Reklama

Aké cestovné poistenie si vybrať? Máme pre vás pár PRAKTICKÝCH rád, ktoré v lete využijete!

Couple after a car breakdown at the side of the road

Zdroj: wavebreakmedia

Reklama

Chystáte sa na dovolenku a uvažujete, na čo všetko treba pred ňou myslieť? Poradíme vám pri výbere cestovného poistenia, dozviete sa, čo kryje európsky preukaz zdravotného poistenia a čo sa stane, ak musíte dovolenku zrušiť...

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Na aké poistenie nesmiete zabudnúť pri ceste do zahraničia? Takto budete cez dovolenku chránené

    Pred dovolenkou musíme myslieť na množstvo vecí. Ale nie je to len o tom, či máme dostatočné množstvo plaviek alebo platné cestovné doklady. Aby sme boli v zahraničí chránené pred rôznymi situáciami, ktoré môžu nastať, ako napríklad krádež dokladov či nedajbože úraz, musíme mať uzavreté vhodné poistenie. Ale čo je lepšie? Zabezpečiť ho cez cestovnú kanceláriu alebo individuálne? A čo kartička poistenca?

    Na otázky nám odpovedal Jaroslav Krajňák, riaditeľ pre neživotné poistenie FinGO.sk

    Na čo nám na dovolenke postačí európsky preukaz zdravotného poistenia a v ktorých situáciách pomôže cestovné poistenie?

    – Dovolenkári, zvlášť ak sa chystajú len do Česka alebo do susedného Maďarska, na cestovné poistenie často zabúdajú, prípadne sa spoliehajú na európsky preukaz zdravotného poistenia. V tomto prípade ich však prípadný úraz môže stáť aj tisíce eur. Porovnanie európskeho preukazu a cestovného poistenia hovorí jasne, ideálna je kombinácia oboch. Netreba riskovať a spoliehať sa len na zdravotné poistenie. Európsky zdravotný preukaz kryje len základné ošetrenia, medzi ktoré patrí nevyhnutné ošetrenie akútnych stavov a operačné zákroky, ktoré vznikli pri chorobe či úraze. Za hospitalizáciu, návštevu zubára či zakúpené lieky už musia dovolenkári platiť sami. Veľkou výhodou komerčného cestovného poistenia sú aj asistenčné služby, ktoré majú klienti nepretržite k dispozícii.

    Čo kryje poistenie lekárskych nákladov v rámci cestovného poistenia?

    – Poistenie lekárskych respektíve liečebných nákladov kryje riziká spojené s úrazom, náhlym ochorením, ale aj smrť poistenej osoby. Väčšinou ide o nevyhnutné ambulantné ošetrenia alebo liečbu vrátane liekov a liečebných prostriedkov, hospitalizáciu a lekársku starostlivosť počas nej. Môže obsahovať aj náklady na zubné ošetrenie, opravu alebo obstaranie zdravotných pomôcok, záchrannú činnosť a prepravu súvisiacu so zranením alebo s ochorením.

    A ktoré sú hlavné typy cestovného poistenia a aké krytie poskytujú?

    – Bežné cestovné poistenie zväčša kryje liečebné náklady, trvalé následky úrazu, poistenie zodpovednosti. Pri vozidlách je potrebné si pripoistiť technickú pomoc v zahraničí.

    Zdroj: shutterstock

    úraz na dovolenke

    Ktoré faktory by mali ľudia zvážiť pri výbere cestovného poistenia?

    – Pri výbere cestovného poistenia by sme mali myslieť na to, že najlacnejšia ponuka nemusí byť tá najlepšia. Všímajte si hlavne to, čo dané poistenie obsahuje a zvoľte si rozumný pomer medzi cenou a šírkou poistného krytia. Každá poisťovňa má rozdiely v ponuke cestovného poistenia, či už ide o cenu, územnú platnosť, limity krytia, ale rozdiely sú aj v tom, čo do poistenia spadá, a teda môže byť poistením kryté a čo už nie. Taktiež môže byť rozdiel aj v asistenčných službách. Aj pri cestovnom poistení je preto vhodné osloviť finančného sprostredkovateľa, ktorý vám na základe vašich konkrétnych požiadaviek vyberie najvhodnejší variant.

    Ako funguje poistné krytie v prípade zrušenia dovolenky?

    – Ak si zaplatíte nejakú službu – či už je to celá dovolenka, alebo samostatne zakúpená letenka, lístok na vlak alebo ubytovanie v hoteli, ale pre nepredvídané okolnosti túto službu nebudete môcť využiť, musíte za ňu aj tak zaplatiť storno poplatok. Väčšinou je to plná suma za službu, niekedy to môže byť 50 percent či 80 percent z danej sumy. Ak by ste pri objednaní tejto služby uzatvorili aj poistenie storna, poisťovňa by vám tieto storno poplatky alebo aspoň ich časť preplatila. Niektoré poisťovne ponúkajú poistenie storna ako samostatný produkt, inde ho nájdete ako pripoistenie k cestovnému poisteniu. Ideálne je vybaviť si poistenie storna v ten istý deň, v ktorom ste si samotný zájazd alebo službu zakúpili. Ak si najskôr kúpite pobyt či dovolenku a až o niekoľko dní, týždňov či dokonca mesiacov začnete premýšľať, že by ste na ňu z nejakých dôvodov nemohli odcestovať, môže poisťovňa váš postup vyhodnotiť ako špekulatívny a storno vám už nepoistí.

    Aké sú teda výhody a nevýhody cestovného poistenia zakúpeného cez cestovnú kanceláriu oproti individuálnemu poisteniu?

    – Cestovné kancelárie nie sú špecialistami na poistenie, preto klientom zväčša ani nevedia vysvetliť, čo nimi ponúkané poistenie obsahuje a za akých podmienok ho môžu využiť. Poistenie zakúpené cez cestovnú kanceláriu nemusí byť automaticky zlé, ale poistenie sprostredkované skúseným maklérom môže byť za porovnateľnú cenu oveľa kvalitnejšie. Mali sme napríklad klienta, ktorý mal v rámci poistenia cez cestovnú kanceláriu dohodnutú technickú asistenciu auta. Na zájazd pritom letel lietadlom.

    Zaujímalo by ma, ako cestovné poistenie rieši situácie, keď dôjde k strate alebo krádeži dokladov a peňazí?

    – Poistenie straty dokladov vám uhradí náklady na vyhotovenie náhradného dokladu v zahraničí a nového na Slovensku. Cestovné poistenie kryje riziká, ako sú krádež, strata, zničenie alebo poškodenie dokladu.

    A na záver, ktoré najčastejšie chyby robia ľudia v oblasti cestovného poistenia?

    – Na uzatvorenie cestovného poistenia myslite aspoň pár dní v predstihu, aby sa vám nestalo, že ho uzavriete až po odchode zo Slovenska. Vo väčšine poisťovní je takéto poistenie neplatné, keďže ich podmienkou je uzatvoriť zmluvu ešte pred vycestovaním. Alebo ak uzavriete poistenie až v zahraničí, treba počítať s čakacou lehotou, kým vám poistenie začne platiť. Ak cestujete do zahraničia častejšie (viackrát do roka), odporúčam zvážiť aj celoročné cestovné poistenie. Pri celoročnom poistení s prerušovaným pobytom netreba zabúdať na to, že sa v určitom časovom horizonte uvedenom v poistnej zmluve musíte vrátiť a potom môžete opäť vycestovať. Cestovné poistenie sa v súčasnosti uzatvára prevažne online. Netreba zabúdať, že podmienkou vzniku poistenia je aj zaplatenie poistného, takže nezabudnite poistné zaplatiť do vopred určeného dátumu uvedeného v zmluve. Ak plánujete aktívnejšiu či adrenalínovú dovolenku, určite si pripoistite aj rizikové športy, respektíve si zistite, či je vaša plánovaná aktivita v danej poisťovni vôbec poistiteľná. Ak uzatvárate cestovné poistenie z dôvodu pracovnej cesty alebo študijného pobytu, túto skutočnosť v poistnej zmluve určite uveďte.

    Kde stačí občiansky preukaz a kde je potrebný pas?

    Na cestovanie v rámci Európskej únie možno využiť občiansky preukaz v čase jeho platnosti. Potom ďalej na Island, do Lichtenštajnska, Nórska, Švajčiarska, Čiernej Hory, Bosny a Hercegoviny, Severného Macedónska, Srbska, Albánska, Gruzínska, Moldavska a na Gibraltár. Pri cestách na územie iných štátov sa vo všeobecnosti vyžaduje predloženie platného cestovného pasu, ale v prípade cesty prostredníctvom leteckej dopravy môžu niektoré letecké spoločnosti vo svojich prepravných podmienkach uvádzať predloženie cestovného pasu, treba si to overiť. Cestovné pasy musia byť vo všeobecnosti platné ešte minimálne 6 mesiacov po dátume predpokladaného ukončenia pobytu v krajine. Niektoré štáty akceptujú aj cestovné doklady s kratšou platnosťou. Aktuálne informácie poskytuje veľvyslanectvo štátu.