Ženské skupiny na internete nás vedia zachrániť a pomôcť! Ktoré sú najlepšie a kde ich hľadať
25. 1. 2024, 10:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:25)

Zdroj: Shutterstock
Ženská podpora nie je nikdy na zahodenie.Keď priateľky nie sú poruke alebo sa cítiteosamelá, či hľadáte radu, ženské skupinyvám pomôžu.

Nejde len ezoterické skupinky žien, ktoré sa podporujú spiritualite či sebapoznaní, ale existujú aj ženské čitateľské krúžky či kreatívne, kde si aj všeličo pekné vytvoríte. Tiež poznáme podporné skupiny pre ženy na okraji spoločnosti (užívateľky drog alebo inak závislé, pre ženy poskytujúce sexuálne služby) pre rómske ženy v osadách (organizuje ich napríklad Človek ohrození). Existujú skupiny žien, ktoré majú hendikepované alebo inak choré deti a navzájom si vedia odovzdať skúsenosti. Konajú sa aj stretnutia žien, ktoré trpia fyzickými či duševnými chorobami skupina im pomáha sa nimi vysporiadať.
Zdroj: Shutterstock
V niektorých skupinách si zatancujete a zaspievate - uvoľnenie zaručené....
V čom vám pomôžu
Všetky skupiny majú jediný cieľ – podporiť vás, pomôcť vám tým, čo vás trápi, posilniť vaše kompetencie, povzbudiť k zmenám či dodať sebavedomie, aby ste zvládli problémy a ťažké chvíle. V neposlednom rade si tu môžete nájsť nové kamarátky. Niekedy slúžia ako terapia, ventilovanie denných starostí či trápení, inokedy je to dobrý „zaháňač“ nudy alebo zdroj nových informácií. Zároveň môžu poslúžiť pri získavaní nových zručností, sú vhodné aj na budovanie komunity, pocitu spolupatričnosti posilňovanie vzťahov. Mnohokrát sa práve tu po dlhom čase zabavíte, zasmejete či si napríklad zatancujete zaspievate. Mnohé skupiny okrem analýzy problémov poskytujú pohyb, vybitie si energie alebo len priestor na vznik iných myšlienok, ako sme boli doteraz zvyknuté. V ženských skupinách je veľká sila oplatí sa nájsť si takú, ktorá vám bude vyhovovať svojím zameraním aj názorovým profilom.
Virtuálne ženské kruhy
Zdroj: Shutterstock
Virtuálne skupiny tiež vedia byť nápomocné a inšpiratívne...
Čo to vlastne znamená? Prečo ženy nazvali svoje skupiny kruhmi? Jednak to odkazuje na cyklickosť, kolobeh, ktorý vidíme prírode, odohráva aj vnútri samotných (menštruácia) tiež našom živote (dievča – matka – zrelá žena – starena), jednako na akúsi rovnocennosť, nehierarchickosť, na ktorú si ženy potrpia. Ak si na Facebooku vyhľadáte „ženské kruhy“, nájdete rôzne skupiny či už súkromné, alebo verejné. Môžete poslať žiadosť čakať, kým vám ju administrátorka schváli. Zvyčajne treba dodržať nejaké pravidlá ako nešírenie nenávisti či vynášanie problémov druhých žien mimo skupinu. Často sa tam ženy rozpíšu citlivých intímnych problémoch ostatné členky sa snažia komentármi pomôcť.
Zdroj: Shutterstock
Niekedy je dobre po práci vypnúť v bezpečnom prostredí žien. Zvlášť pri stresujúcej práci.
Ak vám aj nepomôžu, aspoň zistíte, že tom nie ste sama že problémom, ktorý riešite, sa stretli aj iné ženy nejako to prežili, či sa tým popasovali. Je to vždy povzbudzujúce inšpirujúce. Nájdete však aj skupiny, ktoré podporujú váš kreatívny talent, kde sa môžete podeliť o vaše výrobky či iné zručnosti, často sa stane, že tak nájdete nielen podporu, ale aj ženy, ktoré si ich od vás kúpia. Najviac virtuálnych skupín je zameraných na sebapoznanie vzdelávanie. Sú to však väčšinou platené kurzy, ktorých súčasťou je aj podporná virtuálna skupina účastníčok.
Tie pre rodičov a pomoc vo vzťahoch nájdete na 2. strane...
Tie pre rodičov
Materstvo je samostatná kapitola, preto aj skupiny zamerané na výchovu detí sú rovnako dôležité ako tie na sebarozvoj. Dnešné ženy si nie sú isté svojimi materskými kompetenciami. Naše mamy nemali toľko možností, koľko máme my – či už vzhľadom na stravu, oblečenie, knihy, postupy, návody… Všetkého je vyše hlavy informácie sa rôznia, preto sú dnes matky zmätené viac ako kedysi. Asi prvý kontakt každej mamy je stránka Modrý koník, ktorá je však len odrazovým mostíkom ďalším špecifickým skupinám. Byť mamou je zodpovednosť, ktorú my ženy máme akosi prirodzene, ale boríme sa skôr tým, že chceme byť nielen matkami, ale perfektnými matkami a mať perfektné deti. Úprimne, aj keď vieme, že je to nereálne, napriek tomu sa o to všetky usilujeme. Vedieť, že aj ostatné matky zlyhávajú, je väčšinou to, čo potrebujeme počuť. Potom vieme nájsť aj spoločné riešenia. Preto tieto skupiny majú čoraz väčšiu silu a vplyv.
Zdroj: Shutterstokc
Niektoré skupiny vám pomôžu lepšie sa spoznať, iné poradia vo vzťahoch či pri výchove detí,
Vzťahy a zase vzťahy
Okrem lásky k sebe sú najčastejšou témou vzťahy k manželovi, partnerovi, rodičom, súrodencom, príbuzným, deťom či kolegom práci. Väčšinou nás trápi rovnaká neistota ako pri materstve, či sme dobrými manželkami, deťmi kolegyňami, priateľkami. Potrebujeme menej hodnotiť, kritizovať, porovnávať sa, naučiť sa viac si spontánne užívať život, ľudí a nie večne plánovať. Poniektoré máme problém vyjadrovať svoje skutočné pocity partnerom a pomenovať tým súvisiacu sexuálnu frustráciu. A sem, samozrejme, patria aj premeny ženy z dievčaťa na matku, s príchodom menopauzy na zrelú staršiu ženu. Vo všetkých fázach máme úplne iné potreby a tie treba vedieť vo vzťahoch prezentovať, aby dobre fungovali. Ale predtým si to všetko treba uvedomiť. V ženských skupinách to ide celkom ľahko. Len sa netreba báť vyskúšať to.