Poznáte to – tešíte sa na rande s novým chlapom, všetko sa vyvíja podľa plánu, dokonca niekedy nad očakávania. Až zrazu nastane chvíľa, keď neviete, či podľahnúť jeho šarmu a vlastným pudom alebo sa riadiť rozumom.

Už na prvom rande – no a?

Často sa bojíme, že ak mu rýchlo podľahneme, stratí o nás záujem alebo sa samy pred sebou budeme cítiť lacno. No dnes nie je neobvyklé skočiť do postele s novým partnerom hneď na prvej schôdzke. My ženy často polemizujeme o tom, či nerobíme chybu. V hlave sa nám za krátky čas vystrieda niekoľko protichodných názorov: „Bude to mať po TOM budúcnosť?“ alebo „Čo si o mne pomyslí?“ či „Nerobím chybu?“ Ako to už býva, osudy sú rôzne, a tak i skúsenosti našich čitateliek.

 

Martina (26): Iskra sa vytratila spolu s nasledujúcim ránom...

Po vysokej škole som nastúpila do svojej prvej práce, kde som spoznala urasteného Mária. Vymieňali sme si samé dvojzmysly a žarty, ale nebrala som to nejak vážne. Dozvedela som sa, že Mário je čerstvo rozvedený tridsiatnik a jeho manželka vraj bola hrozná! Nechcela s ním spávať. Jedného dňa ma pozval na večeru, ktorá bola plná šteklivého napätia, a potom sme šli, samozrejme, k nemu domov. Asi je jasné, čo sa stalo. Rada by som povedala, že som bola zdržanlivá, ale nebola. Mali sme sex na našej prvej schôdzke. Bol dobrý, ale…

Pokušeniu sa ťažko odoláva, ale na druhý deň môže vzrušenie vystriedať sklamanie.
Pokušeniu sa ťažko odoláva, ale na druhý deň môže vzrušenie vystriedať sklamanie.
Zdroj: shutterstock

Cítili sme sa trápne
Ráno bolo také rozpačité. Bodaj by aj nie. Boli sme dvaja cudzí ľudia, ktorí nie sú na seba zvyknutí, no vtedy som si uvedomovala len to, že sa cítim akosi „špinavo“. Zrazu sa všetko zmenilo. Naše stretnutia v práci boli odrazu chladné. Všimli si to aj naši kolegovia a veľa sa o nás šuškalo. Zmohli sme sa len na odmerané pozdravy. Prázdne, bez iskry, tá sa niekam vytratila. Nebolo to len z jeho strany, ale aj z mojej. Obaja sme sa cítili trápne. Ten oheň, ktorí v nás horel, asi vyhasol v tú noc, keď sa to stalo. A vtedy som si povedala, že už sa nikdy s nikým nevyspím na prvej schôdzke. Ten čarovný čas vzájomného spoznávania, ku ktorému patrí aj kúsok zvláštneho očakávania a radosti z objavenia nepoznaného, sme preskočili. V súčasnosti, ak idem na rande, nech mi je muž akokoľvek sympatický, držím sa na uzde a radšej ho spoznávam dlhší čas.

Alexandra (29): Musela som otestovať, či nám to bude klapať v posteli

Bývalý ma nechal po ôsmich rokoch. Cítila som sa ukrivdená a zradená. Vraj sa ešte necíti na manželstvo a deti, no ja som si už chcela založiť rodinu, tak ma opustil. Hnevala som sa na neho, pretože mi zobral najlepšie roky života a potom ma odložil ako použité ponožky. Tak som si sľúbila, že už nedovolím nikomu, aby ma oberal o môj drahocenný čas, a stanovila som si cieľ nájsť v čo najkratšom čase toho pravého. Na Facebooku som sa zoznámila s Jakubom a dali sme si rande. Večer bol príjemný, pretože Jakub bol fešák a hneď sa mi zapáčil. Bol taký milý, až sa mi to zdalo nereálne. Rozprávali sme sa celé hodiny a o všetkom možnom. Nikdy som nestretla takého muža, pekného aj citlivého.

Jakub ju priťahoval, no ich prvé milovanie dopadlo zle.
Jakub ju priťahoval, no ich prvé milovanie dopadlo zle.
Zdroj: shutterstock

Pán dokonalý, až kým…
Ráno, keď začalo svitať, Jakub navrhol, aby sme si šli pozrieť východ slnka z neďalekého kopca. Čo môže byť romantickejšie? Povedala som si, že Jakub by mal byť otcom mojich detí a že je až zvláštne, že hneď prvý, s kým som išla na rande, spĺňa všetky moje kritériá, ktoré má mať môj vyvolený... Teda, až na jedno. Vtedy mi napadlo, že... Ak s ním chcem mať vážny vzťah, musím vedieť, či nám to bude klapať aj v posteli. Potrebovala som ho čo najrýchlejšie otestovať, nech viem, či budeme zohraní aj z tejto stránky. Jakub bol dokonalý džentlmen a ja som ho zviedla. A bolo to hrozné. Jednoducho sme si v posteli nesadli. Okrem skúsenosti som si z toho intímneho okamihu nič neodniesla.

Bola som veľmi smutná, že tento test nedopadol podľa mojich predstáv. No bolo dobré, že sme to zistili hneď na prvom rande a nestrácali čas pri niečom, čo by nefungovalo. Po tejto skúsenosti som hľadala ďalej. Ak mi bol nový objav sympatický, vždy som chcela vedieť, či sme si súdení aj v tejto oblasti. A neľutujem to. Netrvalo dlho a našla som toho pravého. Vo všetkom si rozumieme. Hoci sme sa s Michalom spolu vyspali hneď na prvom rande, ani jeden z nás to nikdy neoľutoval. Intímne sme si sadli a o dva dni sme spolu už aj bývali. Po polroku od nášho sexu na prvom rande sme sa zosobášili a teraz čakáme dieťa. Testovanie bolo v jeho prípade viac než úspešné. Sex je podľa mňa dôležitou súčasťou vzťahu. Ak to dvom ľuďom v posteli neklape, vzťah sa rúti do záhuby.

Paulína (36): Chceli odo mňa len jedno, no ja som hľadala lásku

Zhruba pred rokom na mňa doľahla kríza. Dostávala som len svadobné oznámenia od svojich kamarátok alebo, ešte lepšie, esemesky s mierami ich novorodených detí. Mala som síce slušne rozbehnutú kariéru ako manažérka, bola som pekná, vysoká a štíhla, oblečená v luxusných šatách a značkových lodičkách, ale na čo mi to bolo, keď som bola bez chlapa? Raz v práci ma pozval jeden klient na obed. Hoci som chvíľu naoko otáľala, vnútri som horela nadšením a radosťou. Nebola som schopná ani jesť. Celý čas rozprával o sebe, čo všetko má a čo všetko bude mať. Bolo mi to jedno! Hltala som ho. Po obede sme zašli na jeho hausbót, kde to nemohlo dopadnúť inak ako sexom. Poznala som ho pár hodín! Nasledujúci deň som čakala na jeho esemesku alebo telefonát. Nič. Neozval sa týždeň, až kým znova neprišiel k nám do práce. Ani sa na mňa nepozrel a bol veľmi odmeraný. Oplakala som ho na pleci kamarátky s fľašou vína.

Podľahnúť vášni na prvom rande sa Paulíne nevyplatilo.
Podľahnúť vášni na prvom rande sa Paulíne nevyplatilo.
Zdroj: shutterstock

Dvakrát tá istá chyba
Neskôr mi do života vstúpil Miro, nový čašník z kaviarne pod mojím bytom, kde som si každé ráno chodila po kávu. Pozval ma na rande a ja som plná očakávania bez váhania súhlasila. Bol síce mladší ako ja, ale vyzeral naozaj dobre. Po rande ma odprevadil k bytu, ja som ho bez mihnutia oka pozvala k sebe, kde sme sa hneď na seba vrhli. Hneď na druhý deň som zistila, že som bola len ďalšia na jeho veľmi dlhom zozname. Zanevrela som na mužov, no práve moja najlepšia kamarátka mi pomohla pochopiť, že muž si neváži ženu, ktorá mu hneď skočí do postele. Dohodila mi Andreja, svojho bratranca, s ktorým som sa prvýkrát milovala asi až po polroku randenia. A dodnes som za to vďačná. Randili sme, spoznávali sa a ja som mala čas zistiť, o čo mu naozaj ide. Dnes je mojím manželom, partnerom, milencom i najlepším priateľom.

Je sex na prvom rande dobrý nápad?

Radí Janette Suchá, životná a vzťahová koučka

Najskôr treba povedať, že prvý sex alebo jeden sex určite nevypovedá o možnej kvalite sexu vo vzťahu v budúcnosti. Predpokladám, že pri tejto téme hovoríme o možnom perspektívnom vzťahu. Pre vzťah, teda fungujúci vzťah, ktorý má pre človeka plnohodnotný význam, je určite potrebných viac rovín, nielen tá sexuálna. V prvom rade je to láska, porozumenie, vzájomná úcta, rešpekt. Každý má, samozrejme, svoj rebríček preferencií a sex je prirodzenou súčasťou vzťahu, no nepredpokladám, že je pre niekoho najdôležitejší.

V takom prípade nemôžeme hovoriť o plnohodnotnom vzťahu. Sex na prvom stretnutí teda určite neodporúčam, ak rande nie je určené len na uspokojenie telesných potrieb. Sexuálny život je prirodzenou súčasťou partnerského života a umocňuje všetky hodnoty partnerského vzťahu. Intímne telesné zblíženie by malo prirodzene vyplynúť z postupného spoznávania sa, pričom určite netreba nič uponáhľať, ale zase ani umelo naťahovať. Obaja partneri by mali prirodzene vycítiť, kedy prišiel ten správny čas, pričom sa, samozrejme, nedá presne určiť, či je to na piatom rande alebo po mesiaci, alebo po roku.

Je to veľmi individuálne. Tak ako každý z nás je iný, tak je aj každý vzťah jedinečný. Partneri by sa mali otvorene rozprávať aj o tejto téme. Tak ako sa vyvíja partnerský vzťah, tak sa vyvíja aj sexuálny život. Partneri sa musia navzájom spoznávať aj zo sexuálnej stránky a budovať svoj sexuálny život, objavovať jeden druhého. Nejde o kvantitu, ale o kvalitu. Partneri môžu mať kvalitný sexuálny život, aj keď bol prvý styk katastrofou.