Vždy som nad svojou mladšou sestričkou držala ochrannú ruku. Ľúbim ju, no je mi jasné, že som to nemohla robiť donekonečna. Už dávno sme dospelé a máme svoje životy.

Vierka bola šťastím bez seba, keď si na internetovej zoznamke začala písať s novým chlapom. Bol o čosi starší než ona, no to by až tak neprekážalo. Keď mi povedala, že mu dovolila sa k nej nasťahovať, pretože jej povedal, že je momentálne bez strechy nad hlavou, takmer som skolabovala.

Nemôžem svoju sestru donekonečna chrániť, i keď by som si to veľmi priala.
Nemôžem svoju sestru donekonečna chrániť, i keď by som si to veľmi priala.
Zdroj: Shutterstock

Ich láskyplné spolužitie sa razom zmenilo na hotovú nočnú moru. Ten chlap okamžite začal ovládať celú domácnosť, pýta si neustále od nej peniaze a míňa ich na alkohol. Nedávno sa jej vraj dokonca vyhrážal, že keď ho opustí kvôli niekomu inému, ublíži im obom. To, že je násilník, má napísané priamo na čele. Nechápem, ako je možné, že si to  nevšimla.

Ten chlap je pre moju sestru nebezpečný.
Ten chlap je pre moju sestru nebezpečný.
Zdroj: Shutterstock

Nedávno som k nim prišla na návštevu, pretože mi sestra volala a v telefóne znela dosť znepokojene. Chcela sa mi zrejme opäť raz na neho posťažovať, no bohužiaľ, prišla som práve v tom čase, kedy bol doma. Z toho, čo začal vyvádzať, mám doteraz zimomriavky. Chodil za ňou všade, kde sa len pohla, nedoprial jej absolútne žiadne súkromie, takže sme sa nemohli čo i len na minútku v pokoji porozprávať. Veľmi sa o ňu bojím a chcem jej pomôcť. Nechcem však, aby jej kvôli mne nejako ublížil, a tak som už dlhé týždne úplne bezradná.

Jeho správanie ma desí.
Jeho správanie ma desí.
Zdroj: Shutterstock

Čo my na to

Situácia, v ktorej sa ocitla vaša sestra, rozhodne nie je jednoduchá. Pomôcť takémuto človeku môže byť skutočne veľmi náročné. Manipulatívni partneri bývajú totiž veľmi nebezpeční. Snažia sa svoje obete úplne odrezať od všetkých ľudí, ktorým na nej skutočne záleží. Rozhodne sa ním nenechajte zahnať do kúta. Jeho vyhrážky by ste nemali brať na ľahkú váhu a mali by ste sa čo najskôr pokúsiť vašej sestre vysvetliť, že musí ten vzťah ukončiť. Skúste využiť príležitosť, kedy jej partner nebude doma a úprimne sa s ňou porozprávajte.