Manželstvo je 50:50

Páry sa často sťažujú, že jeden robí pre vzťah viac – zarába viac, snaží sa viac, vkladá do vzťahu viac, atď. a druhý sa len vezie. Áno, chvíľami to môže byť tak, ale o nejaký čas sa to môže zase zvrtnúť. Partnerstvo nie je súťaž, v ktorej sa máme porovnávať, kto dal viac. Raz dáva viac jeden (keď práve môže) a inokedy zasa druhý. Podstatné je podržať jeden druhého v ťažších chvíľach.

Láska je všetko, čo potrebujete

Toto sa nám snažia nahovoriť v romantických filmoch a pesničkách. Že keď je iskrenie a motýle v žalúdku, je tam vlastne všetko. Áno, iste, lásku všetci potrebujeme, ale okrem toho ešte aj rešpekt, dobré komunikačné schopnosti, pokoru, prijatie, usilovnosť a veľa, veľa ďalšieho. Takže láska nie je jediná ingrediencia, ktorú šťastné manželstvo potrebuje.Dieťa vás spojí

Predstava, že všetko, čo vo vzťahu nefunguje, zachráni dieťa, je naozaj pomýlená. Nie, nie a ešte raz nie! Pri dieťati vyplávajú na povrch všetky nezrovnalosti ešte výraznejšie. Ak máte dobrý vzťah a príde doň dieťa, spraví ho lepším. Ak však máte pokazený vzťah, dieťa ho ešte vyostrí. Bábätko prinesie do spolužitia viac stresu, a ak si rodičia nie sú schopní podeliť povinnosti, nezhody sa budú iba stupňovať.

Genetické vyšetrenie embrií umožňuje odhaliť genetické abnormality budúceho plodu.
Genetické vyšetrenie embrií umožňuje odhaliť genetické abnormality budúceho plodu.
Zdroj: Shutterstock

Nechoďte do postele pohádaní

Toto je niekedy nemožné. Väčšina problémov v manželstve sa totiž nedá vyriešiť za 24 hodín. Niekedy to trvá týždne aj mesiace, aby sa veci utriasli, odležali a vyjasnili. Nemôžete očakávať, že veľké nezhody sa vyriešia v priebehu dňa, ale môžete očakávať, že ak partner niečo vo vzťahu pokazí, bude sa to snažiť napraviť. Držte sa radšej hesla: Ráno je múdrejšie večera a nič sa nesnažte vyriešiť s príliš horúcou hlavou.

Láska
Láska
Zdroj: iStock

Protiklady sa priťahujú

Často sa hovorí o rozdieloch, ktoré sa priťahujú. Toto podľa odborníkov na vzťahy funguje hlavne na začiatku, vo fáze očarenia, ale z dlhodobého hľadiska to nie je až taká úspešná stratégia. Rozdiely po čase môžu vyústiť do konfliktov. Záleží len na vás, ako sa k tomu postavíte. Či necháte konflikty, aby vás rozdelili a odcudzili, alebo ich použijete ako lekcie na zlepšovanie seba aj vášho vzťahu.

Láska
Láska
Zdroj: iStock

Sex po svadbe je už len horší

Sex je vraj ako studňa, ktorá po svadbe vysychá. Odborníci na vzťahy však tvrdia, že opak je pravdou. Páry, ktoré žijú v dlhodobých vzťahoch udávajú, že majú sex častejšie ako ich slobodní priatelia. Ak sa párom stane, že sex naozaj prestanú mať, netreba nad tým mávnuť rukou, že je to normálne. Nie je! Je to znak toho, že vo vašom vzťahu sa niečo pokazilo!

Nedokážem byť manželovi verná...
Nedokážem byť manželovi verná...
Zdroj: iStock

Váš partner by mal naplniť všetky vaše potreby

Veľa ľudí žije v pomýlenom presvedčení, že ich partner by mal presne vedieť, po čom túžia a bezhlavo to napĺňať. Keď sa to nedeje, sú sklamaní. Manžel však nie je telepat ani iné médium, aby vytušil presne, čo potrebujeme a priniesol nám to na striebornom podnose. Najmä, keď 12ani my samy nevieme, čo presne očakávame. Ideálne je, keď si na napĺňanie svojich potrieb nájdete ešte aj iné zdroje (záľuby, kamarátky, šport), nech partner nie je jediný, kto má v rukách kľúč od vášho šťastia.