Reklama

Viete, čo je vo vzťahu DÔLEŽITEJŠIE ako MILOVANIE? Fú, TOTO rozhodne ROBTE spolu s partnerom!

Reklama

Hoci sa sexuálna intimita často stáva hlavnou témou našich vzťahov, je dôležité si uvedomiť, že dotyky predstavujú skutočne oveľa viac ako obyčajnú súčasť milostného aktu.

Dokážu byť prostriedkom komunikácie a prostredníctvom nich prejavujeme svoje emócie a lásku. Navyše posilňujú a obohacujú nielen partnerské, ale aj medziľudské vzťahy. Fyzický kontakt ako taký hrá v našich životoch významnú úlohu a presahuje rámec obyčajného sexu. Sú to totiž nielen prejavy lásky, ale aj porozumenia, podpory či bezpečia, ktoré vo svojich životoch tak potrebujeme.

Majú veľkú moc
Dôležitú úlohu zohrávajú aj pri milovaní, ktoré je neoddeliteľnou súčasťou zdravo fungujúcich partnerských vzťahov. Iste nám dáte za pravdu, že dotyky nás totiž prepájajú na mnohých úrovniach a majú oveľa širšie spektrum vplyvov na naše telesné aj duševné zdravie.

Aký význam má sila dotykov?
Skutočne môžu byť dotyky základom hlbokého spojenia s partnerom, a to aj bez toho, aby sme sa dostali až do spálne? Tu je niekoľko dôvodov, prečo by sme mali venovať pozornosť tejto intímnej forme komunikácie.

1. Jazyk emócií
Bez potreby slov dokážu preniesť hlboký význam a posilniť naše medziľudské vzťahy. Napríklad objatie, bozk či pohladenie môžu vyjadriť náklonnosť, spolupatričnosť, lásku či pochopenie. Fyzický kontakt je totiž jazykom emócií a komunikácie, ktorý vám umožňuje vyjadriť pocity.

2. Potreba bezpečia
Už od narodenia vyhľadávame blízkosť ďalších ľudí. Kontakt s rodičmi deťom dodáva pocit bezpečia. Táto základná ľudská potreba sa však nevytráca ani v dospelosti. Preto nie div, že prevažná väčšina z nás v živote túži po láske a kontakte s ďalším človekom. Keď sa cítime milované a prijaté cez dotyky, cítime sa sebavedomejšie voči sebe aj voči svojmu partnerovi. Tento druh intímneho spojenia posilňuje dôveru a vzájomné porozumenie. Keď ste si navzájom blízki aj bez sexuálneho kontaktu, vnímate vzájomné spojenie na hlbšej úrovni a cítite sa s partnerom komfortnejšie.

3. Uvoľňujú endorfíny
Ak ste smutné či rozrušené, dokáže na prvý pohľad obyčajné objatie doslova divy. Počas neho sa uvoľňuje hormón šťastia, razom sa cítite oveľa lepšie. Sú teda jednoduchým spôsobom, ako niekoho upokojiť a navodiť mu príjemnú atmosféru a pohodu.

4. Prehlbujú vzťahy
Umožňujú komunikovať s druhými aj v situáciách, keď samotné slová nestačia. Intimita nie je len o sexe. Dotyky majú moc zblížiť ľudí a prehĺbiť ich pocity. Keď sa navzájom dotýkate, vytvárate hlbšie puto a citovú blízkosť. Tieto intímne momenty môžu zlepšiť vašu schopnosť porozumieť si navzájom a posilniť vzájomný vzťah.

Vypočujte si náš podcast:

Článok pokračuje na ďalšej strane. >>>

5. Univerzálna komunikácia
Umožňujú nám komunikovať s ľuďmi bez ohľadu na to, akým jazykom hovoríme a odkiaľ pochádzame. Sú tým, čo nás s ostatnými prepája. Vďaka dotykom môžeme vyjadriť podporu, solidaritu či pochopenie, kedykoľvek a kdekoľvek sa práve nachádzame.

6. Dokážu liečiť
O ich blahodarnej sile boli vykonané mnohé štúdie, ktoré ukazujú, že majú naozaj veľký liečebný potenciál. Fyzický kontakt totiž môže pomôcť pacientom zotavovať sa lepšie a rýchlejšie po operácii, znižovať bolesť u ľudí trpiacich chronickými ochoreniami či zlepšovať psychické zdravie. Masáže a ďalšie formy terapie dotykom sú bežným spôsobom, ako pomôcť ľuďom zvládať stres, úzkosť aj depresiu.

7. Dôkaz rešpektu
Keď sa niekoho dotýkate, dávate tak najavo svoju náklonnosť, otvorenosť, prijatie a toleranciu. Keď ste schopné druhému človeku poskytnúť fyzický kontakt, ukazujete mu, že mu veríte a ste otvorená na ďalšie prehĺbenie vášho vzájomného vzťahu, dávate tak na­javo aj vzájomnú príťažlivosť. Bez dotykov si nemôžete byť skutočne istá, či má o vás partner záujem.

8. Vedú k porozumeniu
V sociálnom kontexte sú dotyky kľúčovými prejavmi ľudského spojenia, ktoré prispievajú k vytváraniu zdravej a šťastnej spoločnosti. Rozvíjanie rešpektu, empatie a tolerancie v rámci fyzického kontaktu môže viesť k lepšiemu porozumeniu, ba aj zmiereniu medzi ľuďmi. Niekedy je to práve dotyk, ktorý môže viesť k odpusteniu.

Článok pokračuje na ďalšej strane. >>>

Prejavujte si lásku
Dotyky umožňujú ľahšie prepojenie s ďalšími ľuďmi a získanie pocitu blízkosti a vnútornej pohody. Nezabúdajte na ich veľkú silu a dôležité miesto v živote a svoju lásku, city a náklonnosť prejavujte ostatným každý deň.

Nie vždy sú vítané
Každý má vlastné osobné hranice a komfortné zóny, čo sa týka fyzického kontaktu. Niektorí ľudia majú radi viac dotykov a sú otvorenejší voči fyzickej blízkosti, zatiaľ čo iní preferujú väčšiu osobnú vzdialenosť.

Čo s tým?
Podstatné je rešpektovať hranice svojho partnera a komunikovať o tom, čo je pre neho príjemné. Vo vzťahu je dôležité všímať si potreby a preferencie svojej polovičky a, samozrejme, ich aj skutočne rešpektovať. Ak má niekto negatívne pocity voči dotykom, je dôležité o tom otvorene a s porozumením hovoriť, a spoločne hľadať spôsoby, ako udržať intímne spojenie bez narušenia hraníc a pohody oboch strán. Komunikácia a vzájomné porozumenie sú kľúčové pre zdravý a šťastný vzťah.