Žiarlivosť môže zničiť aj tú najväčšiu lásku: 3 varovné signály, že ste v pasci! Pozor na BOD 2
4. 3. 2021, 16:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 23:35)

Zdroj: shutterstock
Dôkaz lásky alebo okovy v partnerstve? Ak žiarlivosť narastie do extrémnych rozmerov, máva ničivé následky. Môže sa takýto človek vôbec zmeniť?

Niektorým z nás prekážajú aj najmenšie prejavy žiarlivosti. No sú i také ženy, ktorým to lichotí a berú to ako dôkaz partnerovej lásky. Musíte však vedieť rozoznať, kedy ide o neškodné naťahovanie sa a kedy sa žiarlivosť, naopak, môže stať zabijakom vzťahu.
Znaky prehnanej žiarlivosti
Ak si myslíte, že to robí každý chlap, mýlite sa. Ak má váš partner prehnané žiarlivostné návyky, dajte od neho ruky preč. Ako spoznáte, čo je už príliš?
Zdroj: shutterstock
Znaky prehnanej žiarlivosti
1. Sleduje vás aj online
Ak vám partner pozerá do mobilu, keď píšete SMS, telefonujete či komentujete niečí status, máte zjavne do činenia s poriadnym žiarlivcom. Prekážajú mu vaše komentáre na sociálnych sieťach, stará sa, koho sledujete, komu ste dali lajk, okomentovali fotku, prípadne mu vadí, že máte medzi priateľmi toľko mužov? Nie, nie je to v poriadku. Partneri by mali mať istú slobodu na sociálnych sieťach a prejavovať si dôveru aj v online priestore.
2. Môj miláčik…
Pamätáte si Glocha z filmu Pán prsteňov? Aj on mal pocit, že prsteň nepatrí nikomu inému, len jemu. Bol odeň závislý. Je váš partner ako Gloch? Je to znak extrémneho žiarlivca. Keď nie ste spolu a on vám dokola telefonuje, aby sa uistil, s kým ste a čo robíte, nie je to normálne správanie. Ak mu okamžite neodpíšete na správu alebo nezdvihnete telefón, extrémne žiarli a podozrieva vás? Vedzte, že zrelý a silný muž neobmedzuje prirodzenú slobodu svojej partnerky.
Zdroj: shutterstock
Zastavte to hneď na začiatku
3. Prehnaný kontrolór
Dôvera je základ vzťahu, naopak, prehnaná žiarlivosť ho ničí. Ak vás a všetkých naokolo partner podozrieva z nevery, žijete s nezdravo žiarlivým mužom. Keď vás vypočúva a musíte mu detailne opísať každý okamih svojho života či dňa, nie je to okej. Je fajn mať doma niekoho, kto sa o vás zaujíma, no nie takého, kto vám neverí a kontroluje vás. Najmä, ak vám prikazuje aj to, čo si máte obliecť či ako sa máte správať ku kolegom v práci.
Zdroj: shutterstock
Prehnaný kontrolór
Betka (25): „Neraz sa strhla hádka pre moju žiarlivosť.“
Vo vzťahu s priateľom som ja tá žiarlivá a neraz nám to pokazilo pokoj a pohodu. Môj partner je veľký fešák a viem, že naňho ženy letia. Už viackrát sme sa pre moju žiarlivosť pohádali, hoci mi ešte ani raz nedal dôvod, aby som žiarlila. Myslím si, že som taká aj preto, lebo sa kvôli mne rozišiel s bývalou partnerkou a bojím sa, že sa to stane i mne. Som nervózna, keď vidím, že si s niekým píše, alebo keď mu volá nejaká kolegyňa z práce. Neraz sa z ničoho nič strhla hádka pre moju prehnanú žiarlivosť. Mrzí ma, že je to tak, no neviem myslieť a konať inak.
Anka (59): „Je dôležité vedieť dôveru opätovať.“
S manželom sme spolu už štyridsať rokov, no bez dôvery to jednoducho nejde. Počas nášho dlhoročného vzťahu sa stalo, že som prekročila buď ja, alebo on hranicu dôvery. Vznikli hádky i nedorozumenia, no vekom a časom, ktorý sme spolu strávili, sme si našli určitú rovnováhu. Je dôležité ponechať si osobný priestor a navzájom si dôverovať.
Je žiarlivosť prirodzená?
Odpovedá Janette Suchá, životná a vzťahová koučka
Zdravá žiarlivosť je normálna a často aj žiadaná. Ak partner vôbec nežiarli, môžete mať pocit, že ste mu ľahostajná. Táto žiarlivosť sa však prejavuje nenápadne, vidíte ju na neverbálnej komunikácii alebo na nejakej nevinnej poznámke. Ak však niekto partnera sleduje (dnes už je mnoho prostriedkov, ako napríklad rôzne aplikácie v mobile či počítači, GPS v aute), potajme mu kontroluje mobil alebo ho neustále zahŕňa nepríjemnými poznámkami a narážkami, tak sa zo žiarlivosti stáva veľký problém.
Dôležité je hľadať, kde žiarlivosť pramení. Žiarliť môžete preto, že partner má sklony k promiskuite alebo k flirtovaniu. Vtedy si treba ujasniť, čo od takého vzťahu môžete očakávať a či taký vzťah vôbec chcete. Problémom môžu byť aj osobnostné charakteristiky žiarlivca, sklon žiarliť majú napríklad ľudia s nižším sebavedomím. Dôležitá je tiež kvalita vzťahu. Ak je vzťah hlboký, zrelý a založený na pravých hodnotách, ako je láska, porozumenie, podpora a úcta k partnerovi, cítite sa naplnená a žiarlivosť je vám cudzia. Ak je však vzťah povrchný, plytký, založený na chvíľkovej náklonnosti alebo len nechcete byť sama, riziko, že Amor vystrelí šíp niekde inde, je vysoké.
Vtedy je žiarlivosť naozaj tým pomyselným posledným klincom do rakvy vzťahu. Nehovoriac o patologickej forme žiarlivosti, o poruchách osobnosti, paranoidnom partnerovi a podobne, keď žiarlivosť prechádza do prenasledovania. Z takéhoto vzťahu treba ujsť. Kvalitný vzťah nespadne z neba, ako si veľa ľudí myslí, ale treba na ňom pracovať, budovať ho, treba sa rozprávať o pocitoch, problémoch, treba sa o partnera zaujímať, a nie riešiť každý náznak problému v inej spálni.