Svojim láskam ich písali slávni muži aj ženy, ale tiež obyčajní ľudia, ktorí prežívali citové vzplanutie. Aké romantické bolo vyznávať city na stranách papiera! A aké vzrušujúce bolo čítať ich! Chcelo to kus premýšľania, majstrovstvo štylizácie, načrieť do svojich citových hĺbok, ale aj nejakú výtvarnú zručnosť, aby to dobre vyzeralo.
Dnes je to instantnejšie
Dnes to máme oveľa jednoduchšie, ale aj „instantnejšie“. Slová „ľúbim ťa“ dokonca nájdete ako predvolenú možnosť v mobilnom telefóne. Stačí pridať niekoľko smajlíkov, pusiniek, srdiečok, a hotovo, city sú vyjadrené… Možno sa neubránite pocitu, že aj také umenie ako vyznávanie lásky skĺzlo do povrchnosti. Emócie sa zmenšili na emotikony. Schválne, dokázali by ste ešte napísať ľúbostný list?
Ponoriť sa do svojich pocitov
Digitálna komunikácia je síce rýchla, ale vytráca sa čaro napätého vyčkávania, kedy list príde, aj osobný rozmer. Často ani nevieme, aký má náš milý rukopis. Väčšinou ho vidíme ťukať na displej. Ponoriť sa do svojich pocitov a vypísať sa z nich – na to si už málokto dokáže nájsť čas. Pre mnohých to dokonca môže byť prekvapivo ťažké. No možno by stálo za to obnoviť takéto vyznania, majú totiž čosi do seba!
Zaľúbení slávni muži
Slávny fyzik Albert Einstein sa zaľúbil do svojej spolužiačky z prestížnej zürišskej univerzity. Mileva nebola tradične pekná, krívala, no bola veľmi bystrá. Einsteinovým rodičom sa však nepozdávala a synovi odmietali dať požehnanie. Tento list jej Albert napísal krátko po tom, ako mu oznámila, že s ním čaká dieťa, hoci ešte neboli manželmi.
„Moje drahé mačiatko, práve som prečítal skvelý Lenardov článok o generovaní katódových lúčov ultrafialovým svetlom. Čítanie tohto nádherného textu ma naplnilo takým šťastím a radosťou, že sa o ne s tebou musím podeliť. Buď šťastná a nerob si starosti, miláčik. Neopustím ťa a všetko dovedieme do šťastného rozuzlenia. Iba musíš byť trpezlivá! Uvidíš, že ti poskytnem ochranu, aj keď veci začínajú ísť proti nám. Ako sa máš, miláčik? Ako sa má chlapec? Vieš si predstaviť, aká to bude radosť, až budeme môcť opäť spolu nerušene pracovať a nebudeme mať okolo seba nikoho, kto by nám hovoril, čo máme robiť?“
(28. mája 1901)
Milencom sa narodila nemanželská dcérka, dali ju však na adopciu. Svoj vzťah mohli zlegalizovať, až keď s ním Einsteinov otec na smrteľnej posteli súhlasil. V manželstve sa im narodili dvaja synovia, kvôli ktorým Mileva obetovala svoje vedecké ambície. Po dvanástich rokoch sa manželstvo rozpadlo a fyzik sa oženil so sesternicou Elsou.
Prezidentovo vyznanie
Aj tých najväčších skeptikov presvedčí, že láska môže byť trvalá, ak si prečítajú list Ronalda Reagana, bývalého prezidenta USA, manželke.
„Drahá prvá dáma, viem, že podľa tradície ti vždy v toto ráno dávam na podnos s raňajkami lístok s blahoželaním k nášmu výročiu. Ale všetko sa svojím spôsobom zmenilo. Namiesto lístka som ti pred niekoľkými týždňami venoval dar. No predsa takýto deň, ktorý pripomína tridsaťjeden rokov obrovského šťastia, prežíva iba málo mužov. Raz som ti už povedal, že je to ako sen mladíka o tom, ako by malo vyzerať manželstvo. Na tomto sne sa nič nezmenilo. Nielenže ťa milujem, bez teba akoby som nebol celý. Ty si pre mňa sám život. Keď si preč, čakám, kým sa vrátiš, aby som zase mohol začať žiť. Všetko najlepšie k nášmu výročiu a ďakujem za tridsaťjeden nádherných rokov. Milujem ťa. Tvoj vďačný manžel
(4. marca 1983, paluba Air Force One)
Nancy sa s budúcim prezidentom USA zoznámila náhodou, keď sa ako mladá herečka omylom ocitla na čiernej listine stúpencov komunizmu. Išlo o omyl, ktorý ju mohol stáť kariéru, čo jej dosvedčil Ronald Reagan, vtedy iba prezident združenia filmových hercov. Nancy mu prišla prejaviť vďačnosť osobne a Ronald sa na prvý pohľad zamiloval. Už o rok sa zosobášili a Nancy vymenila hereckú kariéru za kariéru manželky. Po boku svojho muža stála, aj keď bojoval s Alzheimerovou chorobou, až do jeho smrti pred vyše šiestimi rokmi.
Skúste to!
Technológie na chvíľu odložte bokom, vezmite si pekný papier (ponuka je naozaj obrovská!), pero a pustite sa do toho. List môžete napísať partnerovi, ale pokojne aj dcére, synovi či mame. Je to niečo celkom iné, ako naťukať správu v čete, ale určite vám to pôjde. Dajte sa unášať myšlienkami, pocitmi, spomienkami a píšte. Precíťte každé písmenko a čaro písania rukou. Môžete pridať aj milú ilustráciu. Neexistuje azda nikto, koho by ručne písaný list nepotešil!
Napísali ste nám
Zdenka: Do muža som sa zaľúbila vďaka listom
„Som asi jedna z mála žien, ktorá sa môže pochváliť tým, že dostáva listy od svojho muža aj po štyridsiatich rokoch manželstva.“
S Petrom sme sa zoznámili pár dní pred tým, ako odišiel na vojnu. Priznám sa, že z mojej strany to nebola láska na prvý pohľad a zaľúbený bol skôr on. Párkrát sme spolu išli na rande, ale ja som vždy mala rozpačitý pocit. Až keď prišlo odlúčenie, prišlo aj zaľúbenie…
Písal mi o všetkom
Počas vojenčiny mi celý čas pravidelne písal listy, niekedy aj dva týždenne. Aj keď som si zo začiatku všímala gramatické chyby, neskôr ma uchvátila Petrova schopnosť vyjadrovať pocity aj bežné každodenné veci. Písal mi o všetkom. Čo cez deň prežil, ako veľmi mu chýbam, ako na mňa stále myslí a predstavuje si našu spoločnú budúcnosť. Všetko opisoval s citom a veľmi farbisto. Musím priznať, že som sa doň-
ho naozaj zaľúbila práve vďaka tým listom. V nich sa mi celkom odkryl a vedela som, že človek, ktorý dokáže takto vyjadrovať pocity a takto premýšľať, nemôže byť zlý.
Čo nedokáže povedať, napíše
Dnes mám tých listov plnú škatuľu a chcem ich neskôr posunúť dcéram ako svedectvo našej lásky. Tie listy sú dôkazom, že som sa nemýlila a vybrala som si dobre. Peter je síce málovravný, ale všetko, čo mi vtedy možno nedokázal povedať, napísal v listoch. A to mu ostalo. Aj dnes, keď vidím, že ho niečo ťaží a chodí okolo toho ako okolo horúcej kaše, tak mu poviem, aby mi to napísal do listu. A veru, občas to aj robí a ja ho viem pochopiť… A tak som asi jedna z mála žien, ktorá sa môže pochváliť tým, že dostáva listy od svojho muža aj po dlhých štyridsiatich rokoch manželstva.
Bonus navyše
Písanie ľúbostného listu nielenže pomôže prekonať ostýchavosť, vyjadriť pocity a vyznať lásku, ale má aj priaznivý vplyv na mentálnu kondíciu. Sústredením sa na obsah usmerňujete myšlienky jedným smerom a nerozptyľujete sa ďalšími komunikačnými kanálmi, ako to býva v prípade smartfónov. Písanie zlepšuje sústredenie, podporuje pamäť a zároveň si trénujete jemnú motoriku. Okrem toho je príjemnou úľavou pre oči po celodennom kontakte s monitorom počítača či telefónu. Podľa štúdie, publikovanej v Human Communication Research, písanie milostných listov znižuje tiež hladinu cholesterolu v krvi.
Napísali ste nám