Najkrajšie historické mesto
Bardejov si tento rok pripomína 20. výročie zápisu do Zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Preto, ak ste tam ešte neboli, napravte to. Nebudete ľutovať.
Čo si tam pozrieť:
● Radničné námestie, ktoré obklopuje 46 zdobených meštianskych domov, neskorogotickú Baziliku svätého Egídia a mestskú radnicu. Radnicu okrem slávnej sochy rytiera Rolanda zdobí rad kamenných plastík, z ktorých je najznámejšia soška chlapca. Ten má hlavu medzi nohami a holý zadok vytŕča smerom k domu richtára. Traduje sa, že to bola pomsta kamenárov za nevyplatenie ich práce. Dnes v radnici sídli Šarišské múzeum. V hornej časti námestia stojí bronzová socha kata v pracovnom nasadení.
● Významnou pamiatkou je aj takzvané židovské suburbium. Ide o súbor stavieb – synagógu, modlitebňu, školu, kúpele mikva a hospodársku časť.
● Z Bardejova je to na skok do Bardejovských kúpeľov. Liečivú silu ich vody ocenila aj cisárovná Sissi. Nezabudnite tam navštíviť aj najstarší skanzen.
Najfotogenickejší kaštieľ
Počuli ste už o kaštieli v Šimonovanoch, jednom z najstarších zachovaných goticko-renesančných sídel na Slovensku? Volajú ho aj Vodný hrad a nájdete ho vo vilovej časti mesta Partizánske. Je pozostatkom starého hradu z prelomu 12. až 13. storočia. V objekte kaštieľa sa dnes nachádza mestská knižnica s čitárňou, študovňa, detský kútik a expozitúra mestského múzea.
Najmodernejšie sklárne
V obci Lednické Rovne v roku 1892 rodina Schreiberovcov založila skláreň, ktorá sa stala najmodernejšou v celej strednej Európe. Menej známy je renesančný kaštieľ uprostred dediny, ktorý bol sídlom tejto rodiny. Dnes si v ňom môžete prezrieť krehkú krásu sklárskych majstrov od najstarších čias po súčasnosť. Slovenské sklárske múzeum sa nachádza v budove hneď vedľa kaštieľa, a to v parku s viacerými vzácnymi cudzokrajnými rastlinami a s mauzóleom z bieleho mramoru.
Najjedinečnejšie múzeum
Ďalším unikátom trenčianskeho regiónu sú Brodzany. V kaštieli s obrovským parkom môžete navštíviť literárne múzeum Alexandra S. Puškina. Okrem Moldavska ide o jediné múzeum venované Puškinovi mimo územia Ruskej federácie. Svojho času sa stalo centrom ruského umenia a kultúry na území Slovenska. Navštevovala ho Puškinova manželka s deťmi, pretože majiteľ kaštieľa barón G. Friesenhof sa oženil s jej staršou sestrou Alexandrou Gončarovou. Okolo kaštieľa sa rozprestiera historický park, v ktorom je niekoľko búst významných slovenských a ruských spisovateľov. Rovnako zaujímavým je neďaleký letohrádok Babylon, ktorý postavili v roku 1911 na objednávku poetky, hudobníčky, maliarky a priekopníčky dekadencie, kňažnej Natálie Oldenburgovej, ktorá bola dcérou Alexandry Gončarovej.
Najstaršie mlyny
Na Záhorí v Holíči stojí jediný zachovaný veterný mlyn na Slovensku. Pohyblivá strecha s veterným kolesom sa podľa potreby natáčala podľa smeru vetra. Prestalo sa tam mlieť po prvej svetovej vojne. Mlyn bratov Pilárikovcov v Skalici prešiel niekoľkonásobnou rekonštrukciou. V 20. rokoch minulého storočia zbúrali starý mlyn a na jeho mieste postavili nový na elektrický pohon. Dnes tam nájdete historickú expozíciu. Ďalšou atrakciou regiónu je Škodáčkov mlyn v Čáčove pri Senici, ktorý sa ako jediný zachoval s pôvodným technickým vybavením. Tamojší mlyn postavili začiatkom 20. storočia, v rokoch 1942 a 1943 ho prestavali na trojposchodový, poháňaný vodnou turbínou. V roku 2014 jeho nový majiteľ Peter Pivák sprístupnil mlyn verejnosti ako múzeum.
Najroztomilejší dom
Ako v rozprávke sa budú vaše ratolesti cítiť v zázračnom dome na myjavských kopaniciach pri obci Jablonka vo Švancarovej doline. Majiteľ Viliam Wachsmuth dom sám navrhol aj postavil podľa svojej fantázie pomocou vlastných rúk a polievkovej lyžice. Vnútri nenájdete jediný pravý uhol. Nájdete tam aj ručne robené točité schody, kozub, barový pult, originálne stoličky a kreslá. Na domčeku sa nachádza pomerne veľa okien a každé ma iný tvar.
Najnovšia vyhliadka
V hlavnom meste vám môžem odporučiť výlet na tohtoročnú novinku – 21-metrovú vyhliadkovú vežu „Modlivka“ na Devínskej Kobyle. Je ľahko a rýchlo dostupná. Záleží, na akú túru máte chuť. Spomínaný kopec je pretkaný sieťou turistických lesných chodníkov, z ktorých každý ponúka niečo pekné. Dostanete sa tam z Dúbravky, Karlovej Vsi, Devína a Devínskej Novej Vsi. Najrýchlejšie je to z Dúbravky a trasu môžete prejsť aj s detským kočíkom. Rozhľadňa sa nachádza na najvyššom bode Bratislavy. Keďže je obklopená šírou rovinou, výhľady z nej stoja za to.