"Väčšina ľudí si myslí, že som sa zbláznil, keď som svojej manželke dovolil odísť. Bolo to najťažšie rozhodnutie môjho života, ale podľa mňa to stálo za to. Aby ste ma pochopili, musím vám porozprávať, ako sa náš vzťah vyvíjal. Nerozviedli sme sa a ani sme sa od seba neodsťahovali. Vlastne vďaka tomu, že som ju nechal ísť, sme si teraz bližší než kedykoľvek predtým.

Janka a ja sme totiž veľmi odlišní. Ona je zo svojich súrodencov najstaršia, ja som, naopak, najmladší. Ona je veľmi vytrvalá a sebavedomá, ja uprednostňujem nenápadnosť a radšej pracujem v tíme. Ona má rada domácu stravu, ja obľubujem fast food. Ona milovala školu a rada sa učila, mňa takéto veci až tak nezaujímali. Ona číta klasikov, ja radšej sledujem komédie v televízii. A mohol by som takto ešte dlho pokračovať...

 

V podstate je veľmi prekvapujúce, že sme sa my dvaja vôbec dali dokopy. Janka mi na to vždy odvetí: "Kubko, ryba a vták sa do seba môžu zamilovať. Ale ako spolu dokážu žiť?" My sme sa o to predsa len pokúsili, pretože bez seba nevydržíme. Lenže aká je to láska, ak v nej jeden potláča druhého?

Po istom čase som videl, že moja ambiciózna a mimoriadne energická manželka sa musela začať krotiť, aby sa mi prispôsobila. Videla, že s ňou nedokážem držať tempo a zo všetkých síl sa snažila, aby nám to klapalo. Lenže mne to lámalo srdce.

Tak sme si sadli a povedal som jej, že odteraz môže robiť, čo len chce. Nech sa netrápi tým, že ja za ňou v ceste k splneniu jej cieľavedomých a odvážnych snov zúfalo zaostávam. A tak sa aj stalo. Janka študuje, pracuje, je plná energie a každý deň má nejaký program. Ja sedím doma, vychutnávam si svoj pokoj a nechám ju, aby robila to, čo ju baví. Bál som sa, že môj odvážny plán zlyhá, ale našťastie to dopadlo dobre.

Takto môže v mieri spolunažívať aj ryba s vtáčikom. Tak to robíme aj my. Občas sa stretneme, dáme si rande a naša láska je silnejšia, než kedykoľvek predtým.

Podľa vás to Jakub vyriešil správne? Naozaj treba partnera nechať ísť, aby si plnil svoje vlastné sny, alebo má manželstvo fungovať na báze ústupkov a kompromisov?