cítite, aké vnútorné témy vám to otvára a prečo potrebujete, aby bol len váš. Aj keď na prvý pohľad je to zvláštna otázka, pohrajte sa s ňou. Uvedomte si, kde je hranica toho, čo tolerovať ešte budete a čo už nie, a podľa toho sa správajte. Na hnev a nenávisť len ťažko prilákate muža späť. Môžete ho na chvíľu zastrašiť, zmanipulovať, ale to je tak všetko.

Môže nás nevera aj niečo naučiť?
Prehodnoťte si, čo dávate do vzťahu a čo za to dostávate. Vo vzťahoch sa učíme prijímať a milovať seba a toho druhého aj so slabosťami, s chybami, so zlyhaniami. Každý máme nejakú temnú stránku, no na partnerovi ju vidno ľahšie. Učíme sa upúšťať od nárokov, výhrad a odsudzovania. Takýto trojuholník nás vyzýva urobiť si v sebe poriadok. Pochopiť, čo pre nás má zmysel, za čo sa oplatí zabojovať a čo pustiť. To, že odoženiete milenku, nemusí znamenať, že sa vám uľaví. Nevyriešite tým to, čo vás v skutočnosti naozaj ťaží. Nevera je len špičkou ľadovca. Je len následok vzťahu, ktorý nefunguje a zväčša nie je postavený na pravdivých základoch.

Dá sa povedať, že nevera nám nastavuje zrkadlo?
Nevera len bolestivo pripomenie, že ste niekde zradili sama seba. Vyrovnať sa s tým, čo je pozadím nevery, býva veľkou výzvou a vyžaduje čas. Neverníci učia, čo znamená byť verná sama sebe. Vyrovnať sa s emóciami, so stratou ilúzií a závislosťou je len začiatok náročnejšieho procesu prijatia toho, že do sveta patrí všetko a je celkom zbytočné snažiť sa zničiť to, čo nám spúšťa bolesť. Tie najbolestivejšie skúsenosti človeka prinútia dostať sa do seba, stretnúť sa sám so sebou, so svojou slabosťou a zraniteľnosťou, ale aj so svojou dušou. Nevera vám môže pomôcť naučiť sa rozlišovať medzi závislosťou a láskou