Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Zvyknete sa často hádať? TAKTO vyhráte každú potýčku... Osvojte si TOTO DESATORO!

Vyjdite z hádky ako víťazka

Zdroj: shutterstock

Reklama

Bez ohľadu na to, s kým sa hádate – či už ide o manžela, priateľku, dieťa alebo kolegu. Tieto jednoduché stratégie vám zaručene pomôžu zostať v pokoji a ešte oveľa viac.

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Dokáže prestávka vo vzťahu spojiť partnerov alebo práve naopak? Prezradí vám to vzťahová koučka

    Po každej hádke ste presvedčená, že azda môžete aj za zemetrasenie na Haiti. Plačete zatvorená v kúpeľni a máte pocit, že život je jeden veľmi zlý vtip. A teraz si predstavte, že vám manžel niečo vyčíta a vy sa neurazíte. Že vám matka vynadá a vy jej zajtra znova rada zavoláte. Znie to ako utópia? Ani nie. Keď budete presne vedieť, prečo sa ten druhý hnevá, máte napoly vyhraté. To zistíte jedine tak, že zostanete počas hádky pokojná a osvojíte si tieto jednoduché „hádkové“ pravidlá. Zostavila ich nemecká psychologička Susanne Gastdorfová, podľa ktorej zaberajú dokonale. Nakoniec zistíte, že ste vyhrali vy aj váš náprotivok. Minimálne za skúšku to stojí, no nie?

    Zdroj: Shutterstock

    Osvojte si stratégie hádky, aby ste z nej vyšli ako víťazka.

    Týchto päť stratégií vám môže pomôcť, aby ste vyšli z hádky ako víťazka a zároveň váš oponent nebol porazený.

    1. stratégia: Zúri? Nič nevravte

    Áno, vieme, ľahko sa to hovorí, ale ťažko praktizuje. Keď však zostanete v pokoji, zafunguje to na vás ako tabletka na upokojenie. Ak je váš „súper v hádke“ rozrušený a rozčúlený, nechajte ho tak. Vtedy nič nehovorte, len sa zhlboka nadýchnite, v duchu pomaly napočítajte do desať a počúvajte, ako váš náprotivok uvoľňuje paru. Tá mu skôr či neskôr dôjde a upúta ho práve váš pokoj. Vtedy pochopí, že ho beriete vážne, chcete ho počúvať a nielen na seba bezhlavo štekať.

    Zdroj: Shutterstock

    1. stratégia: Zúri? Nič nevravte

    2. stratégia: Kráčajte v jeho topánkach

    Ak vám niekto povedal, že ho nemôžete pochopiť, tobôž nie mu radiť, pretože nekráčate v jeho topánkach, jednoducho si ich obujte. Aspoň tak radí psychologička Susanne Gastdorfová, čo znamená skúsiť sa vžiť do kože a pocitov toho druhého. Namiesto toho, aby ste na svoj náprotivok vyštekli: „To nie je pravda,“ keď v hádke argumentuje, skúste sa zamyslieť nad tým, ako to vyzerá z jeho pohľadu. Ako by ste sa cítili vy v jeho koži v danej situácii? To je najlepší spôsob, ako dospieť k spoločnej dohode. Využite silu slovíčka áno. Skúste na argumenty druhej strany odpovedať: „Áno, viem, ako to myslíš.“ To neznamená, že s druhou osobou súhlasíte, no zaradili ste „nižšiu“ rýchlosť a hádku tak ľahšie dostanete pod kontrolu.

    3. stratégia: Stlačte STOP

    Snažíte sa, aby hádka nedosiahla obludné rozmery, no váš súper kričí čoraz viac a hlasnejšie? Zatiahnite ručnú brzdu. Jednoducho ho zastavte. Ticho, no zároveň veľmi dôrazne povedzte: „Si skutočne veľmi nahnevaný a hovoríš veci, ktoré by si inak nepovedal a nemyslíš ich tak. Nechcem byť pri tom. Porozprávame sa o tom radšej neskôr.“ Následne odíďte z miestnosti alebo rovno z domu (aspoň si prevetráte hlavu). Čo tým dosiahnete? Bez publika sa jeho hnev rýchlo vytratí a on sa upokojí.

    Zdroj: Shutterstock

    3. stratégia: Stlačte STOP

    4. stratégia: Ukážte mu tvár

    Keď predošlé stratégie zabrali a druhá strana sa už upokojila a nezúri, uľahčite jej reštart. Ale nie hádky, skôr dospelého rozhovoru. Neukazujte jej chrbát, ale nastavte tvár. Niežeby ste mali očakávať facku, to rozhodne nie. Ale porozprávajte sa zoči-voči. Správajte sa ústretovo a láskavo. Pomôže vám povedať: „Možno máš pravdu, možno som urobila chybu. Pozrime sa na veci spoločne a porozprávajme sa.“

    5. stratégia: Nechcite byť za každú cenu víťazka

    Cieľom je totiž konflikt vyriešiť a nie obísť naprázdno. Ide o to, aby ste našli dohodu, ktorá odstráni problém a vďaka ktorej budú všetci spokojní. Nielen vy. Dôležité je, aby ste dospeli k vzájomnej dohode. A pre tento účel je ideálna stratégia dvoch kruhov. Do malého kruhu napíšte to, za čím si rozhodne stojíte, aj keby traktory z neba padali. Napríklad, že chcete ísť na dovolenku, no v žiadnom prípade sa ne­chcete zadlžiť. Napíšte si do kruhu obe požiadavky. Okolo tohto prvého kruhu nakreslite jeden veľký a napíšte doň, čo by bolo pekné mať, ale nemusíte to mať – napríklad ísť na dovolenku k moru, letieť lietadlom, bývať v 5-hviezdičkovom hoteli, ísť až na dva týždne. Potom papier s kruhmi dajte svojmu partnerovi, nech do nich vpíše svoje požiadavky. Čím menej toho ostane v prvom kruhu a čím viac v druhom, tým väčšia je šanca, že spor sa skončí kompromisom, na ktorom sa dohodnete spoločne a bude pre oboch prijateľný.

    Zdroj: Shutterstock

    5. stratégia: Nechcite byť za každú cenu víťazka

    Osvojte si aj desatoro vyrovnanej hádky

    1. Ostaňte pokojná. Ak ste hlučnejšia, neznamená to, že hádku vyhráte.
    2. Stavte na fakty a majte poruke vždy dostatok relevantných informácií.
    3. Emócie bokom. Tu platí, že treba počúvať rozum a nie srdce.
    4. Klaďte otázky. To vás ľahko dostane do vedúcej pozície.
    5. Naučte sa počúvať. Ak niekoho chcete presvedčiť o svojom názore, musíte poznať aj názor toho druhého.
    6. Poznajte svojho oponenta a prispôsobte sa tomu, s kým sa hádate. Inak bude hádka vyzerať s mamou, inak s manželom.
    7. „Win-win“ situácia je to, čo chcete obaja dosiahnuť. Musíte vedieť robiť kompromisy a ústupky.
    8. Ak je to tak, priznajte si chybu. Nikto nie je neomylný, preto keď si uvedomíte, že ten druhý má pravdu, uznajte to.
    9. Buďte férová a nevyťahujte žiadne podpásovky.
    10. Snažte sa hádke vyhnúť. To je to najlepšie, čo môžete urobiť pre seba aj toho druhého.

    Zdroj: Shutterstock

    Musíte poznať aj partnerov názor, ak ho chcete presvedčiť o svojej pravde. Preto sa naučte počúvať.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS