Osy a sršne dokážu v letných mesiacoch posedenie vonku na chalupe či v záhrade poriadne znepríjemniť, desia tak malých i veľkých. Ich žihadlo nie je vôbec príjemné. Miesto vpichu opuchne, páli a svrbí. U alergikov to navyše môže znamenať vážny zdravotný problém. Poradíme vám preto, ako s dotieravým nebezpečným hmyzom zatočiť.

1. Pripravte im pascu z PET fľaše

U všetkých týchto pascí platí, že sa osy dostanú dnu, ale von už nie. Takzvané lapače sa dajú zaobstarať aj v obchodoch, ale prečo za ne utrácať peniaze, keď je ich výroba taká jednoduchá?  

Ako na to?

K výrobe účinného lapača vám bude stačiť obyčajná PET fľaša. Ostrými nožnicami alebo nožom fľašu zhruba v jednej tretine odhora prerežte. Do spodnej časti nalejte sladkú šťavu, vhodný je aj zvyšok limonády, pivo alebo dajte kúsky ovocia. Potom vezmite odrezanú hornú časť fľaše a vložte ju do tej spodnej hrdlom smerom nadol ku dnu fľaše. Oba kusy potom k sebe dobre pripevnite širokou lepiacou páskou. Do horného okraja pasce nožom urobte dva malé otvory, pretiahnite povrázok na zavesenie a pasca je pripravená na použitie.  

Nezabudnite ale, že taká pasca potrebuje zhruba dvakrát do týždňa vyčistiť od mŕtvych ôs a ďalšieho hmyzu a naplniť novou sladkou šťavou, prezretým ovocím alebo pivom.

2. Chyťte ich do pohára na zaváraniny

Ďalšiu jednoduchú pascu si môžete vyrobiť zo zaváracieho pohára. So všetkým vám to nezaberie viac ako 5 minút.

Ako na to?

Potrebovať budete nejakú väčší zavárací pohár so skrutkovacím viečkom, napríklad od sterilizovanej kapusty alebo uhoriek. Dovnútra opäť nalejte nejakú tú voňavú sladkú maškrtu, ktorá hmyz priláka. Viečko skrutkovačom alebo iným ostrým predmetom prederavte. Diery by mali byť dosť veľké, aby osy mohli pohodlne vliezť dovnútra. Viečko s otvormi naskrutkujte na pohár, ak chcete pascu zavesiť, pridajte povrázok alebo ohybný drôt a lapač je hotový.

Sršeň
Sršeň
Zdroj: Shutterstock.com

3. Vyskúšajte triky našich babičiek

Osy príliš nemilujú výrazné éterické oleje. Ak teda chcete mať na stole niečo, čo by ich odpudzovalo, rozložte tam pár mištičiek s klinčekovým olejom. Ten si môžete ľahko doma pripraviť tak, že povaríte celé klinčeky v rastlinnom oleji v pomere 5 celých klinčekov na 1 polievkovú lyžicu oleja a necháte ich v ňom lúhovať.  

Nevonia im ani olejček z citrónovej trávy. Ten osy udrží v dostatočnej vzdialenosti, preto ho môžete používať ako veľmi príjemný prírodný repelent.  

Naše babičky tiež bojovali proti nepríjemnému hmyzu konzumovaním cesnaku. Odporúča sa zjesť jeden strúčik dvakrát denne aspoň tri dni pred plánovaným výletom do prírody. Kto neznesie cesnakový zápach, môže ho nahradiť cesnakovými tabletkami z lekárne. Podobne funguje aj B-komplex. Vitamín B sa totiž vylučuje pokožkou a hmyz jeho vôňu nemá rád. Samozrejme tento spôsob nezaručí, že sa vám potom hmyz vyhne oblúkom, ale nebudete mu skrátka až tak voňať, a znížite tak riziko bodnutí.

4. Neprovokujte ich

Osy milujú najmä sladké vône, ak sa teda chystáte posedieť na záhrade alebo vyraziť na výlet do prírody, radšej nepoužívajte ťažké sladké parfumy, opaľovacie a ďalšie krémy s výraznou vôňo

u. Hmyz tiež priťahuje výrazne farebné oblečenie, ktoré si včely pletú s kvetmi, osy zase s ovocím.  

Pozor tiež na bosé nohy. Bodavý hmyz sa často pohybuje nízko pri zemi a vaše chodidlo je pre neho "ľahkým terčom". Nezdržujte sa ani v blízkosti prezretého sladkého ovocia, zvyškov potravín a odpadkových košov, ktoré osy vyhľadávajú.  

Ak chystáte vonkajší piknik, vždy jedlo i nápoje prikrývajte a pite pokiaľ možno slamkou, pretože prehltnutia osa je životu nebezpečná.  

Zapamätajte si tiež, že osa, sršeň ani včela na vás nezaútočí len tak bez dôvodu. Väčšinou ich človek predtým musí vydráždiť zúfalým zaháňaním sa rukami alebo snahou niečím ich udrieť.

5. Hniezda radšej vyhoďte

Likvidácia osieho hniezda je pomerne nebezpečná. Základom úspechu je v tomto prípade najmä dostatok pokoja a rozvahy. Najlacnejším a najrýchlejším spôsobom, ako zlikvidovať hniezdo v zemi, je zaliať ho vriacou vodou, prípadne pokúsiť sa ho upchať hrudami hliny či vlhkým ílom. V drogérii je tiež možné kúpiť sírne knôty, ktoré osy vydymia. Nezabudnite však, že hniezdo máva viac vchodov! Aplikáciu radšej vykonávajte vo večerných hodinách, kedy je aktivita ôss najmenšia.

V prípade, že sa osy či sršne hniezdili napríklad na vašej pôde, je samozrejme použitie ohňa či vody vylúčené. Musíte preto využiť niektorý z ponúkaných preparátov, takzvaných insekticídov. Tie sa predávajú v spreji alebo v prášku. Oba typy možno bežne zakúpiť v drogériách a záhradkárskych centrách. Použitie sprejového insekticídu so sebou nesie väčšie riziko, pretože je potrebné stráviť v blízkosti hniezda dlhšiu dobu, než sa podarí zlikvidovať dostatočné množstvo ôs. Oproti tomu prášok pôsobí dlhodobo a možno ho iba naniesť okolo vchodu do hniezda.  

Ak ste však alergickí, prípadne si dostatočne neveríte, odporúčame vám kontaktovať niektorú zo špecializovaných firiem.