Reklama

Spoločné Vianoce s novou rodinou? Tipy, ako TO zvládnuť bez stresu! Takto to zvládli čitateľky!

Vianoce už strávila bez manžela.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
Soňa Andrisíková

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Vianoce sú pre väčšinu z nás časom pokoja a rodinnej pohody. Ale keď prichádzajú prvé spoločné sviatky s novými členmi či úplne neznámymi osobami, môžu priniesť aj stres a obavy...

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Kým tráviť SVIATKY? Ak chcete univerzálneˇ, riešenie tak… TÁTO žena má pre vás jasný ODKAZ...

    Vianoce v novej rodine môžu byť náročné, ale zároveň ponúkajú možnosť posilniť vzťahy a vytvoriť nové, spoločné spomienky. Prijmite výzvu, ktorú táto skutočnosť prináša, a skúste tieto sviatky vnímať ako príležitosť na nový začiatok. Ako na to? Vzájomné prijatie Je prirodzené, že deti môžu nového člena rodiny odmietať – nie vždy otvorene, niekedy je to v skrytej forme. Toto odmietnutie môže prameniť z pocitov ohrozenia, neznámej situácie alebo jednoducho z toho, že sa v nových podmienkach cítia neisté. Dospelí, ktorí prichádzajú do novej rodiny, by mali byť pripravení, že prijatie nemusí byť okamžité a že vzťah s deťmi sa buduje postupne. Uistite deti, že nikto ich miesto v rodine neohrozuje, ale, naopak, pridáva ďalší rozmer ich životu.

    Zosúladenie a vyváženie

    Každý človek si do vzťahu prináša vlastné nastavenia a zvyky, najmä, keď ide o sviatky. Niekto preferuje tradičné Vianoce s obrovským vianočným stromčekom a bohatou výzdobou, zatiaľ čo iní uprednostňujú skromnejšie a pokojnejšie sviatky. Riešením je hľadať kompromis a zosúladiť to, čo máte spoločné. Ak sa zameriate na veci, ktoré vás spájajú, dokážete premeniť rozdiely na príležitosť vytvoriť niečo nové. Dajte priestor aj novým tradíciám, ktoré budú spoločné pre vás všetkých, a zároveň deťom ukážte, že ich tradície sa stále rešpektujú a sú dôležité.

    Komunikácia

    Pre nového partnera je nesmierne dôležité vytvoriť deťom bezpečné prostredie, kde sa môžu otvorene vyjadriť. Dieťa potrebuje mať možnosť hovoriť o svojich obavách, pocitoch či otázkach a byť vypočuté. Rodičia by preto mali s deťmi komunikovať otvorene a úprimne, aby cítili, že ich pocity sú prijaté a rešpektované. Rovnako dôležitá je komunikácia medzi dospelými partnermi, ktorá pomôže zvládnuť stres a napätie, ktoré môžu prvé spoločné sviatky v novej rodine priniesť.

    Buďte opatrné

    Situácia v zmiešanej rodine býva zložitá v tom, že sa môžu ľahko objaviť pocity nespravodlivosti alebo nerovnosti. Preto je dôležité, aby si každý v rodine, či už dieťa, alebo dospelý, uvedomoval, že všetci sú rovnocennou súčasťou tohto nového vzťahu. Napríklad pri rozdávaní darčekov či určovaní sviatočných povinností je potrebné, aby deti nového partnera necítili, že sú „v tieni“ biologických detí. Rovnaký prístup pomôže znížiť napätie a posilní pocit prijatia.

    Dajte im čas

    Pamätajte, že zmena nepríde zo dňa na deň. Každý nový vzťah a rodina potrebujú čas na vytvorenie dôvery a pochopenia. Prvé spoločné Vianoce môžu byť ťažké, ale s otvoreným prístupom a časom sa všetky rozdiely môžu stať súčasťou pevnejších a hlbších rodinných väzieb. Buďte trpezlivé voči sebe, partnerovi aj deťom a dovoľte si postupne objavovať aspekty tejto novej rodiny.

    Vypočujte si náš podcast:

    ×
    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Ste na sviatky sama? Neutápajte sa v ľútosti: Dá sa to zvládnuť! Skúste najmä tento JEDEN tip!

      Ako posilniť nové vzťahy?

      ROZDEĽTE SVIATOČNÉ ÚLOHY:

      Nechajte každého, aby sa zapojil do príprav. Deti môžu napríklad pomôcť s dekorovaním alebo pripraviť malé darčeky pre všetkých členov rodiny. Tým im dáte pocit spolupatričnosti a dôležitosti.

      SPOLOČNÉ ROZHODOVANIE:

      Zhodnite sa na tom, ktoré tradície sa stanú súčasťou vašich sviatkov, a ktoré môžete vytvoriť spoločne. To vytvára pocit, že Vianoce sú záležitosťou celej rodiny, nie jedného člena.

      PRIESTOR NA ODDYCH:

      Sviatky sú časom oddychu a pokoja, preto nezabúdajte na to, že všetci členovia potrebujú priestor na relax a ticho. Doprajte si čas na spoločné aktivity, ale nechajte aj priestor na individuálne chvíle.

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        Nájdite v sebe silu odpustenia! Je vianočný čas ideálny na zmierenie? Odpovedá vzťahová koučka

        Príbehy čitateliek

        Katka (43): Spoločný čas nám pomohol spriateliť sa

        Minulé Vianoce boli pre mňa výnimočné – prvýkrát som ich strávila s novým partnerom a jeho dvoma deťmi. Nemali ma doteraz príliš v láske. Mal ich v striedavej starostlivosti s bývalou ženou a jemu ten rok vyšli Vianoce. Spomenula som si, čo som mala cez sviatky rada ja ako dieťa, bolo to pečenie medovníčkov. Hoci jeho staršia dcéra spočiatku túto činnosť ignorovala, keď videla, ako sa jej mladší brat baví, zapojila sa aj ona, stačilo ju nechať tak, nech sa rozhodne sama a do ničoho ju nenútiť. Počas vykrajovania medovníkov sa medzi nami rozplynuli bariéry a veľa sme sa spoločne nasmiali. Po prvýkrát som s nimi strávila kopu času a oplatilo sa.

        Timea (26): Rozdiely spájajú

        Tieto Vianoce som prvýkrát strávila s rodinou svojho manžela. Boli sme svoji len pol roka, poznali sme sa necelý rok. Vedela som, že jeho rodina s naším turbulentným vzťahom veľmi nesúhlasila, no ľúbili sme sa a bolo nám to jedno. Ale teraz som s nimi mala byť celé tri sviatočné dni. Bola som nervózna a bolo to na mne asi i vidno. Neboli sme veriaci, oni, naopak, veľmi silní. Vedela som, že sviatočnej omši sa nevyhnem. Manžel ma tam nenútil ísť, ale povedala som si, že pôjdem, veď zo mňa neubudne. Keď sme sa vrátili z rannej omše, svokra bola akási iná, milšia, viac sa usmievala. Poďakovala mi, vraj to pre ich rodinu veľa znamená. Vzala ma do kuchyne, kde ma naučila pripraviť ich tradičnú kapustnicu, čo ma veľmi potešilo. Sviatočný večer bol pokojný, spievali sme koledy a to sa mi veľmi páčilo, lebo doma sme tento zvyk nepestovali. Zistila som, že práve rozdielnosť našich tradícií nás môže zbližovať.

        Spýtali sme sa odborníčky: Janette Dujková, životná a vzťahová koučka

        Vianoce v „patchworkovej“ rodine sú VÝZVOU

        Vianoce s novým partnerom alebo novou rodinou môžu byť plné očakávaní, ale aj napätia. Každá zmena vyžaduje adaptáciu a tiež veľa energie. Zosúladiť nové rodiny, nových ľudí môže byť náročnejšie, ako sa zdá, a preto je dobre sa na to pripraviť. Dnes je téma takzvaných „patchworkových“ rodín veľmi aktuálna a prináša mnohé výzvy. Rodina je naším primárnym zdrojom bezpečia, ak však do nej prichádza niekto nový, môžeme tému bezpečia vnímať veľmi citlivo. Týka sa to dospelých, ale aj detí. Naše bezpečie môžeme vnímať ako ohrozené, čo prináša mnoho prejavov obranných mechanizmov, ktoré nie sú práve príjemné. Takým obvyklým je, že deti voči novému partnerovi rodiča zaujmú odmietavý postoj. Odmietnutie môže byť otvorené alebo skryté a môže mať rôzne prejavy. Ďalším dôležitým faktorom je adaptácia na niekoho nového, isté zosúladenie. Každý má iné nastavenia, zvyky, predstavy, každý si do vzťahu nesie to svoje. Je dôležité otvoriť sa novým výzvam a pokúsiť sa hľadať kompromis. Treba stavať na tom, čo máme spoločné, a to, čo je rozdielne, doladiť. Musíme však klásť dôraz na spravodlivosť, primeranosť a rovnosť. Veľmi dôležitá je komunikácia, pre rodiča to znamená, že by mal svojim deťom vytvoriť bezpečné prostredie, aby sa so svojimi pocitmi a obavami mohli pokojne zdôveriť. Samozrejme, komunikovať o svojom prežívaní by mali v prvom rade dospelí. Nezabúdajte, že každá adaptácia vyžaduje čas a pochopenie. Noví členovia sa musia spoznať a zžiť s ostatnými.

        Autor článku

        Soňa Andrisíková

        redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy
        Ako študentka som sa vždy tešila na nové vydanie Nového Času pre ženy a jeho pestrý obsah. Dnes mám to šťastie, že ho spolu s mojimi kolegyňami tvorím pre vás aj ja a veľmi ma to baví. Rada prinášam v jednotlivých rubrikách nové informácie, zaujímavé postrehy, i moje vlastné myšlienky. Okrem domácnosti, vzťahov, zdravia, ezoteriky či hlavnej témy, píšem aj skutočné príbehy, ktoré sa stali mojou srdcovkou. Keď som začala spracovávať príbehy, ktoré vytvoril sám život, prišla tá najväčšia radosť z práce v časopise. Rada dostávam do povedomia osudy žien, ktoré nemajú v živote na ružiach ustlané a napriek tomu sa nevzdali. Rovnako obľubujem také, v ktorých sa ženy inšpirujú navzájom. Vďaka nim i ja sama napredujem.