Každá žena vie, v akej životnej situácii sa nachádza a či by bolo počatie v danej chvíli vytúžené alebo by jej skomplikovalo situáciu. Preto treba poznať všetky svoje možnosti, a to vrátane núdzovej antikoncepcie.

Tabletka užívaná po styku

Medzi spôsobmi ochrany pred otehotnením je aj tabletka, ktorá sa užíva až po styku. Ak zlyhal kondóm či iná bariéra, zabudlo sa na hormonálnu ochranu alebo došlo k nehode pri prerušovanom styku, stále existuje záchranná možnosť. Tabletka Escapelle sa užíva čo najskôr po sexe, najneskôr však do 72 hodín a poskytuje vysokú mieru dodatočnej ochrany pred neželaným tehotenstvom.

Účinná hormonálna látka

Tajomstvom ochrany známej ako tabletka "po" je látka levonorgestrel. Ide o syntetický gestagén, ktorý je svojím účinkom podobný hormónu prirodzenému pre ženské telo - progesterónu. Ten sa v tele tvorí najmä v druhej polovici cyklu, teda až po ovulácii, v žltom teliesku. Progesterón udržiava ženské reprodukčné zdravie a jednou z jeho špecifických funkcií je i príprava tela na materstvo. Aj preto sa nazýva hormónom ochrany gravidity.

Ilustračné foto.
Zdroj: shutterstock

Ako levonorgestrel funguje

Nakoľko tabletka Escapelle obsahuje hormonálnu látku podobnú progesterónu - levonorgestrel, v tele sa jednorazovo zmení zabehnutý postup. Ak ju žena užije ešte pred ovuláciou, keď sa v cykle nachádza minimálna hladina progesterónu, spôsobí, že v organizme sa nachádza gestagén skôr, ako by tam prirodzene bol. Týmto spôsobom sa buď zabráni ovulácii, alebo sa oddiali, čoho dôsledkom je nemožnosť oplodnenia vajíčka. Podľa štatistík zabráni núdzová antikoncepcia otehotneniu v 99% prípadoch, samozrejme, pri dodržaní odporúčaní jej užitia po styku.

Nedochádza k potratu ani poškodeniu plodu

Látka levonorgestrel je zásadným rozdielom medzi tabletkou "po" a tzv. potratovou tabletkou. Ide o dve rozdielne liečivá, ktoré fungujú na rozdielnych princípoch. Escapelle syntetickým hormónom, ktorý má podobný účinok ako progesterón, odďaľuje ovuláciu a zahusťuje hlien v krčku maternice, čím bráni prieniku spermií cez krčok. Nedokáže mať žiadny účinok, pokiaľ už k otehotneniu došlo, takže nespôsobuje potrat ani nenarúša už existujúce tehotenstvo.

Ilustračné foto.
Zdroj: shutterstock

Potratová tabletka však obsahuje látku mifepriston, ktorá uplatnenie spomínaného prirodzeného progesterónu blokuje. Bez účinnosti progesterónu sa výstelka maternice rozkladá, telo prestáva vyživovať embryo, zastavuje sa rast a plod odumiera. Tabletka "po" takéhoto niečoho nie je svojím zložením schopná.

Skúsenosti hovoria za všetko

Núdzová ochrana Escapelle je na trhu už viac ako 40 rokov a za ten čas ju užilo viac ako 400 miliónov žien po celom svete. Tento liek s obsahom levonorgestrelu je možnosťou, ako bez väčších problémov predísť neželanému tehotenstvu a vyhnúť sa umelému prerušeniu tehotenstva. To môže zanechať nielen fyzické, ale i psychické stopy.

Užitie tabletky „po“

Núdzová antikoncepcia – ako z názvu vyplýva – je núdzová, čiže sa užíva len v prípadoch, kedy došlo k tzv. "nehode" s pretrhnutím kondómu, nevydarenou prerušovanou súložou či v iných prípadoch, keď sa ejakulát dostal do ženskej pošvy a vznikla pravdepodobnosť otehotnenia. Escapelle funguje na princípe zastavenia alebo oddialenia ovulácie, teda uvoľnení ženského vajíčka.

Laicky povedané – spermie čakajú vo vajíčkovodoch, aby mohli oplodniť uvoľnené vajíčko, avšak hormóny obsiahnuté v tabletke „po“ zabezpečia zastavenie alebo oddialenie ovulácie. To sa odohráva ešte predtým, než tehotenstvo začne, čo je 6 až 12 dní od nechráneného pohlavného styku. Ak je však už žena v čase užitia núdzovej antikoncepcie tehotná, núdzová antikoncepcia jej tehotenstvo nepreruší a nemá naň ani taký negatívny vplyv, aby nastal dôvod na vykonanie potratu neskôr.

Ilustračné foto.
Zdroj: Escapelle

Záchranné riešenie

Tabletku „po“ je potrebné užiť čím skôr po nechránenom styku a záchranná brzda je zatiahnutá. Diskrétne a účinne. Nemala by sa užívať viackrát v priebehu jedného cyklu. Pokiaľ máte sex častejšie, je vhodné pouvažovať o užívaní pravidelnej hormonálnej antikoncepcie. Porozprávajte sa o tom so svojím gynekológom.