Vyhorená vo vzťahu? TOTO sú príznaky, že vás vzťah postupne ubíja... Poradíme, ako to zvládnuť!
5. 4. 2023, 16:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:15)

Zdroj: Shutterstock
Pandémia dala zabrať mnohým párom. Zrazu ste s partnerom ostali zavretí doma. Niektorí sa vrátili do práce, keď sa uvoľnili opatrenia, iní ostali pracovať z domu. A to môže viesť k tomu, že vo vzťahu zrazu zhasnete ako zápalka.

Znie vám to povedome? Kým doteraz ste boli plná života, zamilovaná, všetko bolo krásne, ružové, ako na obláčiku, zrazu je z vás citová planina. Už vás vzťah, ktorý bol doposiaľ dokonalý, nenapĺňa a máte pocit, že na partnerovi vám všetko lezie na nervy. Zrejme ste citovo vyhoreli. A nie ste jediná. Kladiete si otázku, či sa to ešte dá zachrániť?
Takto sa to začína
Povedzme si úprimne, nikto to vo vzťahu nemá ľahké. Každý občas prekoná krízu, rieši problémy, bojí sa o blízkych a o seba. Popri strachu nám má ostať čas na pestovanie lásky, o ktorú sa treba starať ako o krehkú kvetinku. Lenže do toho príde práca, platenie účtov, ekonomická kríza, energetická kríza, zdvihnú vám hypotéku, potraviny dražejú, pridružia sa zdravotné problémy, treba sa učiť s deťmi... A zrazu je láska na poslednom mieste. Neostáva na ňu energia. A tak sa môže stať, že jednoducho vyhoríte napriek tomu, že vzťah doposiaľ vyzeral absolútne ukážkovo. Zrazu máte pocit, že vám na partnerovi všetko lezie na nervy a už s ním nechcete byť. A to ste spolu roky. Dospeje to do štádia, keď ste spolu doma, vy ste v jednej izbe, on v druhej a trávite spolu len nevyhnutný čas. Už sa ani len nerozprávate a vyzerá to, akoby ste boli len neznámi spolubývajúci. Už si len delíte úlohy v domácnosti a netušíte, kedy presne sa to pokazilo. Takto ste si to asi nepredstavovali a už sa vám v hlave objavila myšlienka, že to ukončíte. Je to však jediné možné riešenie?
Očami odborníčky: Rozmar či problém?
Čo ak to, že chcete vzťah ukončiť, je len akýsi chvíľkový rozmar? Vyhorenie sa nám spája skôr so zamestnaním, kde drieme ako stroje a neostáva nám už čas na nič iné. V práci si môžete vziať polročné neplatené voľno, aby ste sa vzpružili a prišli späť plná energie. Alebo zistíte, že to viac nie je pre vás, nadobro skončíte. Psychologička Dagmar Kopčanová tvrdí, že tento syndróm sa týka najmä profesií, ktoré pomáhajú – lekári, sestričky, učitelia, vedúci pracovníci, manažéri, ale vyhorieť sa dá aj v kreatívnej sfére. „Vyhorenie sa môže dotknúť jedinca a jeho pracovného výkonu, ale skutočne existuje aj vo sfére vzťahov. Ide o partnerský, prípadne rodinný ,burnout‘, ako sa to nazýva. Na začiatku sa prejavuje veľkou frustráciou, keď človek prežíva pocit zmarenia, nenaplnenia nejakej životnej potreby. Tento stav sa postupne mení na zlosť, no môžu sa k nemu pridať aj pocity strachu, úzkosti, depresie a niekedy až zúfalstva. Vtedy už naozaj ide o syndróm, pretože sú preň bežné viaceré príznaky,“ hovorí doktorka Kopčanová. Ako však rozoznať stav, že nám chlap, s ktorým žijeme a sme spolu skoro nonstop, len pekelne lezie na nervy, od toho, že sme skutočne v štádiu vzťahového vyhorenia? V prípade, že ste unavená zo zamestnania, môžete si dopriať voľno, vrhnúť sa na koníčky a to vás môže opäť naštartovať. Vo vzťahu to také ľahké nie je. Najmä ak máte deti. „Aj moja prax v poradni alebo bežný život ukazujú, že partnerom by pomohlo, keby ich už pri prvých hádkach alebo nedorozumeniach usmernil odborník. Ten často dokáže rozuzliť vzťahy, ktoré na prvý pohľad vyzerajú beznádejne. Ak cítite vzťahové vyhorenie, nemusí to byť len nejaký následok pandémie, ktorá tu bola, a toho, že ste s partnerom začali tráviť priveľa času.“
Zdroj: ARCHÍv D.K.
PhDr. Dagmar Kopčanová, PhD.
Ako sa mu vyhnúť
„Vzťahové vyhorenie obvykle nemá len jeden dôvod. Na pozadí sa môžu skrývať dlhé roky spoločnej existencie, keď partneri nežili v rovnocennom vzťahu, ale jeden z nich príliš dominoval. Ten druhý sa neustále prispôsoboval, ale dostal sa do štádia, že už ďalej nevládze, najmä ak prichádzajú ďalšie obmedzenia v podobe karantény a nevyhnutnosť tráviť vedľa seba 24 hodín sedem dní v týždni. Svoje robia aj osobnostné črty partnerov, charakteristika postojov a životný štýl,“ hovorí psychologička. Kým sme nezažili pandémiu, o nejakom vyhorení vo vzťahu sme takmer ani nechyrovali. Odborníčka však uznáva, že práve karanténa dala zabrať mnohým fungujúcim vzťahom. A tam, kde to škrípalo, je to ešte horšie. Ak sa chcete takémuto vyhoreniu vyhnúť, musíte si určiť s partnerom okrem povinností priestor pre seba. Čas, keď budete plniť len svoje potreby a venovať sa svojim záľubám. Skvelou voľbou je urobiť si program a držať sa ho. Určite si spoločný čas, čas strávený pri rodinných povinnostiach a čas pre seba. „Takéto cielené plánovanie vzťahových aktivít je teraz ešte dôležitejšie než inokedy. Lebo ak každý v rodine pozná svoju rolu aj svoje úlohy a najmä pravidlá spolunažívania, dôvodov na konflikty je oveľa menej,“ radí Dagmar Kopčanová. A dodáva, že je dôležité častejšie si vyznávať city. Len tak sa podľa nej dá vyhnúť konfliktom aj prípadnému vyhoreniu.
Zdroj: Shutterstock
Odborník často dokáže rozuzliť vzťahy, ktoré na prvý pohľad vyzerajú beznádejne.
Nepôjde to zo dňa na deň
Vzťahová koučka Karen Nimmo, ktorá sa špecializuje na tému citového vyhorenia, si myslí, že pri tomto probléme pár musí otvorene komunikovať a snažiť sa nájsť kompromis. „Aj taký, na ktorý by normálne sám od seba neprišiel. Jednoducho ho treba vydolovať zo zadných zákutí mozgu. Vo výsledku musí byť kúsok z oboch, len tak sa budú cítiť užitoční a vypočutí. Aj to pomáha prekonať citové vyhorenie, hoci to nepôjde ako po masle. Pomôcť môže, ak sa budete snažiť nájsť v sebe stratenú energiu. V časoch pokoja si ju spoločne napĺňajte, aby ste z nej počas krízy mohli čerpať,“ pokračuje koučka. Ale čo robiť, ak ste už zo zásuvky vybrali aj posledné zvyšky energie?„Ak príde k tomu, že jeden z partnerov cíti nespokojnosť, napätie, uvedomuje si, že k tomu druhému stráca pozitívny vzťah aj toleranciu, prevládajú u neho skôr emócie ako hnev, ignorancia, nezdvorilá komunikácia, potom je to signál, že vzťah naozaj stratil funkčnosť a speje k rozchodu,“ varuje psychologička, podľa ktorej partnerom ešte viac ako predtým chýba úprimnosť, empatia aj slušná komunikácia. A niekedy sa okrem lásky vytratila vzájomná úcta. „Vtedy sa obidvaja sústredia na trhliny, za každú cenu si dokazujú, kto má väčšiu vinu. Ale vzťah nie je športový zápas, kde jeden musí byť víťaz a ten druhý porazený. Tu záleží na tom, aby sa partneri v náročných časoch naučili spolu vychádzať, akceptovať chyby a nedostatky toho druhého. Je to síce ťažké, ale nie nemožné,“ myslí si doktorka Dagmar Kopčanová a dodáva, že ak je aspoň aká-taká nádej, aby si to partneri medzi sebou upratali, stále má zmysel dať vzťahu ešte šancu. Aj citovo vyhorené ženy totiž môžu v sebe ten plamienok nanovo zapáliť.
Zdroj: Shutterstock
Nepôjde to zo dňa na deň
ČO ROBIŤ, AK CÍTITE PRÍZNAKY CITOVÉHO VYHORENIA?
✔ Neuzavrite sa do seba, ale komunikujte s partnerom.
✔ Snažte sa hľadať na spoločnom živote pozitíva, dolujte spomienky na všetko pekné, čo ste spolu zažili, a opäť plánujte čosi podobné.
✔ Zapojte do svojho života viac priateľov.
✔ Dajte si sľub, že aspoň raz do týždňa partnerovi niečím urobíte radosť.
✔ Nezabudnite ho podporovať a chváliť a dajte najavo, že podobná pochvala by potešila aj vás.
Zdroj: Shutterstock
ČO ROBIŤ, AK CÍTITE PRÍZNAKY CITOVÉHO VYHORENIA?