Prievozník či prievozníčka je niekto, s kým chodíme tesne po tom, čo sme prežili dramatický rozchod s veľkou láskou, o ktorej sme si mysleli, že je tá pravá. Nie vždy je to vzťah odsúdený k záhube, ale je to nevďačná rola. Povieme vám, ako spoznáte, že ste si tohto „čierneho Petra“ vytiahli, a kedy sa z tejto nevďačnej karty stane výnimočné eso.

Zamilovaný bezhlavo a bezdôvodne

Niežeby ste neboli hodná lásky, ale toto je až podozrivé. Partner po­užíva veľké slová, dušuje sa nehynúcou láskou, no poznáte sa nanajvýš mesiac. To preto, že do vás premieta túžbu po láske, nie skutočný cit. Váš vzťah postupuje rýchlo a zároveň pomaly. Vyznanie lásky už padlo, ale skoro nič o sebe neviete. Uprostred debát o tom, aké sú vaše duše absolútne spriaznené, zrazu zistíte, že nemáte poňatia, odkiaľ sú jeho rodičia, kde žijú jeho súrodenci alebo či je smrteľne alergický na pichnutie včelou. Vyzerá to, že vypĺňate celý jeho život, ale niečo vám tu predsa len nehrá. Nemá žiadne koníčky, žiadnych kamarátov. Ste tu len vy a predstieranie, že ste spolu už roky. Prejaví sa to tým, že veľmi rýchlo začne používať frázy ako „my vždy“, „pamätáš...“ alebo „naša obľúbená reštaurácia“ a podobne.

Kráti si s vami len chvíľky, kým nezíska späť svoju bývalú alebo na ňu úplne nezabudne?
Zdroj: Shutterstock

Upnutý na ex

Robíte prievozníčku mužovi, ktorý niekoľkokrát denne cíti potrebu hovoriť vám, aká mrcha bola jeho posledná partnerka, čo mu vyviedla, čo nosila, jedla, pila, hovorila… Hranice medzi prskaním síry a obyčajným spomínaním sa občas stierajú. Alebo vás okamžite začlení do svojho života, ukazuje vás spoločným známym, prípadne zaplavuje svoj Facebook a Instagram spoločnými fotkami s romantickými vyznaniami. Jediné, čo tým chce docieliť, je získať svoju ex späť alebo sa jej proste pomstiť.

Veľa sexu

Na jednej strane to tak na začiatku vzťahu býva. Neviete sa jeden druhého nabažiť. Tu je na to však z jeho strany trošku iný dôvod. Muž, ktorému robíte „prestupnú stanicu“, prehlušuje sexom práz­dno, nahrádza ním neexistujúce emočné prepojenie a permanentne ním navodzuje príjemné pocity, ktoré by v zdravom vzťahu za normálnych okolností vyvolalo aj spoločné sledovanie filmu či prechádzka. Ak je v posteli medzi jednotlivými číslami medzi vami ticho či nuda, je to pre vás varovanie.

Sexom zakrýva nudu a málo spoločných záujmov.
Zdroj: Shutterstock

Väčšina týchto zistení je vedľajším výsledkom výskumu vedcov z Queens College z University of Illinois, ktorí skúmali prechodné vzťahy v roku 2014. Primárnym dôvodom bolo zistiť, prečo to ľudia po rozchode vlastne robia. Čo ich k tomu vedie? Prečo nadväzujú urýchlené vzťahy s nič netušiacimi obeťami? Je to preto, že prievozník im poskytuje útechu a uzdravenie. S jeho alebo jej pomocou sa cez traumu z rozchodu či rozvodu prenesie rýchlejšie. Otázkou ostáva, či je možné, aby takýto vzťah mohol skončiť happyendom pre toho, kto je v pozícii náhradníka. Je možné, aby to vydržalo a stal sa takýto vzťah dlhodobým? Podľa výskumu je to možné. Ale možno tvrdiť, že skôr výnimočné. Vo väčšine prípadov totiž platí, že ak zistíte, že ste pre niekoho prechodnou stanicou, utečiete. Ten vzťah nie je skutočný a vy to predsa nepotrebujete.

Kedy máte nádej

Šance na premenu prechodného vzťahu stúpajú, ak sa vám partner úprimne zverí s nedávnym rozchodom aj so svojím duševným rozpoložením. Ešte lepšou východiskovou pozíciou je, ak sa s bývalou rozišiel v pokoji a ak rozchod inicioval práve on. Musí si byť celkom istý, že sa ten vzťah stopercentne skončil a nechce sa doň za žiadnych okolností vrátiť. S vami teda nie je preto, aby ste ho utešovali, ale preto, že vás má úprimne rád a chce sa posunúť ďalej. Ak to máme zhrnúť do jednoduchého pravidla – nezačínajte si s chlapom, ktorý sa rozišiel pred menej ako štyrmi mesiacmi a vyzná vám lásku hneď na prvom rande, a to ešte pred tým, než vám prinesú hlavné jedlo. Berte to ako zdvihnutý varovný prst!

Ďalšie neomylné znamenia, že ste náhradníčka:

● Ukončenie predchádzajúceho vzťah bolo pre neho šok a určite za to nemohol on, navyše o tom stále hovorí.
● Nemáte veľa spoločného, aj keď sa úporne snažíte niečo také nájsť.
● Jeho city k vám poriadne kolísajú medzi vášňou a chladom – píše stokrát denne a zrazu sa neozve dva dni.
● Máte pocit, že vás stále porovnáva so svojou bývalou a že ste vlastne len prvá, na ktorú narazil cestou k uzdraveniu svojho srdca.

Stali ste sa len náhradou za jeho ex?
Zdroj: Shutterstock