Tichý zabijak vzťahov: Máte doma pasívneho agresora? TAKTO to zistíte! Emócie prejavuje ako...
14. 9. 2022, 16:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:09)

Zdroj: shutterstock
Ak si myslíte, že vás sa to netýka, buďte na pozore. Možno o tom ani neviete, môže ňou trpieť váš kolega, najlepšia priateľka alebo dokonca partner. Dokáže vás pripraviť o zdravé vzťahy a dokonca i sebavedomie. Ako ju teda môžete odhaliť na sebe i ostatných?

Možno sa o nej nehovorí toľko ako o bitke v centre mesta. Nelietajú pri nej päste, na prvý pohľad nepôsobí tak dramaticky. Stále je však formou agresivity, po ktorej vznikajú jazvy. Boľavé, priamo na duši. Pasívna agresivita je prenikavá osobnostná črta, ktorá sa prejavuje negatívnym postojom, popieraním svojich pocitov a emócií. Je to naučená bezmocnosť, tvrdohlavosť a strach.
Stretli ste sa s ňou?
„V určitej miere ňou trpí asi každý človek,“ otvára komplexnú tému skúsená párová poradkyňa Nataša Líšková Polesná. Pasívnu agresivitu možno vnímať aj ako spôsob vyjadrenia hnevu, nesúhlasu či frustrácie nepriamo, za chrbtom, namiesto toho, aby ste v kritickom momente komunikovali otvorene. Takže kým agresívny kolega vás v napätej situácii udrie, pasívneagresívny zvolí sociálne prijateľnejšiu, ale stále škodlivú formu agresivity – zgustne si na vás potichu. Najskôr vám prisľúbi pomoc so zadaním, tesne pred termínom však nepochopiteľne cúvne, a keď sa spýtate prečo, vtedy bude, paradoxne, mlčať. A tým vás potrestá. „Pasívne agresívny človek dokončuje prácu napoly, vymýšľa si ospravedlnenia, klame, je tvrdohlavý, sarkastický, používa dvojzmysly. Ale takéto správanie sa vyznačuje aj prehnaným strachom z autorít a z hodnotenia,“ naznačuje terapeutka, že priamy vzdor voči šéfovi je už celkom iný príbeh.
Takto odhalíte pasívne agresívne správanie
Expertka na ľudskú dušu pridáva aj praktické tipy, ako spoznať pasívne agresívne správanie. „Najčastejší a najrýchlejší spôsob je všimnúť si, ako človeku záleží na tom, aby zostal za každú cenu v harmonickom prostredí. Pasívne agresívny človek sa snaží o silenú, ,umelú‘ harmóniu. Prehliada problémy, situácie sám iniciatívne nerieši, vyhýba sa konfliktom alebo ich chce veľmi rýchlo ukončiť odpoveďou: Áno, viem, pochopil/pochopila som!“ vysvetľuje skúsená odborníčka na ľudskú dušu. Zaujímavé je, že pasívny agresor si sčasti uvedomuje svoj nedostatok otvorenej a priamej komunikácie, ale nedokáže alebo nechce to zmeniť, čo v ňom ďalej prehlbuje frustráciu. Radšej zahrá mŕtveho chrobáka. „Pasívne agresívny partner napokon zostávabez reakcií. Navonok sa javí pokojne a svoju obeť veľmi často ,trestá‘ práve mlčaním,“ potvrdzuje párová poradkyňa, že takýto neférový duel sa končí aj tichou domácnosťou.
Máte ho doma?
Taký je aj pasívne agresívny partner: Bude od vás závislý a je jedno, či citovo, finančne alebo materiálne, a aj keď sa bude tváriť opačne, tak ľahko vás neopustí. „Aj vo vzťahoch je pasívne agresívne správanie vyhýbaním a pasívnym vzdorom. Ale prejavuje sa aj tendenciou k citovej ubolenosti, strachom z dôvernosti, sabotovaním našich prianí či strácaním predmetov,“ uvádza konkrétne príklady z manželskej poradne Nataša Líšková Polesná, ktorá tiež varuje pred manipuláciou. Keďže otvorená komunikácia je slabou stránkou pasívneho agresora, poloha obete mu vyhovuje. „Zákernosť pasívnej agresivity spočíva v tom, že človek, ktorý konflikt nevyvoláva, je vnímaný ako ten dobrý. Naopak, obeť pasívnej agresivity začne pod tlakom žiadať riešenia. Negatívne emócie prejaví krikom, hnevom, plačom či len zvýšeným tónom hlasu a podráždenosťou. A napokon sa začne ešte aj obviňovať, že to ona je tá zlá,“ tvrdí Nataša Líšková Polesná.