Survival pracujúcej matky
16. 1. 2008, 10:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:11)

Zdroj: pixabay.com
Pracovný trh je k vám neľútostný. Patríte k rizikovým skupinám, o ktoré personalisti nemajú veľký záujem. Nedajte sa. Máte na viac, ako si mnohí myslia. Dokonca na viac, ako veríte vy sama.
Keď sa na pracovnom pohovore priznáte, že máte doma drobné dieťa, či nebodaj dve a viac, je to skoro akoby ste povedali, že ste s odretými ušami skončili tri ľudové a momentálne máte vši. Predstava chorľavého decka a eventuálneho rizika ďalšieho pôrodu hravo zatieni váš červený diplom, medzinárodné certifikáty aj aktívnu znalosť troch jazykov. Trošku preháňame. Ale pravda je, že pri uchádzaní sa o to isté miesto má často väčšie šance čerstvý absolvent v obleku bez skúseností ako žena s malými deťmi, 7-ročnou praxou a výborným odporúčaním. Platí to najmä o menších firmách s krátkozrakou personálnou politikou, ktorým ešte nedochádza, že na fluktuácii a zaúčaní nových zamestnancov sú v konečnom dôsledku stratové. Tie múdrejšie spoločnosti však začínajú brať na vedomie aj tvrdenia odborníkov na pracovný trh, že ženy-matky patria k najzodpovednejším a najlojálnejším zamestnancom, sú rýchle, dokážu si efektívne zorganizovať svoj čas a vedia riešiť viac úloh naraz. A to ich naučilo práve materstvo.
Poznajte svoje práva
Realita je taká, že postavenie ženy po materskej dovolenke je na trhu práce veľmi zložité a nevýhodné najmä z dvoch príčin: 1. dlhší čas nevykonávala svoju profesiu a čiastočne stratila kontakt s praxou, novými trendmi a informáciami; 2. doma ju čaká dieťa, ktoré bude občas choré, čo bude spôsobovať jej absencie v práci. Z toho majú zamestnávatelia, pochopiteľne, obavy, a preto považujú ženy s deťmi za rizikových zamestnancov a radšej sa ich zbavujú. Nedôverujte však bezhlavo presvedčeniu, že váš aktuálny alebo potenciálny zamestnávateľ postupuje vždy v medziach zákona. Boli by ste prekvapená, ako často je to naopak. Zákonník práce chráni ženy s deťmi a presne vymedzuje vaše práva i povinnosti zamestnávateľa. Háčik je len v tom, že keď svoje práva nepoznáte a nedomáhate sa ich, akosi vám ich nikto nepodsúva.
Čím skôr sa z materskej dovolenky chcete vrátiť do práce, tým lepšie šance máte na úspešný návrat na pôvodnú pozíciu. Firma vás počas celého trvania MD nemôže prepustiť, ale bežne sa stáva, že po uplynutí troch rokov pre vás už nie je miesto, na vašej pozícii je už niekto iný, kto sa osvedčil a vy ste na odpis. „Tento stav sám osebe neoprávňuje zamestnávateľa zamestnankyňu prepustiť. Výpoveďou v takejto situácii sa takmer vždy porušuje zákon,“ zdôrazňuje právnička Lýdia Maarová. „Do úvahy prichádza jedine výpoveď z organizačných dôvodov. Vtedy musí zamestnávateľ písomne rozhodnúť o nadbytočnosti zamestnankyne a počas nasledujúcich troch mesiacov nesmie jej zrušené pracovné miesto znovu zriadiť. Ešte pred výpoveďou by jej však mal ponúknuť inú vhodnú prácu. V prípade platnej výpovede začne zamestnankyni plynúť dvojmesačná výpovedná lehota s nárokom na mzdu a nakoniec má právo na dvoj-, resp. trojmesačné odstupné.“ Tomu sa mnohí zamestnávatelia bránia zubami-nechtami, zabúdajú, že aj po dlhej MD ste stále ich zamestnancom a pri výpovedi máte rovnaké práva ako ostatní. Preto sa neraz snažia ženy po materskej dotlačiť k výpovedi dohodou. Nedajte sa prevalcovať. Ak naozaj chcete pracovať a zamestnávateľ vám to nechce alebo nemôže umožniť, nie je dôvod, aby ste na dohodu pristúpili. Päť platov je päť platov, bojujte o ne.
Ďalším z bežných úskokov je ponúknuť inú prácu – na podstatne nižšej pozícii a s oveľa nižším platom. Niekedy sú to doslova extrémne prípady. Moja kamarátka pracovala ako asistentka finančného riaditeľa veľkého priemyselného podniku. Po návrate z MD bola na jej mieste, samozrejme, mladšia, krajšia a bezdetná, no keďže zamestnávateľ bol ohromne „férový“, ponúkol jej náhradné miesto – za výrobným pásom. Kamoška sa pekne poďakovala a po dohode odišla bez koruny rovno na úrad práce. Chyba. „S takou výraznou degradáciou som sa naozaj ešte nestretla,“ neskrýva prekvapenie Lýdia Maarová. „Ponúknuté náhradné miesto by malo byť primerané tomu, čo ste robili predtým, ale dôležitá je tu pôvodná pracovná zmluva. Zamestnávateľ vás môže preradiť len na takú pozíciu, ktorú mu vaša pracovná zmluva umožňuje:“ Niekedy je možno zámerne postavená tak široko a všeobecne, že umožňuje aj takého nehoráznosti. Dobre si tú svoju preštudujte.
Ak si hľadáte nové miesto, bráňte svoje práva už pri pracovnom pohovore. Zákonník práce zakazuje otázky týkajúce sa vašich rodinných pomerov, počtu, veku a zdravotného stavu detí, takisto ako nepovoľuje otázky okolo politického presvedčenia, náboženskej príslušnosti, sexuálnej orientácie a podobne. Sú to diskriminačné otázky a personalisti to vedia. Ak to napriek tomu skúsia, zdvorilo, ale jasne povedzte, že sa o danú pozíciu uchádzate pre svoje odborné znalosti a schopnosti, nie pre svoje rodinné pomery. Dodajte, že ak by ste ponúkané miesto nedokázali zvládnuť, neuchádzali by ste sa oň. Ak máte podozrenie, že zamestnávateľ koná protizákonne, sťažujte sa na Inšpektoráte práce, ktorý je v každom okresnom meste. Vo vážnejších prípadoch sa obráťte na právnika a riešte veci súdnou cestou.
Máte čo ponúknuť (?)
Nerátajte s tým, že pre vaše materské povinnosti, prebdeté noci a preplakané lúčenia v škôlke sa na vás budú brať v práci ohľady. Samozrejme, že o tom môžete pokvákať s kolegyňami, ktoré si to pred časom takisto zažili, no v žiadnom prípade to netaste ako ospravedlnenie, že niečo nezvládate alebo nestíhate. Chceli ste pracovať, oháňate sa právami zo Zákonníka práce, tak pracujte a myslite na to, že ten istý Zákonník vám ukladá aj povinnosti. Do práce nastupujte pripravená. Sledujte zmeny a novinky vo svojej oblasti, zaujímajte sa o dianie vo firme, ostávajte v kontakte a dávajte o sebe vedieť. Včas, najlepšie už pri nástupe na MD, povedzte, kedy a za akých okolností by ste sa chceli vrátiť.
Ak je to možné, už počas materskej vypomáhajte s niečím, čo môžete robiť doma. Napríklad nárazové preklady, štúdie, spracovanie nejakých materiálov atď. Ak bola s vami firma spokojná a ráta s vaším návratom, iste vám to umožní. Snažte sa pripraviť na nástup do práce tak, aby ste dokázali pokračovať tam, kde ste prestali. Keď „nezaspíte“ z odbornej stránky, určite z vás bude lepší zamestnanec ako predtým. Pracujete zodpovednejšie, efektívnejšie si dokážete zorganizovať úlohy aj čas a ste veľmi lojálna. Hlavne si verte. Na začiatok sa pokúste so zamestnávateľom dohodnúť na skrátenom pracovnom úväzku. Podľa Zákonníka práce na to máte nárok dokonca do 15. roku veku dieťaťa, pokiaľ tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody. Táto klauzula je však dosť nejasná a všeobecná a mnohé firmy sa na ňu odvolávajú. Je to pre nich komplikácia. Za pokus to však stojí. Určite vám to pomôže ťažký prechod lepšie zvládnuť a najmä 6-hodinový pracovný čas je ideálny, ak chcete profesionálne napredovať a zároveň sa dostatočne venovať rodine a domácnosti.
Babičky na nezaplatenie
Kým máte malé deti, za nič na svete si to nerozhádžte so svokrou a s vlastnou mamou. V období chrípok, detských chorôb a prázdnin – teda zhruba 12 mesiacov v roku – ich budete potrebovať ako soľ. Matky bez babičiek na dôchodku a poruke vedia, o čom je reč. K dispozícii budete mať totiž štyri alebo päť týždňov dovolenky, podľa kolektívnej zmluvy možno pár dní k dobru na zdravotné ošetrenie a sem-tam sa vám podarí uhnať si nejaké náhradné voľno. Ešte sa môžete veľmi intenzívne modliť, aby bola vaša ratolesť zdravá ako buk a stopercentne imúnna voči všetkým vírusom a baktériám, s ktorými sa v škôlke zoznámi. Iste, pri ochorení máte nárok na „óčéerku“, ale len počas 7 pracovných dní naraz (ak ste slobodná alebo rozvedená, tak počas 13 dní) a výška dávky predstavuje 55 % z vášho denného vymeriavacieho základu – pohľad na výplatnú pásku môže potom ľahko priviesť na maródku vás.
Samozrejme, že o choré dieťa s vysokými teplotami sa chcete postarať sama a my vám to schvaľujeme. Ale každý pediater vám odporučí nechať dieťa po dobratí antibiotík ešte aspoň týždeň (ideálne dva) doma. To už s ním budete doma zadarmo, navyše pochopenie pre trojtýždňovú absenciu nebude mať žiadny zamestnávateľ. Dajte ho do škôlky skôr a stavte sa, že do dvoch týždňov ho máte v horúčkach so zápalom priedušiek doma opäť. A takto to ide zhruba od októbra do mája a potom prídu prázdniny... Sú to zúfalé situácie, ktorým sa v prvom roku škôlky vyhne len málo detí a každá mama by za rýchle a trvalé riešenie dala hádam i ľadvinu. Pred nástupom do práce sa teda určite dohodnite s niekým, kto vám bude môcť v prípade ochorenia dieťaťa spoľahlivo pomôcť. Ak nemáte starostlivú dušu v rodine, s dostatočným predstihom hľadajte dobrú opatrovateľku. Bez nej to zvládnete len ťažko. Do úvahy potom prichádza práca z domu, na živnosť, prípadne na voľnej nohe, keď si budete môcť svoj pracovný čas korigovať sama.
Prejdite na „office“ image
Či už nastupujete na nové miesto, alebo sa po čase vraciate do pôvodnej práce, vezmite vietor z plachiet všetkým pochybovačom, ktorí by vo vás možno radi videli rozkysnutú maminu v handrách z minulého storočia a so špinavou plienkou namiesto mozgu. Tenisky, mikiny a pohodlné kapsáče noste na pieskovisko, do práce si však zabezpečte nový šatník. Nemusí toho byť veľa a ani sa nesnažte hneď skákať do ihličiek a upätých kostýmov. Budete mať dosť starostí aj bez toho, aby vás bolel chrbát a nohy. Zvážte, aké oblečenie požaduje váš zamestnávateľ a v čom sa budete celý deň cítiť pohodlne. Určite budete potrebovať zopár nových topov – blúzy, elegantné tričká a trendové pletené svetre; elegantné nohavice, pekne strihané tmavé rifle, dobre padnúce sako, prípadne nohavicový kostým, ktorý sa dá dobre kombinovať a jeho časti môžete nosiť aj osobitne. Dôležité sú elegantné kožené topánky alebo čižmy na miernom opätku. Dodá vám to pekné držanie tela a určite aj kus sebavedomia. Nezabudnite na praktický účes – matné vlasy neurčitej farby do copu – to fakt nie je ono. A každý deň by ste si mali „obliecť“ aj tvár – investujte do kvalitného mejkapu a dobrého korektora (nemusí byť na vás vidieť, že ste spali štyri hodiny). Keď budete vyzerať šik, skôr vám uveria aj vaše schopnosti.
Dôležité drobnosti zo Zákonníka práce:
Matka dieťaťa, ktoré je mladšie ako 9 mesiacov, môže požiadať o preradenie na inú pozíciu, ak vykonáva prácu, ktorá podľa lekárskeho posudku ohrozuje jej materské poslanie.
Matka rovnako starého dieťaťa pracujúca v noci má právo požiadať, aby ju zamestnávateľ preradil na dennú prácu, aj bez lekárskeho posudku.
Ak dosahuje žena v práci, na ktorú bola prevedená, nižší zárobok ako pri doterajšej práci, patrí jej po určitý čas vyrovnávací príspevok v materstve.
Ak zamestnávateľ nemá možnosť preradiť matku na inú vhodnú prácu alebo dennú prácu, je povinný poskytnúť jej pracovné voľno s náhradou mzdy.
Matka, ktorá sa trvale stará o dieťa mladšie ako 3 roky a osamelá matka, ktorá sa stará o dieťa mladšie ako 15 rokov, môže vykonávať nadčasy iba s jej súhlasom. Rovnako sa vyžaduje jej súhlas na jej zaradenie do pracovnej pohotovosti.
Matky, ktoré sa starajú o dieťa mladšie ako 15 rokov, majú právo požiadať o kratší pracovný čas a zamestnávateľ je povinný ich žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.
Mamička má právo si po nástupe do práce vyčerpať dovolenku, na ktorú jej vznikol nárok pred odchodom na materskú dovolenku. Mamičke vzniká nárok na dovolenku aj za čas materskej dovolenky (28 týždňov).
Matke, ktorá dojčí svoje dieťa, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávky na dojčenie, ktoré sa započítavajú do odpracovaného času, a prislúcha jej za ne náhrada v sume priemerného zárobku. Matka má nárok na 2 polhodinové prestávky v pracovnej zmene do konca 6. mesiaca a 1 polhodinovú do konca 12. mesiaca veku dieťaťa.
Máte právo na:
- platnú výpoveď s výpovednou lehotou a odstupným
- náhradné miesto primerané vašej pôvodnej pracovnej zmluve
- ochranu súkromia, neodpovedať na otázky o vašich rodinných pomeroch
- skrátený pracovný úväzok
SURVIVAL V SKRATKE
Veselé historky o „malom či malej“ obmedzte na minimum a nechajte si ich len na čas kávičky a obeda v spoločnosti tých, čo tiež majú deti. V rámci diskusie na porade s nimi nezaujmete.
Stačí jedna fotka zlatíčka na monitore počítača, netapetujte kanceláriu celým fotoalbumom.
Netelefonujte mame alebo opatrovateľke viac ako raz za deň. Keď potečie krv, zavolajú samy.
Ak budete telefonovať so svojím pokladom, izolujte sa, nešušlite hlasno do telefónu a hlavne nenúťte svoj mobil kolegyniam so slovami „Pozdrav tetu Elenku...“
Majte v kancelárii náhradné oblečenie. Občas dobehnete osoplená alebo ovracaná.