Ždiar

Goralská rázovitá horská dedinka, ktorá je nádherná v zime aj v lete. Priamo zo Ždiaru sa ponúka magický výhľad na Belianske Tatry. Keď sa prechádzate po dedine medzi dreveničkami s typickou architektúrou a modro-červeno-bielym zdobením, cítite sa ako na pľaci, kde sa práve nakrúca rozprávka. Ždiar ponúka skvelé možnosti na turistiku a máte to na skok aj do Poľska. Môžete si spraviť výlet do obľúbenej Bachledovej doliny, prejsť sa chodníkom v korunách stromov či zajazdiť si sa bobovej dráhe. A ak sa vyberiete na turistiku v lete, najete sa dosýta sladkých čučoriedok.

Ždiar
Zdroj: archív B. K.

Topoľčianky

Topoľčianky sú obľúbeným výletným miestom, najmä pre nádherný anglický park a zámok, ktorý bol minulosti letným sídlom Habsburgovcov. Po prvej svetovej vojne slúžil ako prezidentské letovisko. Do Topoľčianok rád chodieval prvý prezident Československej republiky T. G. Masaryk. V parku nájdete jazierko, potôčiky a iné romantické zákutia. Odporúčam aj návštevu Národného žrebčína, kde uvidíte nádherné koníky. A keď vás prepadne hlad, skočte na skvelé grilované pstruhy na neďaleké topoľčianske rybníky.

Topoľčianky
Zdroj: archív B. K.

Slovenský raj

Slovenský raj je srdcovka. Hoci je tam stále veľa turistov, rozhodne to nie je taká „masovka“ a komercia ako napríklad v Tatrách a stále máte pocit, že toto miesto si zachováva svoje developermi nedotknuté čaro. Odporúčam túru od Palcmanskej Maše cez Biele Vody na Geravy a späť. Užijete si typické rebríky aj nádhernú prírodu. Potom si môžete prenajať čln či vodný bicykel a užívať si plavbu aj kúpanie v priehrade. Za návštevu stojí aj Dobšinská ľadová jaskyňa či výlet vláčikom do Telgártu s nádherným Chmarošským viaduktom.

Slovenský Raj
Zdroj: archív B. K.

Gýmeš

Na zrúcaninu hradu z 13. storočia, Gýmeš, sa dostanete z dedinky Jelenec, ktorá sa nachádza kúsok za Nitrou. Jelenec je aj známa chatová osada s dvoma jazerami, okolo ktorých sa dá príjemne prechádzať či spraviť si piknik. Výstup na Gýmeš stojí rozhodne za to. Rozľahlá zrúcanina má mnoho pekne zachovaných častí a výhľad zhora je nádherný. Pohorie Tribeč budete mať ako na dlani.

Gýmeš
Zdroj: archív B. K.

Piešťany

Očaria vás rušnou atmosférou kúpeľného mestečka. Prejdete sa po korze s množstvom kaviarničiek, oddychovať môžete v priľahlých parkoch. Známy Kolonádový most vás zavedie na Kúpeľný ostrov s malebnými zákutiami. Určite ochutnajte teplé kúpeľné oblátky a ak máte chuť na niečo akčnejšie, požičajte si bicykle a dajte si koliesko okolo vodnej nádrže Sĺňava a Ratnovskej zátoky, kde nájdete milé plážové krčmičky.

Piešťany
Zdroj: shutterstock