Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Vzácna hormonálna porucha ju zmenila na nepoznanie: Na živobytie si zarábala ako Najškaredšia žena

Vzácna hormonálna porucha ju zmenila na nepoznanie: Na živobytie si zarábala ako Najškaredšia žena

Zdroj: wikipédia / voľné dielo

Reklama
Logo Čas pre ŽenyLogo Čas pre Ženy

Mary Ann Webster sa narodila v roku 1874 v Londýne do veľkej chudobnej rodiny ako celkom obyčajné dievča. Osud sa s ňou nepekne zahral.

Ako sympatická zdravotná sestra sa vo veku 29 rokov vydala za Thomasa Bevana, a mali spolu štyri deti. Lenže postupne sa začal vzhľad Mary Ann drasticky meniť v dôsledku akromegálie, poruchy spôsobenej priveľkou telesnou produkciou rastového hormónu.

To predstavovalo zväčšenie koncových častí tela, ale aj vnútorných orgánov, čo nepriaznivo ovplyvňuje celý organizmus. Zvyčajne postihuje dospelých v strednom veku a môže spôsobiť vážne zdravotné problémy, ba až predčasnú smrť.

Charakteristické sú napríklad veľké ruky, nohy, predĺžená tvár, problémy s veľkým jazykom, vysoké čelo, široko vzdialené zuby, zmeny pigmentácie pokožky, nadmerný rast vlasov u žien, vysoký krvný tlak, osteoporóza či zhrubnuté pery.

Pokračovanie s fotografiou po zmene nájdete na ďalšej strane!

Keď po náhlej smrti manžela v roku 1914 už nemala príjem na živobytie seba a detí, v zúfalstve sa rozhodla využiť svoj nepekný vzhľad a zapojiť do súťaže o „Najškaredšia žena“, ktorú vyhrala.

V roku 1920 si ju najal Sam Gumpertz, aby sa objavila v show Dreamland na Coney Island, čo je forma šialenej show, kde strávila väčšinu zvyšku svojho života. Až do svojej smrti (†59) vystupovala aj v cirkuse Ringling Brothers. Je pochovaná na londýnskom cintoríne Brockley and Ladywell.

Akromegáliu dnes možno liečiť a kontrolovať. Je pravdepodobné, že ňou trpel egyptský faraón Achnaton (†36). Ďalšími sú najvyšší človek všetkých čias, Robert Wadlow (272 cm) či profesionálny wrestler André the Giant (224 cm).

Autor: Liana Benz

Vyberáme pre vás niečo PLUS