Netvárme sa, že väčší vekový rozdiel medzi partnermi je len „úchylkou“ moderných žien. Ženy si podstatne starších mužov brali aj v minulosti – či už z lásky, alebo príkazom. V horších prípadoch sa trápili, ale v tých lepších s nimi prežili krásny a naplnený život. Napokon, nikde nie je napísané, že vzťah s partnerom, ktorý je vám vekovo „primeraný“, je zárukou lásky na celý život. Všetko je o ľuďoch. O dvoch dušiach, ktoré si môžu nádherne rozumieť a ladiť spolu, aj keď ich delí generačný rozdiel.

Mohol by byť tvoj otec!

O krásny príbeh sa podelila naša čitateľka Martina. Jej manžel je od nej starší o 25 rokov a ona tvrdí, že život s ním z nej spravil lepšieho a múdrejšieho človeka. Martina sa však musela obrniť pred nevyžiadanými názormi známych aj neznámych. Poznámky typu: „Preboha, veď by mohol byť tvoj otec!“ alebo: „O chvíľu ostaneš sama,“ už nerieši a užíva si s manželom každé tu a teraz.

Život nie je vždy len o zdravom rozume

„Ľudia vždy budú len ľudia a vždy budú súdiť, posudzovať a hodnotiť. Najlepšie toho, koho vôbec nepoznajú. Eriku Judínyovú a Moniku Beňovú odsudzujú za to, že si trúfli na materstvo príliš neskoro, Hanu Gregorovú za to, že má mladého ,zajačika‘. A mňa za to, že milujem muža staršieho o 25 rokov, ktorý je už 6 rokov mojím manželom. Akoby spochybňovali môj zdravý rozum a schopnosť triezveho úsudku. Ale život nie je iba o zdravom rozume, ale aj o emóciách, túžbach a súzvuku,“ myslí si Martina.

On prináša nadhľad, ja ľahkosť

Takže pekne od začiatku. Mám 32 rokov a vzala som si muža staršieho o 25 rokov. Možno sa nezhodneme na hudbe, ale čo sa týka názorov na život, základných hodnôt, rešpektu a obdivu, ktorý cítime jeden k druhému, všetko ladí. Vieme sa spolu rozprávať o čomkoľvek. On prináša nadhľad, ja ľahkosť. Dokážeme sa spolu smiať ako dve deti a zároveň seriózne plánovať budúcnosť. Keďže sa donekonečna bude riešiť téma vekového rozdielu alebo, ako to niektorí nazývajú, vekovej priepasti, ponúkam svoj skromný názor. Vznikol na základe prežitého a chcela by som odkázať aj iným ženám, aby sa netrápili tým, čo na to okolie. Najdôležitejšie je, ako sa cítite vy.

Martina: Čo som sa naučila pri staršom partnerovi

Martina sa na partnera môže spoľahnúť vo všetkých ohľadoch.
Zdroj: shutterstock

1. Viac počúvať
Môj manžel má za sebou veľmi pestrý a nie vždy ľahký život. Keď mal osem rokov, prišiel o mamu, v mladom veku aj o otca. Dokázal sa postaviť na nohy, spustiť viacero úspešných projektov a splniť si zopár snov. So svojou exmanželkou prišli pre fatálnu diagnózu o dvojmesačnú dcérku, takže si toho prežil až-až. Naučila som sa byť naozaj dobrá a pozorná poslucháčka, pretože ma zaujíma, čím všetkým si prešiel. Zároveň viem, že vyrozprávať sa pomáha aj jemu. Vďaka jeho životným skúsenostiam – pozitívnym aj negatívnym – sa snažím robiť lepšie rozhodnutia a často sa ho pýtam na názor či radu. Mám pocit, že keď sa v niečom príliš zmietam, on to vidí z nadhľadu a vždy ma posunie správnym smerom.

2. Netrápiť sa tým, čo si myslia iní
Keď sme sa s Tomášom zoznámili, mala som 26 rokov. Moji rovesníci si mysleli, že je to nechutné, že chodím na rande s nejakým starým „fotrom“. Potom som si „užila“ názory tetušiek, pre ktoré som bola zlatokopka a on mužom s krízou stredného veku. Vraj je so mnou len pre sex a ja s ním len pre peniaze. Podotýkam, že v tom čase som zarábala viac ako on. Z toho mi vyšlo len jediné – nikdy sa netráp tým, čo si myslia iní. Nemajú ani potuchy o tom, ako je to naozaj a aká naozaj si.

3. Žiť pre prítomný okamih
Prv než sme sa spoznali, večne som sa naháňala. Za ambíciami, kariérou, za veľkými snami. Keď som začala chodiť s Tomášom, tak som spomalila. Pri našich nekonečných rozhovoroch som si upratala v prioritách. Keď mi rozprával, čo všetko prežil, uvedomila som si, čo je naozaj dôležité a čo nie. Povedal mi, aby som bola viac v prítomnosti a nenaháňala sa za nepolapiteľnou budúcnosťou, lebo roky plynú šialene rýchlo a ja ich prešprintujem a potom sa za nimi budem s ľútosťou obzerať. A tak sme spolu tu a teraz, je nám spolu veľmi dobre a mám pocit, že čas plynie naozaj pomalšie.

4. Nasledovať svoje srdce
Našli sa a stále sa nájdu mnohí, ktorí prorokujú, že to, čo nás napokon rozdelí, bude práve vekový rozdiel. „Veď počkaj, budeš sa oňho musieť starať a vtedy zbadáš, že si ešte ani nežila!“ To bola asi najkrutejšia veta, akú som počula od svojej známej. Neviem si predstaviť, o koho na svete by som sa postarala radšej. Veď presne o tom má byť láska, či nie? V dobrom aj v zlom. Buď o nej teda neviem nič ja, alebo oni.

5. Cítiť sa ako dáma
Niečo na tom bude. Starší muži sú skrátka vycibrení džentlmeni. Teda ten môj určite. Keď som chodila s rovesníkmi, často ma nechali zaplatiť za účet v reštaurácii, do dverí sa natlačili prví, občas mi ich dokonca zabuchli pred nosom. S Tomášom sa mi nestalo, že by zrušil spoločné plány pre futbal alebo sa zdržal v podniku s kamarátmi bez toho, aby mi zavolal. Teraz mám po boku muža, ktorý mi zavesí kabát, odsunie stoličku a naservíruje večeru. A keď sa cítim mizerne, neustále mi pripomína moje úspechy a moju hodnotu. No môžem sa sťažovať?

Čo vidíme na starších 

Čo vidíme na starších
Zdroj: shutterstock

Napísali ste nám na Facebooku

Melinda: „Vždy sa mi páčili starší muži. Už na strednej ako 15-ročná som bola tajne zaľúbená do 28-ročného telocvikára. Do izby som si lepila plagáty „starých“ rockerov a sivovlasých bradatých hercov. Aj keď som išla večer niekam von, vždy som sa mala o čom porozprávať so staršími. Priťahovali ma nielen fyzicky, ale aj tým, že z nich vyžaroval nadhľad a životná skúsenosť, čo sa o mojich rovesníkoch nedalo povedať. A tak som si vybrala aj manžela. Je o 9 rokov starší.“

Anita: „Bola som beznádejne zaľúbená do staršieho, ale ženatého muža. Úplne som na ňom visela a zbožňovala každý jeho prejav. Bol zábavný, inteligentný, láskavý a veľký džentlmen. Napokon nám to nevyšlo, ale dodnes na neho spomínam ako na lásku svojho života a každého s ním porovnávam.“

Aj ony milujú starších

Alejandra Silva a Richard Gere: rozdiel 34 rokov
On je šarmantný sedemdesiatnik, vlastne má už 71, ona je 37-ročná španielska publicistka. Vzali sa tajne a randia spolu od roku 2014. Vo februári 2019 sa im narodil synček Alexander a tento rok k nemu pribudol už aj braček.

Alejandra Silva a Richard Gere
Zdroj: Gettyimages

Harrison Ford a Calista Flockhart: rozdiel 22 rokov
Tie časy, keď vekový rozdiel medzi seriálovou Ally McBealovou a slávnym Indianom Jonesom všetci riešili, sú dávno preč. Zoznámili sa na Zlatých glóbusoch v roku 2002 a odvtedy sa od seba nepohli. Manželmi sú už 10 rokov a majú adoptovaného syna.

Harrison Ford a Calista Flockhart
Zdroj: Gettyimages

Michael Douglas a Catherine Zeta-Jones: rozdiel 25 rokov
Oslavujú narodeniny v rovnaký deň, ibaže s 25-ročným rozdielom. Zoznámili sa v roku 1998 a vzali sa o dva roky neskôr. Prekonali aj krízu, keď sa v roku 2013 rozišli, ale teraz sú opäť spolu a vyzerajú šťastne. Spolu zvládli aj Michaelovo zákerné ochorenie

Michael Douglas a Catherine Zeta-Jones
Zdroj: Gettyimages