Mamičkin maznáčik je vtedy, ak...

■ Želanie jeho mamy je mu rozkazom. Ak mama chce, aby pre ňu čokoľvek spravil – nakúpil, zobral ju k doktorovi či do kina –, vždy ju uprednostní pred tým, čo práve chcete a potrebujete vy alebo vaše deti.
■ Potrebuje s ňou byť často v kontakte. Veľmi často. Osobne alebo cez telefón.
■ Vyžaduje od vás, aby ste ho obsluhovali a zabezpečovali mu komfort, na aký bol zvyknutý z domu.
■ Chce jej byť vždy nablízku. Vyžaduje, aby ste bývali blízko nej.
■ Žiadne rozhodnutie nespraví bez konzultácie s mamou.
■ Čaká, že všetko budete robiť ako jeho mama.
■ Jej rady sú preňho posvätné.

Ak neurobí žiadne rozhodnutie, aby sa neporadil s mamou, je zle.
Ak neurobí žiadne rozhodnutie, aby sa neporadil s mamou, je zle.
Zdroj: Shutterstock

Čo sa s tým dá robiť, aby to fungovalo?

Ak má dobrý vzťah s matkou, nie je to zlé znamenie. Mal by to byť však vzťah, v ktorom je rovnováha medzi láskou, rešpektom a odstupom. Uistite sa, že to aj váš partner vníma rovnako. Ak pociťujete, že uprednostňuje mamu pred vami, rozhodne sa s ním o tom rozprávajte. Zabrať môžu aj tieto stratégie. Vaše manželstvo by rozhodne nemalo byť milostný trojuholník medzi vami a jeho matkou.

1 Bojujte ako jeden tím

Vy a váš muž ste samostatná jednotka a potrebujete robiť spoločné rozhodnutia a mať spoločné aktivity. Spoločné znamená spoločné ako pár alebo rodičia s deťmi. Ak partner často mení vaše plány preto, aby ulahodil svojej mame, povedzte mu, že sa vám to nepáči, a navrhnite mu alternatívu. Hranice vzťahu s mamou by si mal jasne vymedziť a z vás spraviť prioritu. Ak návšteva jeho mamy narúša vaše plány, požiadajte ho, aby čas, keď chce byť s ňou, včas zaznačil do kalendára a vy ste sa vedeli zariadiť. Rovnako si do kalendára zaznačte program, keď budete spolu len vy dvaja.

2 Drobné obety

K manželstvu patrí aj to, že občas budete tráviť čas s rodinou toho druhého. Ak robí vášho muža šťastným, že z času na čas prídete na večeru k jeho mame, tak to preňho spravte a skúste sa nesťažovať. Ak bude šťastný váš muž, bude šťastná aj vaša svokra. Možno to vnímate ako obetu a stratu času, ale spomeňte si na to, keď vám svoj čas venoval on. Napríklad keď s vami trpezlivo vyberal topánky dve hodiny alebo strážil deti, keď ste išli na jogu.

3 Ústa na zips

Vieme, že vaša svokra má vlastnosti a zvláštnosti, ktoré jednoducho nemôžete zniesť. Ale nevyťahujte jej nedostatky pred ním. Iba ho tým podráždite, dokonca aj vtedy, keď máte pravdu. Skúste trochu obrátiť scenár. Páčilo by sa vám, keby pred vami urážal vašu rodinu? Ak sa potrebujete naozaj vyventilovať, čo sa týka svokry, zavolajte radšej kamarátke. Tá to pochopí.

Oplatí sa s ňou nebojovať.
Oplatí sa s ňou nebojovať.
Zdroj: Shutterstock

4 Nebojujte s ňou

Možno svokru naozaj nemusíte, ale ak jej váš manžel vždy drží stranu, problémom je práve on. Vy ste jeho manželka a ignorovať vaše potreby pre potreby jeho mamy je neodpustiteľné. Ak ste preňho podstatná a dôležitá, dokáže si vymedziť hranice
a vypočuť si váš názor. Nezaslúžite si byť tretím kolesom ani bojovať o jeho pozornosť so svokrou. Ak to pochopí, fajn, ak nie je ochotný nič meniť, je to pre vás signál, že to nemá zmysel.

5 Na uštipačné komentáre nereagujte

Ak svokra zachádza až tak ďaleko, že vás zosmiešňuje a uráža za vašu postavu, oblečenie či výzor, vôbec na jej poznámky nereagujte
a uštipačné odpovede si opakujte iba v duchu a s úsmevom. Najlepšie je celkom sa vzdialiť a odísť. Možno, že svokra vás cielene provokuje, aby ste nad sebou stratili kontrolu. To nikdy nedovoľte. Ak je nepríjemná, ignorujte ju a udržte emócie na uzde. Tým jej dáte najlepšiu lekciu a môžete odísť so vztýčenou hlavou.

6 Poďakujte sa za radu

Možno vám neprekážalo, keď navrhla, aby ste vo svadobnej výzdobe mali nezábudky, ale začalo vám už prekážať, keď trvala na servítkach s monogramom, hovorila do toho, aké šaty si máte obliesť, a bazírovala na jahodovej torte, hoci vedela, že ste na jahody alergická. Nabudúce, keď vám ponúkne nevyžiadanú radu, postupujte takto:
1. Jej radu oceňte.
2. Povedzte jej, čo spravíte.
3. Poďakujte sa jej.

Ako to môže vyzerať? Takto! Svokra vám napríklad radí v dobrej viere, aby ste v tehotenstve necvičili. Čo vy na to?
1. Rozumiem, že sa bojíš o zdravie bábätka.
2. Doktor povedal, že ľahké cviky mi pomôžu pripraviť sa na pôrod.
3. Ďakujem, že sa o mňa bojíš. Ak budete zdvorilá, ale budete stáť za svojím, skôr či neskôr to pochopí.

Mamičkári z Hollywoodu

Ani oni nedajú dopustiť na svoje mamy:

Justin Timberlake

Miláčik Justin Timberlake (38) je manželom krásnej Jessicy Biel. Ktovie, ako reagovala na jeho vyjadrenie, ktoré poskytol časopisu Rolling Stone v roku 2003: „Mama bola vždy pri mne a pre mňa. Celý život hľadáte niekoho, kto je rovnako dobrý ako vaša mama. To je vopred prehratý boj.“

Justin Timberlake
Justin Timberlake
Zdroj: Profimedia

Leonardo DiCaprio

Leo je veľký prelietavec a vystriedal už niekoľko partneriek. Dôvodom môže byť práve jeho mama Irmelin Indenbirken. Chodieva s ňou na futbalové zápasy a v roku 2016 ju vzal na udeľovanie Oscarov. Nikdy na ňu nezabudne v  ďakovnej reči. Dokonca ju zobral na pár dovoleniek spolu so svojimi priateľkami a tie, ktoré mu neschválila, jednoducho odkopol. Takou vraj bola Blake Lively.

Leonardo Di Caprio
Leonardo Di Caprio
Zdroj: Profimedia