Zdá sa, že známe príslovie „protiklady sa priťahujú“ neplatí vždy stopercentne. Láska je, samozrejme, nepredvídateľná vec, avšak vedci najnovšie prišli s tvrdením, že vzájomná príťažlivosť sa dá predvídať. 

Štúdia, ktorá vznikla u našich západných susedov, priniesla prekvapivé výsledky. Experti na základe nich tvrdia, že existujú určité pravidlá, ktoré vopred určujú, akí ľudia sa nám páčia. 

Podľa čoho si vyberáme svojich partnerov?
Zdroj: Shutterstock

Ich zistenia búrajú mýtus o tom, že všetko nám cudzie a iné nás priťahuje. Pravdou je totiž údajne pravý opak - existuje vraj oveľa vyššia pravdepodobnosť, že sa zaľúbime do človeka, ktorý nám výzorom pripomína samých seba. 

Výskumníci ukázali študentom fotografie neznámych ľudí a zisťovali, ako by ohodnotili ich atraktivitu. Opýtanému však vždy predostreli obrázky, ktoré mali podobné črty ako oni sami. Zistili, že nezadaní ľudia sa viac zaujímajú o tých, s ktorými majú menej spoločného. Naopak tí, ktorí sú vo vzťahu, sa viac prikláňali k ľuďom, ktorí sa na nich podobali.

Nezadaní ľudia hľadajú svoje protiklady.
Zdroj: Shutterstock

Svoje výsledky sa rozhodli aplikovať najmä na dlhodobé vzťahy. Na základe nich urobili závery, že práve vďaka tomu, že sa nám viac páčia tí, ktorí sa na nás podobajú, si podvedome dávame stopku v hľadaní náhrady za nášho terajšieho partnera. Nejde pritom je o fyzické črty. Ľuďom najviac vyhovuje aj to, keď s partnerom majú podobné povahové črty. 

Tento fakt si môžete všimnúť aj medzi celebritnými pármi, ktoré spolu fungujú už celé roky. Stačí sa na nich pozrieť a hneď vidíte v ich výzore určitú podobnosť. A ako ste na tom vy a váš partner? Podobáte sa na seba alebo nie?

Po manželovom boku Nicole Kidman žiari.
Zdroj: Profimedia
Jason Momoa a Lisa Bonet
Zdroj: Northfoto