Odporúča redaktorka Petra Mitringová

Moji rodičia, hlavne otec ako správny tramp, ma odmalička viedli k turistike a spoznávaniu krás Slovenska. Ako malá som pochodila okolie Bratislavy a hlavne Tatry, ktoré sú dodnes mojou srdcovou záležitosťou. Potom som sa vydala za Žilinčana a moje obzory sa rozšírili o krásy severozápadného Slovenska. A viete čo? Milujem to tam.

Kopské sedlo

Ako som už spomínala, Tatry sú pre mňa alfou a omegou všetkých dovoleniek, a to už odmalička. S našimi deťmi v tejto tradícii pokračujeme. A práve Kopské sedlo bolo pre mňa dlho neprekonateľným cieľom. Keďže väčšinou dovolenkujeme v obci Ždiar, máme Belianske Tatry ako na dlani. A práve Kopské sedlo je to prvé, čo po prebudení vidíme. Nejde o ľahkú túru a priznám sa, že sme ju raz ani nedokončili. Ale ak sa prekonáte a na ten kopec vyleziete, stojí to za to. Pred vami sa ukážu celé Vysoké Tatry z druhej strany, ktorá je zväčša skrytá z iných výhľadov. A je to teda pohľad, ktorý vyrazí dych. Odporúčam všetkými piatimi. Tento rok to skúsime aj s drobcami.

Kopské sedlo
Zdroj: archív P.M.

Biofarma Príroda, Stupava

Tak tu sme pečení-varení. Našťastie to nie je z Bratislavy vôbec ďaleko, dostanete sa tam po diaľnici smerom na Česko, len treba dávať pozor na tabule, aby ste náhodou neprešli odbočku. Autom sa dostane lesnou cestičkou až pred farmu, kde môžete zaparkovať. Cez víkendy býva parkovisko plné, tak odporúčam vyraziť trochu skôr. Odmenou vám bude príjemný deň strávený na salaši v spoločnosti rôznych zvierat, mnohé sa tu voľne potulujú. Najesť sa môžete v kolibe, kde varia z vlastných surovín. A súčasťou je aj malý obchodík, kde si môžete kúpiť domáci chlebík, syr či bryndzu.

Biofarma príroda, Stupava
Zdroj: archív P.M.

Čičmany

Táto rázovitá dedinka bola mojou láskou na prvý pohľad. Veľmi rada sa tam vraciam. Už cesta zo Žiliny na mňa vplýva veľmi pokojne. Táto časť sveta je skutočným rajom pre všetky zmysly. Príroda je tam nádherná, ale aj samotná dedina charakteristická svojimi maľovanými drevenicami je jedinečná. Krásne domčeky, okolo kopce a turistov tak akurát. Radi ju navštevujeme aj cez zimu. Hneď vedľa dediny je menšie lyžiarske stredisko, ktoré má ideálny svah pre deti.

Čičmany
Zdroj: archív P.M.

Stanišovská jaskyňa

Natrafili sme na ňu náhodou pri návšteve Liptovského Jána a rozhodne ju odporúčam navštíviť, predovšetkým ak máte malé deti. Jaskyňa je otvorená celoročne a prehliadka so sprievodcom jaskyniarom trvá 45 až 60 minút. Prechádzate rôznymi tiesňavami, rebríkmi, veľkými halami a cestu osvetľujete čelovkou, ktorú dostanú pri vstupe aj tí najmenší drobci. Z pohľadu detí, ale aj dospelých ide o úžasne dobrodružnú výpravu do hlbín zeme. Na malých návštevníkov sa myslelo na každom kroku a zriaďovatelia si dali naozaj záležať, aby to pre nich bolo čo najzaujímavejšie. Pri vstupe nás čakal napríklad obrovský pavúk, ktorého si tí najodvážnejší mohli pohladkať. Moji chlapci boli úplne nadšení a my rodičia s nimi. A keď budete mať šťastie, možno uvidíte aj netopiere.

Stanišovská jaskyňa
Zdroj: archív P.M.

Vychylovka

Historickú lesnú úvraťovú železnicu sprístupnenú pre verejnosť nájdete na Kysuciach v Novej Bystrici. Z pôvodných 110 km sa zachovalo už len 8 km, ostatok demontovali. Vy sa môžete vyviezť dobovou parnou lokomotívou až po prvú úvrať. Trať vedie aj cez areál Múzea kysuckej dediny, v ktorom nájdete 34 ľudových stavieb pochádzajúcich z rozličných kútov kysuckého regiónu. Ak máte chlapcov, toto budú milovať. Aspoň tí naši na tento dobrodružný výlet spomínajú dodnes a my dospelí sme boli očarení. Kopa pary, hluk lokomotívy, krásne prostredie, úžasné stroje – proste sen pre všetkých, ktorí majú radi technické pamiatky. Jediné, čo neodporúčam, je obliecť si biele oblečenie. Mohlo by sa stať, že sa vám zašpiní.

Vychylovka
Zdroj: archív P.M.