Tieto veci sú ako časovaná bomba a ak si nedáte pozor, vybuchne a rozbije vám dlhoročný vzťah. Ako sa vyhnúť kritickej sedmičke?

Večnou témou odborníkov na vzťahy je kritický siedmy rok. Prečo vlastne vzniká a ako sa mu dá vyhnúť? Z biologického hľadiska sa človeku približne každý siedmy rok menia bunky. Táto fyziologická zmena ovplyvňuje aj našu psychiku a citový život.

Sociológovia sú presvedčení, že aj vývojový proces samotného života sa dá ohraničiť sedemročnými periódami, preto sa netreba čudovať, že to výrazne ovplyvňuje aj naše vzťahy s inými ľuďmi. Ale čo robiť, aby nám napríklad dlhoročný vzťah nestroskotal?

Ako sa vyhnúť kríze po 7 rokoch? Kľúčová je kvalitná komunikácia, bez nej to nepôjde.
Zdroj: Shutterstock

V čom je 7. rok kritický

Ezoterici si myslia, že človeku sa každých 7 rokov menia jeho energie, a to prináša aj zmenu názorov a mentality. Ak sa v tomto náročnom období objaví aj kríza vo vzťahu, je dôležité začať ju včas riešiť a nerobiť unáhlené rozhodnutia, ktoré sa už nedajú napraviť. Nesprávna, chýbajúca alebo zle pochopená komunikácia s partnerom sa vám vždy vypomstí. A najmä dvojiciam, ktoré sú spolu sedem rokov, poznajú sa lepšie, ako by možno chceli a v ich vzťahu zohráva jednu z hlavných úloh obávaný stereotyp. Ženy sú otvorenejšie, pokiaľ ide o rozhovory o pocitoch, ale muži mávajú často pocit, že im partnerky nedajú pokoj.

Pre ženy sú rozhovory prejavom dôvery a pozornosti, muži ich vnímajú skôr ako záťaž. Žena rozpráva, muž koná a preto sa ich vzájomné interakcie často dostávajú do slepej uličky. Ak budete muža vedome viesť k tomu, aby bol schopný verbálne vyjadriť svoje city, túžby, názory a myšlienky, zabránite vzniku priepasti, do ktorej by ste po rokoch určite spadli, keby ste sa spolu nerozprávali.

Ako sa vyhnúť kríze po 7 rokoch? Kľúčová je kvalitná komunikácia, bez nej to nepôjde.
Zdroj: Shutterstock

Bez veľkej dávky úprimnosti to nepôjde

Úprimnosť znamená, že svojmu partnerovi maximálne dôverujete a očakávate od neho to isté. Ak vo vašom vzťahu nie je prítomné úprimné správanie a komunikácia, postupne sa od seba začnete vzďaľovať. Výsledkom bude nedostatok intimity. Takýto prístup nenápadne nahlodáva vzťah. Ak spolu chcete byť šťastní, snažte sa byť k sebe otvorení. Vytvorte si svoj svet, v ktorom sa ani jeden z vás nebude musieť pretvarovať, niečo skrývať či zamlčať.

1. Klamstvá,

2. tajomstvá,

3. neúprimnosť,

4. pretvarovanie sa

5. nefungujúci sexuálny život

6. a najmä chýbajúca komunikácia

pôsobia ako časovaná bomba, ktorá spravidla vybuchuje práve v kritickom siedmom roku.

Nepôjde to ani bez kvalitného sexuálneho života

Dlhoročné vzťahy sa len ťažko vyhnú stereoptypu v sexuálnom živote. V niektorých prípadoch dokonca začne byť sex taký nudný, až postupne zanikne. Nedovoľte, aby sa to stalo aj vám! Kvalitný sexuálny život je jedným z hlavných zdrojov životnej radosti a spokojnosti. Sexualita je skvelým prostriedkom na to, aby ste partnerovi prejavili nehu a lásku. Uspokojivý a pestrý sexuálny život znamená pre oboch citovú stabilitu a harmóniu.

Ako sa vyhnúť kríze po 7 rokoch? Kľúčová je kvalitná komunikácia, bez nej to nepôjde.
Zdroj: Shutterstock