Reklama

Čím nižšia teplota v mrazničke, tým lepšie? Keď zistíte, čo tým spôsobíte, už to neurobíte

Ilustračná snímka

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Dobre zásobená mraznička vám ušetrí čas i peniaze, ale len za predpokladu, že ju používate správne. Lenže možno aj vy robíte niektorú z týchto chýb.

Tento malý priestor je tajnou zlatou baňou vo vašej kuchyni. Vďaka nemu môžete kedykoľvek vytvoriť rýchle, jednoduché jedlo. Ušetrí vám čas, peniaze a ďalšiu cestu do obchodu s potravinami. Navyše je je to jednoduchý spôsob, ako zabrániť plytvaniu potravinami. Lenže toto všetko platí len za predpokladu, že mrazničku používate správne! Na čo teda dávať pozor?

Zle nastavená teplota

Už ste niekedy skontrolovali, akú teplotu vlastne v mrazničke máte? Je ľahké otvoriť dvere, zacítiť závan ľadového vzduchu, vidieť zmrznuté potraviny vo vnútri, a predpokladať, že je všetko v poriadku. Pokiaľ ale občas teplotu neskontrolujete, ako si môžete byť istí? Ak je totiž vo vašej mrazničke veľké teplo, aj keď je jedlo naoko zmrznuté, oveľa rýchlejšie sa pokazí. A keď je teplota príliš nízka, mráz potraviny rýchlo vysušuje.

Náš tip: Kúpte si do mrazničky teplomer a teplotu čas od času skontrolujte. Nikdy by nemala byť vyššia, než -18 ° C, pokiaľ ale chcete potraviny uchovávať skutočne dlhodobo, mali by ste v nej udržiavať teplotu medzi - 20-22 ° C. A pamätajte si, že všetko, čo vkladáte do mrazničky, by malo mať maximálne izbovú teplotu.

Nevhodné obaly

Ani správna teplota vám ale nepomôže, ak potraviny v mrazničke nebudete mať správne a dostatočne zabalené. Zle uložené potraviny totiž môžu stratiť farbu aj chuť. Od tých aromatických vám tiež môže napáchnuť všetko, čo v mrazničke máte. A veru, jahody voňajúce po cesnaku nikomu chutiť nebudú.

Náš tip: Pred vložením potravín do mrazničky sa uistite, že je všetko zabalené správnym spôsobom. Použiť môžete vrecúška, alobal, umelohmotné dózy, mrazuvzdorné sklo. Mleté mäso zamrazujte po porciách, ktoré preložte fóliou alebo dajte jednotlivo do vrecúšok. Drobné kusové ovocie vložte do mrazničky jednotlivo na tácke, do vrecúšok ho nasypte až zmrznuté. Potraviny s výraznou vôňou potom zabaľte do niekoľkých vrstiev igelitu alebo vzduchotesného boxu, aby od nich nenapáchli ostatné.

Nepopísané potraviny

Pokiaľ do mrazničky vkladáte nepopísané balíčky, vrecúška a boxy, môžete si byť istí, že sa stratia niekde v hlbinách.

Náš tip: Pred uložením do mrazničky vrecúško alebo krabičku nikdy nezabudnite označiť. Ideálne je označiť ich dátumom zmrazenia, názvom potraviny a dobré je uviesť aj množstvo. Názov potraviny je dôležitý, pretože po zmrazení nemusí byť vždy jednoduché rozpoznať, čo to vlastne držíte v ruke.

Dlhá doba skladovania

Zmrazovanie je naozaj skvelý a jednoduchý spôsob konzervácie potravín. Ale to neznamená, že takto uchované potraviny budú chutiť dobre navždy. Aj keď je jedlo riadne zabalené, je dôležité dodržať odporúčanú dobu skladovania.

Náš tip: Ryby v mrazničke vydržia maximálne 4 mesiace. Chlieb a mliečne výrobky do 3 mesiacov. Zelenina podľa druhu až 1 rok. Pri ovocí to je 8 až 12 mesiacov. Bravčové mäso najdlhšie 8 mesiacov, teľacie a hovädzie 12 mesiacov. Tučnejšie kusy mäsa je vhodné spotrebovať skôr, než menej tučné mäso.

Zabudnuté potraviny

Mraznička je naozaj užitočný spotrebič, vďaka ktorému oveľa menej plytváme potravinami. Je však potrebné mať prehľad o tom, čo v nej máme uložené, inak nakoniec aj tak naše zásoby skončia v odpadkovom koši. Nedovoľte preto, aby sa vám jedlo v mrazničke hromadilo a nakoniec sa na dlhé mesiace "stratilo" niekde v jej hlbinách.

Náš tip: Aby ste pri budúcom generálnom upratovaní mrazničky nemuseli zase vyhadzovať potraviny, a teda aj peniaze do koša, veďte si zoznam toho, čo tam máte uložené. Zaberie to len minútu, a všetko, čo k tomu potrebujete, je pero a papier.