1. Mikuláš nie je skutočný

Mnohí si myslia, že je to vymyslená alebo mýtická postava ako Santa Claus alebo dedo Mráz. Lenže Mikuláš bol biskup, ktorý žil na prelome 3. a 4. storočia. Narodil sa do bohatej kresťanskej gréckej rodiny. Po smrti rodičov sa rozhodol všetok majetok rozdať chudobným. Je jednou z najobľúbenejších a najuctievanejších postáv v kresťanskom svete. Vraj urobil toľko dobrých skutkov, že sa mu málokto vyrovná. Zomrel 6. decembra.

2. Staroveký Robin Hood

O Mikulášovi sa šírilo veľa mýtov a mnohé boli upravené, ako napríklad ten o troch sestrách, ktorým Mikuláš nechával za oknom zlaté mince, aby nemuseli byť prostitútkami. K tomu ich chcel donútiť otec, ktorý premrhal peniaze. Pravdepodobnejšia verzia však je, že Mikuláš pomáhal, kde sa dalo každému, kto bol chudobný.

3. Darčeky dostávajú len deti

Väčšina z nás má pocit, že čižmičky k oknu chystajú len deti. Ale nie je to pravda. Tak ako Mikuláš nedával pozornosti len deťom, ale pomáhal celým rodinám, tak aj prieskumy ukazujú, že v čižmičkách si nájdu dobroty mnohí dospelí.

4. Čert má výchovný charakter

Psychológovia varujú pred postavou čerta, ktorú rodičia tak radi využívajú, aby postrašili svoje deti. Deti do 7 rokov totiž nevedia rozoznať, či je reálny, alebo nie. A pretože majú bujnú fantáziu, zážitok s čertom ich môže naozaj vydesiť a zanechať dlhotrvajúci strach. Preto pracujte s čertom opatrne a len pri deťoch, o ktorých viete, že to psychicky zvládnu.

5. Je to len náš sviatok

Možno by ste mikulášsku tradíciu hľadali len u nás, v Česku a možno v Rakúsku, teda v našom regióne, ale nie je to tak. Mikuláša nájdete v celej Európe. Zaujímavá je však jeho družina, ktorá ho sprevádza. Napríklad v Holandsku je to kominár Čierny Peter a najstrašidelnejších čertov nájdete v Nemecku, ale aj v Chorvátsku či Slovinsku. Nazývajú sa krampusi.

Anketa 

Ako si užívate advent a Mikuláša?

Júlia (36)
– Na začiatku adventu si vyzdobíme dom svetielkami, adventným vencom. Kvôli malému synovi máme i netradičný adventný kalendár. Nekupujeme ho, ale dobroty skrývame na rôzne miesta a pomocou hádaniek ich syn hľadá.

Betka (56)
– Nejako zvláštne advent neprežívame, čo sa týka výzdoby. A Mikuláša už tiež neslávime. Skôr sa s manželom snažíme toto predvianočné obdobie prežívať duchovne a pokojne.

Maja (28)
– Mám dve dcérky, jedna má štyri a druhá dva roky, a teda u nás si všetky tieto veci vieme riadne užiť. Veľa vyrábame samy – adventný veniec či kalendár a rôzne ozdoby. Upratujem a na Mikuláša k nám chodí ozajstný Mikuláš.

Viete, že...

75% opýtaných Slovákov do 35 rokov dostáva na Mikuláša darček? Väčšinou sú to sladkosti, ovocie a oriešky.